Kultúrne leto na Šariši v auguste

Kultúrne leto na Šariši v auguste

PREŠOV (4. 8. 2017) - Prázdniny sa prehupli do druhej polovice a augustové dni ponúkajú stále množstvo príležitostí na trávenie voľného času. Ak ste sa rozhodli stráviť leto na Šariši, môžete si vybrať zo stálych aj nových podujatí. Ich prehľad pripravila oblastná organizácia cestovného ruchu Región Šariš.

 

Tipy na augustové týždne:

Hornotoryský folklórny festival (4. - 5. 8. 2017, Krivany)

24. ročník Hornotoryského folklórneho festivalu Jána Lazoríka prezentuje špecifiká ľudového umenia, a to najmä jedinečné ľudové hudobné nástroje, ľudovú hudbu, tance a scénky. Festival otvorí v piatok, 4. augusta o 20:00 hod., miestna DFSk Jána Lazoríka, ďalej sa predstavia folkloristi FS Vranovčan, Muzika Milana Rendoša a DFSk Raslavičan. Sobota bude venovaná pamiatke Jána Lazoríka, významnému slovenskému etnografovi, folkloristovi a národopiscovi. O jeho živote a diele sa môžu návštevníci dozvedieť z výstavy v obrazoch a prezentácie vydaných kníh o ľudovej kultúre.

V sobotu, 5. augusta, sa od 16:00 môžu návštevníci učiť tancovať ľudové tance a od 16:30 si vychutnať ďalšie folklórne vystúpenia ľudových súborov, skupín a hudieb z blízka i ďaleka (od Kysúc až po Košice). Počas oboch večerov si hostia zatancujú na tanečnej zábave, ktorú od 23:00 rozbehne DJ Music a hosť. Okrem ľudovej hudby, tanca a spevu sú slávnosti miestom pre spoznávanie ľudových remesiel, Krivianskej kuchyne a krojov Slovenska. Tradičným sprievodným podujatím je festivalové kino.

 

Guľášové majstrovstvá na Drienici - 5. 8. 2017, Drienica

Obec Drienica bude v sobotu lákať návštevníkov na vôňu guľáša. Tých, ktorí guľáš radi navaria alebo ochutnajú, vôňa povedie na priestranstvo za kultúrnym domom. O najlepšom majstrovi kuchárovi rozhodne porota. Stačí dať dokopy súťažný tím (2 až 5 osôb), zvoliť si veliteľa a meno tímu, zabezpečiť suroviny a náradie, a v čase od 9:00 do 13:00 hod. navariť ten najlepší guľáš. Organizátori súťaže zabezpečia pitnú vodu a palivové drevo. Jedinou povinnou surovinou je mäso. Výber a množstvo tejto základnej ingrediencie sú už ponechané na samotné súťažné tímy. Meno víťaza bude vyhlásené o 14:00 hod. 

A-msuz-trio-2.jpg Sabinovské kultúrne leto: MSU trio. FOTO: archív Mladých umelcov Sabinova

 

Kultúrne leto so skupinou MUSe trio - 6. 8. 2017, Sabinov

Mesto Sabinov ponúka svojim nedeľným návštevníkom okrem výbornej zmrzliny, či oddychu pri korzovaní po svojom kráľovskom a oscarovom centre, aj príjemné hudobné zážitky v rámci Kultúrneho leta. Za pekného počasia  sa o 16:00 hod. predstaví v parku na námestí MUSe  trio (Mladí umelci Sabinova - Komorné zoskupenie). Na koncerte zaznejú klasické  aj moderné skladby napr.:  Canon in D Major od Johanna Pachelbele, Thousand Years, The Entertainer, The secret či Can you feel the Love tonight.

