2263621

Minerálny prameň Sulínka

V dnešnej uponáhľanej dobe sú tráviace ťažkosti častým problémom ľudí. Niektorí siahnu po tabletkách, iní po Sulinke. Táto minerálna voda nechýba na stole v mnohých domácnostiach. Nie všetci ju však majú z obchodu.

 autor: Ján Kováč
autor: Ján Kováč

Sulínka a jej dva pramene

V katastri obce Sulín v nadmorskej výške 425 m n. m. pri rieke Poprad pramení svetoznáma minerálna voda Sulinka. Chuť a liečivé vlastnosti tohto minerálneho prameňa sú známe už viac ako 160 rokov. Na plnenie sa totiž začala využívať v roku 1836. Sulinku preslávila kniha O minerálnych vodách Uhorska, v ktorej autor Ľudovít Tognio opisuje výnimočné zloženie a vlastnosti vody. Známe sú aj dochované záznamy básnika Julija Ivanovyča Stavrovskyjho-Popradova, ktorý opisuje minerálnu vodu v tom najlepšom svetle. Sulinka sa v 19. storočí dostala aj na cisársky dvor na stôl cisárovnej Sissi a jej manžela Františka Jozefa I. Dodnes je cisárovná hlavným motívom etikiet fliaš.

Sulín - Prameň Sulínka-3

Keďže v neďalekom Malom Lipníku fungovala sklárska huta, Sulinka sa dostala v špeciálnych fľašiach do mnohých krajín Európy vrátane DalmáciePobaltia, ale aj do Spojených štátov amerických či Kanady. V 19. storočí bolo možné naplniť až 800 tisíc fliaš ročne o objeme jeden liter. Súčasná minerálna voda, ktorá sa plní do fliaš pochádza z vrtu Johanus. Ten bol odvŕtaný až v roku 1994 po zmene spoločenského režimu v celkovej hĺbke 108 metrov.

Prameň Sulínka, Sulín 1

Vďaka ďalším prítokom minerálnej vody je Sulinka klasifikovaná ako vysoko mineralizovaná s celkovým obsahom minerálov 5788 mg/l a teplotou 7,8 °C. Prameň sa vyznačuje tiež vysokým obsahom prírodného oxidu uhličitého v objeme 2933 mg/l. Pre Sulinku je charakteristický vysoký obsah sodíka, horčíka, vápnikalítia. Využíva sa pri chudokrvnosti, žalúdočných a črevných kataroch, pomáha pri liečení cukrovky a dny. Sulinka tiež pomáha stabilizovať žalúdok po požití alkoholu.

Vlastnosti

  • Cesta minerálnych prameňov severného Spiša a Pienin
  • Prírodná liečivávoda
  • Mineralizácia 5 100 – 7 600 mg/l
  • Teplota vody 7,8°C
  • Plnenie

 autor: Ján Kováč
autor: Ján Kováč

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Kaštieľ Fričovce0.00 km
Reštaurácia Kolkáreň0.00 km
Garni Hotel VELICKÝ ZÁMOČEK0.00 km
Hotel AVALANCHE***0.00 km
Penzión Opál0.00 km
Garni Hotel VELICKÝ ZÁMOČEK0.00 km
Garni Hotel TATRAMONTI***0.00 km
Kaštieľ Fričovce0.00 km
Hotel AVALANCHE***0.00 km
Penzión Opál0.00 km