Opalove bane_14

Szlovákiai opálbányák

Kelet-Szlovákiában, Vörösvágás (Červenica) és Aranybánya (Zlatá Baňa) települések között található szlovákiai opálbányák gyönyörű opáljait az egész világ csodálja. A bányaüzem ma már híres turisztikai helyszín és technikatörténeti műemlék. Induljon el egy föld alatti utazásra a híres opál nyomában, és szerezzen egyedülálló élményeket.

Az opálbányák a világ ékkövei és a szlovákok nemzeti kincsei, amelyek még mindig sok feltáratlan járatot, titkot és legendás opált rejtenek. A szlovákiai opálbányák a legrégebbiek a világon, kontinensünkön pedig az egyetlenek.

A föld alatt körülbelül 30 km bányajárat és 17 horizont található, amelyek közül ötöt elárasztott a víz. A nagyközönség számára 1 280 méter elérhető.

Az opálbányák a 16. század vége óta világszerte ismertek. A belőlük bányászott értékes opál különösen népszerű volt Napóleon császár családjának tagjai körében. A leghíresebb, Trójai tűz nevű opált Jozefina császárné viselte. A legnagyobb, Harlequin  névre keresztelt opált a bécsi Természettudományi Múzeumban őrzik.

 Opálové bane. Foto: Jano Štovka
Opálové bane. Foto: Jano Š...

A háború utáni évek és a rossz gazdasági helyzet miatt a libankai telephelyen és a többi bányaterületen 1922-ben leállították a bányászatot. A Vörösvágás (Červenica) közelében található opálbányák aranykorának ma a Jozef alagút rekonstruált bejárata állít emléket, amely az opálbányák földalatti főbejárata. 

A szlovákiai opálbányák körútja összesen 1 280 m hosszú. A bejárat és a kijárat azonos tengerszint feletti magasságban van. A föld alatti bányaterület körbejárása körülbelül 45-60 percet vesz igénybe. A bánya területén a hőmérséklet egész évben +0,5 °C és +6,4 °C között ingadozik.

 

Lásd még:

NKP Solivar

Solivar v Prešove je národná kultúrna pamiatka, ktorá patrí medzi najvýznamnejšie technické pamiatky na Slovensku. Je to unikátny komplex technických objektov na čerpanie a varenie soli zo soľanky, pochádzajúci zo 17. storočia.

Kalvária v Prešove

Kalvária je barokový komplex vypínajúci sa na nevysokom kopci na západnom okraji Prešova. V minulosti ju považovali za druhú najkrajšiu kalváriu na území Uhorska (po

Rákociho palác v Prešove

Najkrajší mestský palác Horného Uhorska – takýto titul mala renesančná stavba v tej najlukratívnejšej polohe Prešova v čase svojho vzniku v 16. storočí. Dnes v ňom sídli Krajské múzeum s bohatými expozíciami, vrátane najväčšej zbierky hasičskej techniky na Slovensku.

Ortodoxná synagóga v Prešove

Interiér synagógy zdobia nádherné ornamentálne maľby, vďaka čomu patrí synagóga k najkrajším na Slovensku. Stále sa využíva ako modlitebňa. Popri tom funguje i ako múzeum s expozíciou Múzea židovskej kultúry.

Hrad Šariš

Šarišský hrad patrí k najrozsiahlejším stredovekým hradom na Slovensku. Jeho celková zastavaná plocha prevyšuje 2,7 hektára. Je postavený na Šarišskom vrchu nad mestečkom

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Ranč Zaľubova6.72 km
Reštaurácia u Hricka13.56 km
Penzión Eden14.42 km
Penzión Família15.44 km
Hotel Patriot ***15.94 km
Ranč Zaľubova6.72 km
Penzión Eden14.42 km
Penzión Família15.44 km
Hotel Patriot ***15.94 km
House Hamm16.13 km