Ďalšie nedeľné popoludnie v parku na námestí bude venované dychovej hudbe. Domáca MDH Sabinka, ktorá pôsobí pri Mestskom kultúrnom stredisku, vystúpi 13. augusta o 16.00 hod. O týždeň neskôr, 20. augusta, sa môžu malí i veľkí tešiť na bábkovo-činohernú rozprávku Žabia princezná v podaní Divadla Portál.

 

Filmové zážitky pod holým nebom - 10. - 14. 8. 2017, Prešov

Prešovčania a návštevníci mesta si druhý augustový týždeň môžu oživiť večer s kvalitnými českými a slovenskými filmami pod holým nebom. Počas piatich večerov, od 10. do 14. 8., sa v Záhrade umenia usídli Bažant Kinematograf. Je to originálny kočovný typ „open-air kina“, ktorý putuje po celom Slovensku. Od štvrtka do pondelka premietne kino päť filmov: Teória tigra, Baba z ľadu, Obecná škola, Učiteľka a Sedem zhavranelých bratov. Podľa dramaturgie jednotlivých ročníkov sú súčasťou programu aj vybrané krátke predfilmy. Začiatok premietania je vždy o 21:00, vstup je voľný.

bansk%C3%BD-voz%C3%ADk-Slovensk%C3%A9-op%C3%A1lov%C3%A9-bane.jpg Unikátne Slovenské opálové bane sú jedinečným zážitkom pre všetky vekové kategórie.

 

Výstup na Šimonku so Slovenskými opálovými baňami - 12. 8. 2017, Zlatá Baňa

Tím sprievodcov Slovenských opálových baní pripravil na sobotu 12. 8. 2017 výstup na najvyšší vrch Slanských vrchov - Šimonku. Cieľom je podporiť pobyt na čerstvom vzduchu a trávenie voľných víkendov s rodinou v krásnej prírode Slanských vrchov. Ich súčasťou sú aj najstaršie opálové bane na svete – Slovenské opálové bane. Motiváciou pre tých, ktorí sa z výstupu zvládnu vrátiť k Slovenským opálovým baniam je odmena v podobe vstupenky v hodnote 10 eur pre 1 osobu. Exkurziu môžu vytrvalci zažiť hneď po dorazení na miesto alebo vstupenkou potešiť niekoho iného.

 Stretnutie účastníkov výstupu je pred obecným úradom v Zlatej Bani o 9:00 hod. Predpokladaný čas dorazenia na Šimonku je 11:00 - 11:30 hod. Zo Šimonky k Slovenským opálovým baniam – štôlni Jozef, je predpokladaný príchod o 15:00 hod. Občerstvenie si účastníci zadovážia sami. Odvoz zo Slovenských opálových baní do Zlatej Bane k autám zabezpečia sprievodcovia. Povinnou výbavou je dobrá nálada a úsmev na tvári. Pre viac informácií môžu záujemcovia kontaktovať organizátora na tel. čísle +421 948 444 925 alebo emailom na slovakiaopal@gmail.com.

 

Šariské vešeľe - 13. 8. 2017, Veľký Šariš

Príležitosť zažiť šarišskú svadbu podľa starodávnych zvykov budú mať všetci tí, ktorí prídu v druhú augustovú nedeľu o 14:00 hod. na Námestie sv. Jakuba vo Veľkom Šariši. Spolek FINCIČANKI odprezentuje udalosť, s ktorou sa spájajú tie najkrajšie obrady a tradície. Cieľom spolku FINCIČANKI je udržiavať a prezentovať folklórne tradície zachované v obci Fintice a  v regióne Šariš, pričom vychádzajú z pôsobenia folkloristickej družiny Jozefa Kolarčíka, ktorá pod jeho vedením fungovala vo Finticiach od roku 1918 do roku 1961. Jeho zásluhou sa zachovali mnohé cenné opisy miestnych ľudových zvykov. Z Kolarčíkovej pozostalosti pochádza aj národopisný materiál z 30-tych rokov 20. storočia, na podklade ktorého minulého roku vzniklo výpravné divadlo s jedenástimi dejstvami. Jedným z dejstiev tohto predstavenia je Ukladaňe mladej i mladeho do posteľi. Vystúpi aj mužská spevácka skupina Čomovare. Podujatie organizuje Kultúrno-informačné centrum Veľký Šariš, ako jednu z aktivít pri príležitosti 800. výročia prvej písomnej zmienky o meste Veľký Šariš.    

