Kultúrne organizácie PSK budú fungovať online

Kultúrne organizácie PSK budú fungovať online

Kultúrne zariadenia sú pre verejnosť zatvorené. Vyplýva to z nariadení vlády. Fungovať budú prevažne online.

Kultúrne organizácie Prešovského samosprávneho kraja(PSK) budú v najbližšom období fungovaťlen v online režime. Na základe aktuálnych opatrení Vlády SR zostanú múzeá, galérieči divadlá opäť pre verejnosť zatvorené. Plánované podujatia sa presunú na iný termín, niektoré sa uskutočnia virtuálne.

Do odvolania zostávajú zatvorené aj knižnice, keďže nefigurujú vo výnimkách zo zákazu vychádzania, ktoré vydala vláda. Čitatelia môžu vrátiť knihy do biblioboxov, prípadne si predĺžiť ich výpožičku online, pokuty a upomienky sú v niektorých knižniciach pozastavené. Čitatelia si môžu aktuálne pravidlá knižníc overiť na ich internetových stránkach. Naďalej môžu využiť aj možnosť zapožičania e-kníh.

 Hrad Stará Ľubovňa
Hrad Stará Ľubovňa

Rušia sa aj plánované divadelné predstavenia, verejnosť môže zakúpené vstupenky vrátiť, prípadne si ich ponechať ako predplatné na budúci nákup. Bližšie informácie nájdu  obyvatelia kraja na sociálnych sieťach a weboch kultúrnych inštitúcií.

PSK upriamuje pozornosť v tomto období najmä na virtuálne prehliadky jednotlivých organizácií, pričom najviac ich majú v ponuke galérie. Ich zoznam je zverejnený na webe samosprávy, záujemcovia ich nájdu aj priamo na internetových stránkach inštitúcií.

Prešovská župa má v správe 27 kultúrnych zariadení, z toho je sedem múzeí, dve galérie, osem knižníc, dve divadlá, dve hvezdárne, päť osvetových stredísk a jeden umelecký súbor.

Pozri tiež:

Rákociho palác v Prešove

Najkrajší mestský palác Horného Uhorska – takýto titul mala renesančná stavba v tej najlukratívnejšej polohe Prešova v čase svojho vzniku v 16. storočí. Dnes v ňom sídli Krajské múzeum s bohatými expozíciami, vrátane najväčšej zbierky hasičskej techniky na Slovensku.