sarissky hrad

Šarišský hrad

Šarišský hrad patrí k najrozsiahlejším stredovekým hradom na Slovensku. Jeho celková zastavaná plocha prevyšuje 2,7 hektára. Je postavený na Šarišskom vrchu nad mestečkom Veľký Šariš.

 Archeologický prieskum dokázal osídlenie hradného vrchu už v neolite. Ďalšie obdobie osídlenia bolo preukázané na prelome letopočtu, až do 4. storočia. Presné obdobie výstavby základnej stredovekej stavby nie je známe. Výstavba nového hradu začala v 13. storočí; odtiaľ pochádza aj prvá zmienka o hrade menom Sarus (1245). Hrad bol postavený, aby chránil severojužnú obchodnú cestu údolím rieky Torysy. V priebehu stáročí hrad prešiel viacerými stavebnými úpravami.

V súčasnosti je hrad vyhľadávaným miestom. Na hrad vedie spevnená asfaltová cesta a je možné sa tam dostať aj bicyklom. Prístupová cesta slúži ako náučný chodník. Opevnenie hradu je zachovalé, vrátane bášt. Centrálna veža - donjon - umožňuje veľmi dobrý výhľad na okolie.

K obľúbeným podujatiam patrí Filmová noc na hrade (júl) a Šarišské hradné dni, ktoré sa konajú sa začiatkom septembra a pre návštevníkov približujú atmosféru historických čias, kedy sa na hrade nielen bojovalo...

Pozri tiež:

Deväť hradných zrúcanín, ktoré ťa očaria

V Prešovskom kraji sa turisti môžu tešiť z dvoch veľkých hradov (Kežmarský hrad a hrad Ľubovňa), 14 zrúcanín, 6 zachovalých kaštieľov a 2 palácov.

Kapušiansky hrad

Hrad na vrchu Zámčisko je vďaka svojej polohe viditeľný zďaleka. Na nádvorí nájdu deti historické ihrisko a dospelých očarí pohľad na okolie z vyhliadkovej veže.

Soľnohrad (Zbojnícky hrad)

Na okraji Slanských vrchov, južne od obce Ruská Nová Ves sa nachádzajú ruiny Soľnohradu, ktorý je nazývaný aj Zbojnícky hrad. Dôvod jeho vzniku je veľmi zaujímavý - chránil vzácne