Vedeli ste to o Prešovskom kraji?

Vedeli ste to o Prešovskom kraji?

Prešovský kraj má na svojom území veľké množstvo turistických lákadiel. Nádherná príroda, bohatá história, pamiatky a pestrý folklór, to všetko tvorí jedinečnú ponuku tohto druhého najväčšieho kraja na Slovensku.

 

Zaujímavosti o Prešovskom kraji, ktoré stoja za pozornosť:

Príroda ako z rozprávky: Do územia kraja zasahuje 5 národných prírodných parkov (TANAP, NAPANT, PIENAP, NP Poloniny a Slovenský raj). Turistika i lyžovanie v našich tatranských veľhorách, malebné Pieniny so splavom Dunajca i tajomné Poloniny s Parkom tmavej oblohy, kde si môžete vychutnať hviezdne nebo tak, ako nikde inde na Slovensku. Výnimočnosť prírodného bohatstva podčiarkujú aj 2 chránené krajinné oblasti a až 180 chránených území kraja. Okrem toho množstvo prírodných unikátov a rarít v podobe skalných útvarov, tiesňav a nádherných výhľadov. Tipy na výlety v prírode

Priroda kolaz

Samozrejme, v Prešovskom kraji máme aj najvyšší vrch Vysokých Tatier, Slovenska a celých Karpát - Gerlachovský štít (2654,4 m n. m.) 

Vrchol Gerlachovského štítu. Foto: Jano Štovka (MQEP)

Bohatstvo kultúrnych pamiatokNa území Prešovského kraja sa nachádza vyše 4000 väčších i menších kultúrnych pamiatok! Toto číslo vysoko prevyšuje ostatné kraje a predstavuje 1/4 všetkých kultúrnych pamiatok na Slovensku. Tipy na výlety 

Prešovský kraj, mapa 3D

Pamiatky UNESCONa Slovensku je do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO zapísaných sedem lokalít. Až štyri z nich sa nachádzajú v Prešovskom kraji! Levoča, Spišský hrad a kultúrne pamiatky okolia, historické centrum Bardejova, drevené chrámy Karpatského oblúka a Karpatské bukové pralesy. UNESCO výlety

 Kostol sv. Františka z Assisi v Hervartove, pamiatka UNESCO, najstarší a najzachovalejší drevený kostol na Slovensku. Foto: Jano Štovka (MQEP)
Kostol sv. Františka z Assis...

Historické skvostySlovensko je krajina malá územím, ale veľká históriou. Svedčia o tom i početné historické pamiatky, ktoré sú úplne alebo z časti zachované až dodnes. V Prešovskom kraji nájdete 2 veľké hrady, 14  zrúcanín, 6 kaštieľov a 2 paláce.

 Historické skvosty. Patria k nim aj obľúbené pamiatky Ľubovniansky hrad, Kežmarský hrad či kaštieľ v Humennom.
Historické skvosty. Patria k...

Podzemné bohatstvoPrešovský kraj má viac ako 400 prameňov podzemných vôd, minerálnych aj termálnych. Mnohé z nich sú voľne prístupné, veľké množstvo sa využíva v kúpeľníctve a aquaparkoch.

A nezabudnime ani na jaskyne (Belianska jaskyňa a Zlá diera) a najedinečné Slovenské opálové bane. Najstaršie a najväčšie opálové bane na svete sa nachádzajú v katastrálnom území obce Červenica pri Prešove v Prešovskom kraji!

Slovenské opálové bane

Krásne opály zo Slovenských opálových baní, ktoré sa nachádzajúcich na východnom Slovensku medzi obcami Červenica a Zlatá Baňa obdivuje celý svet a dnes sú banské diela vychytenou

 Jaskyňa Zlá diera - zážitok s jaskyniarskou karbidkou na hlave. Zdroj: www.zladiera.sk
Jaskyňa Zlá diera - zážit...

 

Unikátne drevené kostolíkyPokochajte sa pohľadom na 27 unikátnych drevených chrámov, ktoré sú doslova pastvou pre oči. Niektoré z nich sú postavené bez jediného klinca. V roku 2008 boli štyri z nich zapísané medzi svetové kultúrne pamiatky UNESCO (Hervartov, Bodružal, Ladomirová, drevený artikulárny kostol v Kežmarku).

Gréckokatolícky drevený chrám sv. Mikuláša, Bodružal_Foto: Jano Štovka (MQEP)

 

To zďaleka nie je všetko. Objavte ďalšie zaujímavosti Prešovského kraja: 

Sedem faktov o Kraji kultúrnych pamiatok

Nielen krásna príroda je to, čo láka turistov. Prešovský kraj sa môže hrdiť aj prívlastkom Kraj kultúrnych pamiatok.

Dotknite sa vojnovej histórie na Dukle a v okolí

Pre priaznivcov vojnovej histórie sa začína hlavná sezóna 1. mája, keď Vojenské historické múzeum, Múzejné oddelenie Svidník, sprístupňuje po zime rôzne atrakcie umiestnené v

Deväť hradných zrúcanín, ktoré ťa očaria

V Prešovskom kraji sa turisti môžu tešiť z dvoch veľkých hradov (Kežmarský hrad a hrad Ľubovňa), 14 zrúcanín, 6 zachovalých kaštieľov a 2 palácov.

Čo nevynechať pri návšteve Bardejova

Pýchou nielen Šariša, ale aj celého Slovenska je starobylý BARDEJOV, ktorý patrí bezpochyby medzi najkrajšie slovenské mestá.

Horný Zemplín nie je len tam, kde sa nakrúcala Čiara...

Nudia vás rôzne „prefláknuté“ dovolenkové destinácie, kde sú okolo vás desiatky iných turistov a vy pri čakaní v radoch rozmýšľate, prečo ste radšej nezostali doma? Myslíte si, že už poznáte všetky zaujímavé oblasti u nás? Tak to ste určite neboli na „ďalekom východe“...

 

Inšpirujte sa na výlety:

Tipy na výlety

 

 

TOP výlety:

Všetky výlety