saris hrad 3

Hrad Šariš

Hrad Šariš patrí k najrozsiahlejším stredovekým hradom na Slovensku. Jeho celková zastavaná plocha prevyšuje 4,5 hektára. Je postavený na Šarišskom vrchu nad mestečkom Veľký Šariš.

Náročnosť: MEDIUM

Dĺžka: 9 km

Čas: 0:50 h

Prevýšenie: ⇗ 373 m n. m. ⇘ 64 m n. m.

Začiatok: Lanové centrum Prešov 248 m n. m.

Koniec: Hrad Šariš 570 m n. m.

Povrch: Lesná cesta, asfalt, šotolina

Typ bicykla: Horský

Fotopoint: Hrad Šariš

Popis trasy pre cyklistov: Na hrad vedie spevnená asfaltová cesta a je možné sa tam dostať aj bicyklom.

MAPA CYKLOVÝLETU

Archeologický prieskum dokázal osídlenie hradného vrchu už v neolite. Ďalšie obdobie osídlenia bolo preukázané na prelome letopočtu až do 4. storočia. Presné obdobie výstavby základnej stredovekej stavby však nie je známe.

Výstavba nového hradu začala v 13. storočí – odtiaľ pochádza aj prvá zmienka o hrade menom Sarus (1245). Hrad bol postavený, aby chránil severojužnú obchodnú cestu údolím rieky Torysy. V priebehu stáročí hrad prešiel viacerými stavebnými úpravami.

 Šarišský hrad. Foto: Jano Štovka, MQEP
Šarišský hrad. Foto: Jano...

V súčasnosti je Šarišský hrad vyhľadávaným miestom. Na hrad vedie spevnená asfaltová cesta a je možné sa tam dostať aj bicyklom. Prístupová cesta slúži ako náučný chodník.

Po rekonštrukcii pôvodného hradného donjonu na danom mieste vyrástla 15 metrov vysoká vyhliadková veža, ktorá sa stala pýchou hradu. Ponúka krásny kruhový výhľad na okolie. Zachované je opevnenie hradu vrátane bášt.

 Šarišský hrad. Foto: Jano Štovka, MQEP
Šarišský hrad. Foto: Jano...

K obľúbeným podujatiam patrí Filmová noc na hrade (júl) a Šarišské hradné dni, ktoré sa konajú začiatkom septembra a pre návštevníkov približujú atmosféru historických čias, keď sa na hrade nielen bojovalo...

Viac informácií vrátane otváracích hodín: www.hradsaris.sk

HRAD ŠARIŠ  je súčasťou kampane Hradná cesta Prešovského kraja

SVS-2021---hradna-cesta-PROMO---FB-1640x624px (3)

POZRI TIEŽ:

Deväť hradných zrúcanín, ktoré ťa očaria

V Prešovskom kraji sa turisti môžu tešiť z dvoch veľkých hradov (Kežmarský hrad a hrad Ľubovňa), 14 zrúcanín, 6 zachovalých kaštieľov a 2 palácov.

Kapušiansky hrad

Len niekoľko kilometrov od Prešova, v obci Kapušany, stojí zrúcanina Kapušianskeho hradu. Oku návštevníka určite neunikne, pretože svojou polohou, na kopci Zámčisko, je viditeľný aj z okolitých dedín.

Soľnohrad (Zbojnícky hrad)

Na okraji Slanských vrchov, južne od obce Ruská Nová Ves sa nachádzajú ruiny Soľnohradu, ktorý je nazývaný aj Zbojnícky hrad. Dôvod jeho vzniku je veľmi zaujímavý - chránil vzácne

Ortodoxná synagóga v Prešove

Interiér synagógy zdobia nádherné ornamentálne maľby, vďaka čomu patrí synagóga k najkrajším na Slovensku. Stále sa využíva ako modlitebňa. Popri tom funguje i ako múzeum s expozíciou Múzea židovskej kultúry.

Rákociho palác v Prešove

Najkrajší mestský palác Horného Uhorska – takýto titul mala renesančná stavba v tej najlukratívnejšej polohe Prešova v čase svojho vzniku v 16. storočí. Dnes v ňom sídli Krajské múzeum s bohatými expozíciami, vrátane najväčšej zbierky hasičskej techniky na Slovensku.

Kalvária v Prešove

Kalvária je barokový komplex vypínajúci sa na nevysokom kopci na západnom okraji Prešova. V minulosti ju považovali za druhú najkrajšiu kalváriu na území Uhorska (po

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Šariš Park1.90 km
Trojka Šariš Pub5.10 km
Hotel AVALANCHE***7.17 km
Kaštieľ Fričovce7.17 km
Garni Hotel TATRAMONTI***7.17 km
Šariš Park1.90 km
Kaštieľ Fričovce7.17 km
Garni Hotel VELICKÝ ZÁMOČEK7.17 km
Garni Hotel TATRAMONTI***7.17 km
Hotel AVALANCHE***7.17 km