Rozhľadňu na Balažke zatraktívnili novými prvkami

Rozhľadňu na Balažke zatraktívnili novými prvkami

Nadšenci prechádzok čoraz viac vyhľadávajú miesta, vďaka ktorým si spríjemnia pohľady do širokého okolia. Výborným spôsobom, ako si užiť turistiku a výhľady, je vydať sa na niektorú z rozhľadní. Jednou z nich je rozhľadňa Balažka nad mestečkom Lipany (okres Sabinov), ktorá má niekoľko noviniek.

rozhladna_Balazka_Zdroj_OOCR_RS_4

V regióne Šariš nájdete množstvo nádherných vyhliadkových veží s výhľadmi do celého okolia. Nad mestom Lipany bola v roku 2019 postavená drevená rozhľadňa na zalesnenom horskom masíve Balažka (643 m n. m.), ktorý lemuje železničná trať. Rozhľadňa pod vrcholom Balažky, vyrobená zo smrekového dreva, je vysoká takmer 14 metrov.

Jej umiestnenie v nadmorskej výške 598 m ponúka výhľady na samotné mesto Lipany, Kamenický hrad, blízke okolie, na pohorie Čergov, Levočské vrchy a pri dobrej viditeľnosti aj Slanské vrchy.

rozhladna_Balazka_Zdroj_OOCR_RS_6

Zvýšená atraktívnosť rozhľadne 

Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Región Šariš vyvíja mnoho zaujímavých aktivít pre návštevníkov regiónu. Jednou z nich sú aj vyhliadkové ďalekohľady na turisticky atraktívnych miestach. V roku 2021 OOCR Región Šariš v spolupráci s mestom Lipany osadila vyhliadkový ďalekohľad na rozhľadni na konci náučného chodníka Balažka. Ďalekohľad sprostredkováva unikátny panoramatický pohľad na mesto Lipany a pohoria, ktoré ho obklopujú.

rozhladna_Balazka_Zdroj_OOCR_RS_2 (1)

V tejto rekreačnej zóne tiež pribudli 3 fotopanely na rozhľadni. „Zo zdrojov štátnej dotácie OOCR Región Šariš sme túto rozhľadňu ešte viac zatraktívnili a doplnili o panoramatické fotografie spracované na fotopaneloch s popisom miest, ktoré sú viditeľné z tohto vyhliadkového bodu,“ uviedol výkonný riaditeľ OOCR Región Šariš Branislav Švorc.

rozhladna_Balazka_Zdroj_OOCR_RS_tabule_panely

Výstup k rozhľadni

Na čo však pri výlete na rozhľadňu nesmiete zabudnúť je fakt, že pre pekný výhľad sa treba trochu potrápiť. Vytvorili sa tak dva základné turistické okruhy. Okruh „Malej skaly“ ponúka vyhliadku od kríža. Nachádza sa tu talianska studnička, partizánske zákopy, posed a informačné tabule. Okruh „Veľkej skaly“ ponúka trasu hrebeňom Balažky, pričom obe trasy sú navzájom prepojené a majú viaceré body napojenia.  Z centra mesta sa k nemu dostanete od starého cintorína, odkiaľ vedie zelená turistická trasa

Začiatok trasy: Lipany (381 m n. m.) starý cintorín

Koniec trasy: Rozhľadňa Balažka (600 m n. m.)

Čas: 1:00 h

Vzdialenosť: 3,4 km

Stúpanie: ↗ 219 m

Klesanie: ↘ 0 m

Náročnosť: vhodná pre všetky vekové kategórie

 

Zdroj: OOCR Región Šariš

 

POZRI TIEŽ:

Výhľady a vyhliadky v regióne pod Duklou

Výhľady na okolitú prírodu ako odmena za výstup. Užite si turistiku v regióne pod Duklou.

Poloniny trail sa stáva realitou

V Poloninách sa začala jedna z najväčších investičných akcií v oblasti cestovného ruchu za posledné desaťročie. Prešovský samosprávny kraj tu v rámci projektu cyklistického okruhu Poloniny trail spustil výstavbu nových a rekonštrukciu existujúcich cyklotrás