C-Finci%C4%8Danki-1.jpg Šariské vešeľe, Spolek Fincičanki, FOTO: Spolek Fincičanki

 

Prešovský cyklomaratón - 26. 8. 2017, Prešov

Tretí ročník Prešovského cyklomaratónu odštartuje z Hlavnej ulice v Prešove v sobotu 26.8.2017 o 13:00 hod. Podujatie sa nesie v duchu myšlienky: "Vypnime počítače, televízory, opusťme gauče a hor sa do prírody". Cieľom organizátorov je dostať ľudí z  pasívneho nič nerobenia k fyzickej aktivite. Zároveň sa prostredníctvom spoločných cyklopodujatí utužujú vzťahy s rodinou a priateľmi a nadväzujú nové známosti. Občianske združenie Cyklomaratón Prešov motivuje k organizácii tohto pravidelného podujatia najmä pozitívny vplyv cykloturistiky na zdravie.

Cyklomaratón má štyri okruhy. Najdlhší z nich začína na prešovskej pešej zóne a vedie cez viacero obcí, napr. Uzovce, Sabinov, Medzany a končí v Jazdeckom areáli v Prešove. Druhý, 5,5 km dlhý okruh, vedie ulicami mesta Prešov. Na ďalších dvoch okruhoch budú v jazdeckom areáli pretekať deti od 3 do 6 rokov a zdravotne hendikepovaní. Okruhy majú po 25 a 100 m. Ocenený bude pretekár, ktorý prišiel z najväčšej diaľky, najstarší účastník a vylosovaní účastníci pretekov. Bližšie informácie o registrácii a propozíciách súťaže nájdu cyklisti na webstránke organizátora: http://www.cyklopresov.com

 

Pivný festival v Sabinove - 25. – 27. 8. 2017, Sabinov

Kultúrne leto v Sabinove vyvrcholí pivným festivalom na Námestí slobody, v parku pri fontáne. Od piatku do nedele môžu návštevníci ochutnať viac ako 50 až 60 druhov pív, ktoré nie je možné bežne zakúpiť. Samozrejme k pivu patrí aj dobré, kvalitné slovenské jedlo, pripravené výrobcami a spracovateľmi z rôznych kútov Slovenska. Každý pivný festival má okrem zóny určenej iba pre dospelých aj zónu pre rodiny s deťmi. V tejto nebudú chýbať nafukovacie hrady, kolotoče, šmykľavky, trampolíny, detský program a množstvo občerstvenia, ktoré majú najmenší tak radi.

Večer bojových umení - 27. 8. 2017, Lipany - Hradisko

Prvý ročník podujatia s názvom „Bojovník“ sa uskutoční poslednú augustovú nedeľu na Hradisku v Lipanoch. Počas večera sa odprezentujú kluby bojového umenia, bojového športu a šermiarske skupiny zo Sabinova, Lipian, Košíc, Liptovského Mikuláša a Lučenca. Začiatok oficiálneho programu je o 20:00 hod. Od 17:00 hod. si návštevníci môžu vyskúšať jednotlivé bojové umenia a tréningy. Workshopy bojových umení a športov sú zamerané na rozoznie hroziaceho nebezpečenstva. Zastúpené budú rôzne druhy bojových umení, ale aj obranných a meditačných cvičení: Falun Gong, Capoeira, Karate, Aikido, Wing Tsun a ďalšie. Hradisko ej súčasťou letnej súťaže na hradoch LETOHRAD

