IMG_20220304_113007-scaled-e1646748015792
Vrch Kohút

Vrch Kohút

Región Šariš ponúka množstvo zaujímavých tipov na výlet.

Obec Jakubova Voľa leží na severných svahoch pohoria Bachureň a Spišsko-šarišskom medzihorí, v údolí rieky Torysy. Nad obcou sa hrdo vypína vrch Kohút. Ponúka krásne výhľady do širokého okolia z nadmorskej výšky 711 metrov. Kohút zohral dôležitú úlohu v začiatkoch Uhorska, pri formovaní hraníc medzi Poľskom a Uhorskom. Viedla tadiaľ hranica medzi Uhorskom a Poľskom. Na vrchole zvanom Kohút bola strážna veža, z ktorej bola dobrá viditeľnosť do celej Toryskej doliny, na Čergovské pohorie až na Hromovec.

IMG_20220304_113007-scaled-e1646748015792

Aká je symbolika Kohúta? Kohút sa stal symbolom ohlasovateľa nového dňa, teda svetla. Niektoré náboženstvá ho umiestňovali na vrcholoch svojich chrámov, aby vyjadroval víťazstvo svetla nad tmou. Zrejme podobnú symboliku mal aj vrchol Kohút, nad Jakubovou Voľou. Jeho podobu aj dnes zvýrazňujú vysadené stromy ihličnanov, ktoré sa z diaľky podobajú na kohútí hrebeň. Zavčasu ráno sa dotýkajú slnečné lúče aj spomínaného vrchu a jeho hrebeňa. V tejto časti sa nachádzala strážna jednotka a symbolicky prvé ranné lúče tam prichádzali zo strany, kde sa rozprestieral uhorský štát. Za vrcholom Kohúta, smerom na sever bola ešte tma a svetlo tam prichádzalo o niečo neskoršie.

Na jeho vrchole sa nachádza príjemné odpočinkové miesto, preto si tu doprajte chvíľu čas zotrvať. Vychutnajte si krásne pohľady, oddýchnite si na lavičkách pri drevenom kríži s oltárom, či dopriať si chutnú opekačku a posedieť pod prístreškom s teplým čajom alebo kávou.

TbDLv

Turistický chodník na vrch Kohút Vás zavedie z niekoľkých bodov. Samotnej obce Jakubova Voľa, Uzovské Pekľany, Uzovský Šalgov, Červenica pri Sabinove či mesta Sabinov.

Zo Sabinova sa tu dostanete po zelenej turistickej značke od železničnej stanice. Chodník sa začína serpentínami, no neskôr vedie nenáročným terénom cez les. Cesta na vrchol potrvá približne 2,5 hodiny.

Vedeli ste, že v slovenských horách máme ešte jeden vrchol nazývaný Kohút? Ten sa však nachádza v Stolických vrchoch.

Ako sa sem dostať:

Zo Sabinova sa na vrch Kohút dostanete po zelenej turistickej značke od železničnej stanice. Chodník sa začína serpentínami, no neskôr vedie nenáročným terénom cez les. Cesta na vrchol potrvá približne 2,5 hodiny.

vrch kohut

Zdroj/foto/viac na: www.regionsaris.sk

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

La Cucaracha2.09 km
Bowling u Piťa3.54 km
Troja4.28 km
Reštaurácia XXL4.40 km
Pizzeria Biely Dom4.58 km
Penzión - Renesance Restaurant0.89 km
Ubytovanie Magnólia Rožkovany1.65 km
Troja4.28 km
Hotel Mladosť **4.56 km
Hotel Torysa ***6.50 km

Výlety v okolí: