Drevené chrámy na severovýchode Slovenska lákajú českých a domácich turistov

Drevené chrámy na severovýchode Slovenska lákajú českých a domácich turistov

Súčasťou turizmu sú aj drevené kostolíky

Jedinečné kultúrne dedičstvo predstavujú drevené chrámy na severovýchode Slovenska. V okresoch Bardejov, Svidník a Snina a ich širšom okolí sa nachádza spolu 42 týchto cirkevných stavieb postavených z dreva. Drevené chrámy patria medzi najväčšie poklady a skvosty umenia a náboženstva na Slovensku. Sú to unikátne stavby po stránke architektonickej i sakrálnej. Tieto umelecké diela vyžarujú silu, um a zručnosť majstrov. Podrobné informácie o každom z nich sú na stránke : http://www.drevenechramy.sk.

 Tročany Zdroj foto: OOCR
Tročany Zdroj foto: OOCR "Š...

Radomír Jančošek, riaditeľ oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) „ŠARIŠ“ – Bardejov k tomu dodáva:

Drevené kostolíky významne prispievajú k súčasnej atraktívnosti nášho regiónu pre turistov. Najviac ich vyhľadávajú domáci a českí turisti.  Drevené chrámy sú unikátnymi skvostami časti východného Slovenska a sú jedinečné aj v porovnaní so svetom. Tvorili ich hlavne tunajší majstri. Využili potenciál regiónu, ktorým je drevo ako dostupný a lacný stavebný materiál. Zaujímavosťou je, že sa pri ich výstavbe nepoužili žiadne klince.

 Bodružal Zdroj foto: OOCR
Bodružal Zdroj foto: OOCR "...

Väčšina z týchto drevených chrámov bola vystavaná na východnom Slovensku v miestach, kde sa usídlili katolíci východného obradu. Hlavne na severe východného Slovenska sa dodnes zachovalo prevažne na pôvodných miestach 42 drevených chrámov, ktoré vznikali v rôznych časových obdobiach 17. – 19. storočia. V chrámoch nedominuje luxus a honosnosť, ale jednoduchosť a pravdivosť. Každý z týchto chrámov je jedinečný a výnimočný niečím iným, ale všetky majú spoločné rozdelenie interiéru na tri základné časti, a to na predsieň (babinec), chrámovú loď a svätyňu.

 Hervartov Zdroj foto: OOCR
Hervartov Zdroj foto: OOCR "...

Dominantou každej cerkvi je ikonostas, ktorý oddeľuje svätyňu od lode. Je to stena zložená z viacerých radov ikon, zoradených podľa presného liturgického kánonu. Pre každú z ikon je charakteristické, že bola napísaná na dreve a že ukrýva v sebe hlbokú symboliku. Práve symbolika je dominantnou črtou celého východného obradu, nielen pri písaní ikon, ale aj pri slávení jednotlivých bohoslužieb a rôznych pobožností, uvádza sa na http://www.drevenechramy.sk. Na tejto stránke sa dá dostať preklikom aj k podrobným informáciám o každom z týchto kostolíkov.

 Turisti Zdroj foto: OOCR
Turisti Zdroj foto: OOCR "Ša...

Zdroj: OOCR "Šariš"-Bardejov

Pozri tiež:

Drevený kostol, Hervartov (UNESCO)

Najstarší drevený kostol na Slovensku, postavený v 15. storočí z červeného smreka. V každom storočí pribudli v kostolíku nové prvky výzdoby, k najcennejším patria nástenné maľby.

Drevený chrám, Bodružal (UNESCO)

Gréckokatolícky drevený chrám sv. Mikuláša v obci Bodružal v okrese Svidník je klenotom medzi cerkvami. Je to jeden z najstarších a najkrajších drevených chrámov na Slovensku.

Drevený chrám, Tročany

Maďarský názov obce Tročany, teda Trocsan, sa v písomnostiach vyskytuje od polovice 14. storočia. Už v roku 1277 však osada existovala pod názvom villa Sanctae Trinitatis. Latinský a slovenský pôvod