LETOHRAD-banner-800x320px.jpg

Podujatia na hradoch:

Kamenické hradné slávnosti - 12. – 13. 8. 2017, Hrad Kamenica

Hradné slávnosti sa na Hrade Kamenica uskutočnia už po jedenástykrát. V sobotu, 12. augusta, môžu návštevníci hradu od 15:00 sledovať historické remeslá. Noc hradných zrúcanín prinesie tento rok ohňovú šou, spojenú s vatrou a diskotékou. V nedeľu 13. augusta, pokračujú Hradné slávnosti už o 13:00 bohatým program, počas ktorého vystúpia: Monika Kandráčová, ĽH Pajtaš, FRIMart studio - tanečná škola a ukážky spoločenských tancov, Kameničanka, Fertuška, Léthe quartet, Figliar a ĽH Sosna. Sprievodný program zahŕňa módnu prehliadku a prehliadku vojenskej techniky.  Vstup na podujatie je zdarma. Podujatie je súčasťou letnej súťaže na hradoch LETOHRAD.

 

Hradná míľa, 20. 8. 2017, Veľký Šariš – Šarišský hrad

Nádvorie Šarišského hradu privíta 20. augusta súťaž bežcov na vzdialenosť 1609 m. Bežeckú trať tvorí vnútorný a vonkajší okruh popri hradbách. Organizátori podujatia, OZ Torysa a mesto Veľký Šariš, pripravili súťaž pri príležitosti 800. výročia prvej písomnej zmienky o meste. Ambasádorkou podujatia je Lucia Hrivnák Kľocová, majsterka SR v atletike ne stredné trate.

 Pretekárov na hradnej míli tvoria dve kategórie: ženy (v dvoch) a muži (v troch vekových skupinách). Pre účastníkov pretekov je zabezpečené občerstvenie a spomienkové tričko. Otvorenie pretekov je o 14:00 hod., od 14:15 prebiehajú rozbehy. Tí, ktorí sa rozhodnú do pretekov zapojiť, určite ocenia jedinečnú hradnú atmosféru, krásne prostredie  a zaujímavý terén. Hrad je súčasťou letnej súťaže na hradoch LETOHRAD.

3-Hrad-%C5%A0ari%C5%A1-v%C3%BDh%C4%BEad-z-ve%C5%BEe-na-are%C3%A1l-hradu-foto-Branislav-%C5%A0vorc.jpg Šarišský hrad. FOTO: B. Švorc

 

Workshop na Hanigovskom hrade, 28. - 30. 8. 2017, Hanigovský hrad

Občianske združenie Novum castrum organizuje v závere augusta už po piatykrát workshopy  na Hanigovskom hrade. Program workshopov je v prvé dva dni zameraný na prezentáciu murárskych a konzervačných prác pôvodnými technikami a technológiami. Workshopy sú určené pre tých, ktorí chcú získať nové skúsenosti, nadobudnúť zručnosti a poznatky o pôvodných postupoch využívaných v minulosti pri výstavbe hradu. Záujemcovia si môžu vyskúšať napríklad škárovanie, patinovanie, ale aj murovanie na torzálnej architektúre. Posledný deň môžu návštevníci sledovať a pomôcť s prácami v archeologickej sonde pod dohľadom a výkladom archeológa. Workshop doplní prezentácia prác a prednáška s diskusiou pod vedením odborníkov.  Vstup na workshopy je zdarma. Hrad je súčasťou letnej súťaže na hradoch LETOHRAD.

 

ZDROJ: OOCR Región Šariš

Prečítajte si tiež:

LEGENDARIUM – Leto s legendami pre celú rodinu!

LETOHRAD: Objavte obnovené hrady

Cyklopátrania 2017: Spoznajte Prešovský kraj na bicykli 

Vedeli ste to o Prešovskom kraji?

Kalendárium podujatí Prešovský kraj 2017

LEGENDARIUM-slider-800x208.jpg