Cyklovýlety v oblasti Tatry Spiš Pieniny

1.úsek

Vrbov - Kežmarok - Strážky - Spišská Belá

Dĺžka:16 km

Prevýšenie: 120 m

Povrch a náročnosť: Rekreačný chodník vedie čiastočne po rovine, po multifunkčnej vedľajšej ceste aj po vrchoch. Povrch tvorí asfalt. Časť medzi Spišskou Belou a Kežmarkom je veľmi vhodná pre rodiny s deťmi pre množstvo oddychových zastávok s hracími prvkami.

DJP- Cyklotrasa SpB-TK-02

Popis: Cyklotrasa (zelená značka, neskôr červená značka) spája Vrbov (termálne kúpalisko) a Spišskú Belú. Začína v obci Vrbov, kde je možné pozrieť si historickú renesančnú zvonicu, kostol a zrelaxovať v celoročne otvorenom termálnom kúpalisku. Z Vrbova pokračuje asfaltový cyklochodník cez kopec Ostrá skala, odkiaľ sú krásne výhľady na Vysoké Tatry, Nízke Tatry a Levočské vrchy. V meste Kežmarok je možné navštíviť  unikátne historické pamiatky (hrad, drevený artikulárny kostol-UNESCO pamiatka, gotickú  baziliku a iné). Z centra mesta pokračuje cyklochodník po multifunkčnej ceste do prímestskej rekreačnej zóny (Hájovňa). Tu sa cyklotrasa rozdeľuje. Zelená značka v pokračuje k rybníku Zlatná a ranču Čajka, kde sú príjemné oddychové miesta.  Červená značka pokračuje ku pumptracku a k lanovému mostu cez rieku Poprad ku kaštieľu v Strážkach. Vedie cez park. V blízkosti je novovybudovaná oddychová zóna s možnosťou občerstvenia. Asfaltový cyklochodník pokračuje ďalej do Spišskej Belej ku rybníku. V Spišskej Belej sa nachádza múzeum významného vynálezcu v oblasti optiky -J.M Petzvala.

DJP- Cyklotrasa SpB-TK-03

 

2.úsek Spišská Belá - Tatranská Kotlina - Ždiar

Dĺžka: 16,5 km

Prevýšenie: 110 +104m = 214m

DJP-Spišská_Belá-rybník-02

Popis: Nenáročný 9 km dlhý celoasfaltový cyklistický chodník široký 3m vhodný aj pre deti, detské vozíky a in-line korčule vedie pozdĺž cesty 1//67 do Tatranskej Kotliny (červená značka). Spája Spišskú Belú a Tatranskú Kotlinu, na chodníku sa nachádzajú 4 odpočívadlá s prístreškom. Parkovanie a občerstvenie je možné pri Belianskom rybníku. Po celej trase sa naskytá krásny výhľad na Belianske Tatry. V zime je chodník upravovaný a využívaný na bežecké lyžovanie.

Z Tatranskej Kotliny pokračuje v lese spevnená trasa o dĺžke 7,5 km značená zelenou značkou do Ždiaru na rázcestie pri odbočke do Monkovej doliny. Prevýšenie na tejto časti trasy je 104 m.

DJP-Spišská_Belá-rybník-04

Zdroj textu a foto:

Spišská Belá a Strážky

V severnej časti Popradskej kotliny leží starobylé spišské mestečko Spišská Belá. V tomto meste žil kedysi Jozef Maximilián Petzval. Najznámejším jeho objavom bolo vynájdenie objektívu, vďaka ktorému sa môžeme fotografovať. Zaujímavosťou je aj to, že vo vesmíre krúži planétka s menom Petzval, alebo že na Mesiaci po ňom pomenovali kráter. Mestom vedie historická cesta s 20. zastaveniami pri najvýznamnejších historických pamiatkach, vybavená informačnými panelmi a maľovanou mapou..

Ždiar

Navštívte čarovný kraj pod úpätím Belianskych Tatier. Obec je lákadlom pre vyznávačov zimných športov a turistiky, s výbornými lyžiarskymi terénmi a do...

Kežmarok

Kežmarok leží na severe územia v malebnom prostredí Spiša pod Vysokými Tatrami. Mesto vniklo zlúčením viacerých osád pôvodného slovanského obyvateľs...

 

 

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Kaštieľ Fričovce0.00 km
Reštaurácia Kolkáreň0.00 km
Garni Hotel VELICKÝ ZÁMOČEK0.00 km
Hotel AVALANCHE***0.00 km
Penzión Opál0.00 km
Garni Hotel VELICKÝ ZÁMOČEK0.00 km
Garni Hotel TATRAMONTI***0.00 km
Kaštieľ Fričovce0.00 km
Hotel AVALANCHE***0.00 km
Penzión Opál0.00 km