Partizánsky bunker pod Kriváňom

Partizánsky bunker pod Kriváňom

Partizánsky bunker pod Kriváňom

Asi hodinu chôdze z Troch studničiek po ceste na Kriváň nájdeme zrekonštruovaný partizánsky bunker označený pamätnou tabuľou, pripomínajúci ťažký boj partizánov s nemeckými fašistami, ktorý sa tu odohral 14.01.1945. Jednou z obetí spomínaných bojov bol aj slovenský horolezec, horský vodca a lekár Zoltán Brüll. Pôvodne pôsobil ako súkromný lekár, čo mu bolo po vzniku Slovenského štátu znemožnené, chvíľu pôsobil ako kúpeľný lekár, vysokohorský nosič a napokon skončil ako železničný údržbár. Bol internovaný v tábore nútených prác, odkiaľ utiekol k partizánom do oblasti Kôprovskej doliny.

Ako lekár – humanista ošetril aj zajatého nemeckého vojaka Geralda Schachta s vážnym strelným poranením, ktorý by bez lekárovej rýchlej  pomoci prišiel o nohu, možno aj o život. Nemecký vojak využil svoj zlepšujúci sa zdravotný stav a moment, keď bola väčšina partizánov v teréne a unikol. Ešte v ten večer zaútočil na Bunker pod Kriváňom početný nemecký oddiel a partizánov vrátane Zoltána Brülla zavraždili.

Partizánsky bunker pod Kriváňom

POZRI TIEŽ:

Kriváň (Vysoké Tatry)

Turistický výstup na Kriváň (2494 m) je mimoriadne atraktívny a obľúbený. Kriváň je charakteristický impozantný vrch v západnej časti Vysokých Tatier, vypínajúci sa na konci

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Hotel Atrium0.88 km
Grand Hotel Bellevue ****0.94 km
Hotel Palace Grand***0.96 km
Hotel Villa Siesta***1.01 km
Hrebienok Resort1.03 km
Guest house Pavilón D0.78 km
Vila Limba0.82 km
Vila Olívia0.83 km
Hotel Atrium0.88 km
Apartmány Villa Severka0.90 km