saris hrad 3

Šarišský hrad

Šarišský hrad patrí k najrozsiahlejším stredovekým hradom na Slovensku. Jeho celková zastavaná plocha prevyšuje 4,5 hektára. Je postavený na Šarišskom vrchu nad mestečkom Veľký Šariš.

Archeologický prieskum dokázal osídlenie hradného vrchu už v neolite. Ďalšie obdobie osídlenia bolo preukázané na prelome letopočtu až do 4. storočia. Presné obdobie výstavby základnej stredovekej stavby nie je známe. Výstavba nového hradu začala v 13. storočí – odtiaľ pochádza aj prvá zmienka o hrade menom Sarus (1245). Hrad bol postavený, aby chránil severojužnú obchodnú cestu údolím rieky Torysy. V priebehu stáročí hrad prešiel viacerými stavebnými úpravami.

 Šarišský hrad. Foto: Jano Štovka
Šarišský hrad. Foto: Jano...

V súčasnosti je hrad vyhľadávaným miestom. Na hrad vedie spevnená asfaltová cesta a je možné sa tam dostať aj bicyklom. Prístupová cesta slúži ako náučný chodník. Opevnenie hradu je zachovalé, a to vrátane bášt. Po rekonštrukcii pôvodného hradného donjonu na danom mieste vyrástla 15 metrov vysoká vyhliadková veža, ktorá sa stala pýchou hradu. Ponúka krásny kruhový výhľad na okolie.

 Šarišský hrad. Foto: Jano Štovka
Šarišský hrad. Foto: Jano...

K obľúbeným podujatiam patrí Filmová noc na hrade (júl) a Šarišské hradné dni, ktoré sa konajú začiatkom septembra a pre návštevníkov približujú atmosféru historických čias, kedy sa na hrade nielen bojovalo...

Otváracie hodiny:

  • Hrad je sprístupnený denne od 10:00 – 17:00 hod.
  • Sprievodcovská služba a výstupy na donjon: utorok – nedeľa 10:00 – 17:00 hod.

Viac informácií nájdete na: http://www.velkysaris.sk/hrad-saris.phtml?id3=75078

 

POZRI TIEŽ:

Deväť hradných zrúcanín, ktoré ťa očaria

V Prešovskom kraji sa turisti môžu tešiť z dvoch veľkých hradov (Kežmarský hrad a hrad Ľubovňa), 14 zrúcanín, 6 zachovalých kaštieľov a 2 palácov.

Kapušiansky hrad

Hrad na vrchu Zámčisko je vďaka svojej polohe viditeľný zďaleka. Na nádvorí nájdu deti historické ihrisko a dospelých očarí pohľad na okolie z vyhliadkovej veže.

Soľnohrad (Zbojnícky hrad)

Na okraji Slanských vrchov, južne od obce Ruská Nová Ves sa nachádzajú ruiny Soľnohradu, ktorý je nazývaný aj Zbojnícky hrad. Dôvod jeho vzniku je veľmi zaujímavý - chránil vzácne

Ortodoxná synagóga v Prešove

Interiér synagógy zdobia nádherné ornamentálne maľby, vďaka čomu patrí synagóga k najkrajším na Slovensku. Stále sa využíva ako modlitebňa. Popri tom funguje i ako múzeum s expozíciou Múzea židovskej kultúry.

Rákociho palác v Prešove

Najkrajší mestský palác Horného Uhorska – takýto titul mala renesančná stavba v tej najlukratívnejšej polohe Prešova v čase svojho vzniku v 16. storočí. Dnes v ňom sídli Krajské múzeum s bohatými expozíciami, vrátane najväčšej zbierky hasičskej techniky na Slovensku.

Kalvária v Prešove

Kalvária je barokový komplex vypínajúci sa na nevysokom kopci na západnom okraji Prešova. V minulosti ju považovali za druhú najkrajšiu kalváriu na území Uhorska (po

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Hotel Dukla Prešov8.28 km
Camp ZLATÉ KOPYTO18.31 km
Hotel Dukla Prešov8.28 km
Horský hotel Javorná9.63 km
Rekreačné zariadenie Zelený Breh16.70 km
Camp ZLATÉ KOPYTO18.31 km
Hotel Bellevue Bardejov25.30 km