folklor a pivnice Liptovska Teplicka foto: Lukas Fendek

Liptovská Teplička

Rázovitá podhorská obec Liptovská Teplička (okr. Poprad) je známa najmä unikátnymi zemiakovými pivnicami. Návštevníkom pripomínajú drobné hobitie domčeky. Turisti však túto obec obľubujú aj vďaka zachovanej tradičnej architektúre, najväčšiemu stodolištiu na Slovensku a malebnej prírode. V posledných rokoch sa obľube tešia aj tradičné BIO výrobky.

 Pastier Zdroj foto: Milouš Chab
Pastier Zdroj foto: Milouš C...

V dedine pod Kráľovou hoľou, ktorú obklopujú Nízke Tatry a ponúka výhľady na neďaleké Vysoké Tatry, sa na okolitých kopcoch dodnes pasú stáda oviec. K lákadlám patrí návšteva bio farmy, kde si po dohode môžete pozrieť výrobu syra, bryndze, syrových výrobkov a iných produktov a nakúpiť si BIO produkty v miestnej predajni. Určite každého z vás zaujme aj dojáreň a poľnohospodársky dvor.

Posledný júlový víkend každoročne patrí folklórnym slávnostiam Pod Kráľovou hoľou, ktoré sú živou prehliadkou folklórnych súborov, remesiel a tradícií. Festival dopĺňa alegorický sprievod, sprievodné podujatia, výstavy a školy remesiel.

 Folklór a pivnice Zdroj foto: Milouš Chab
Folklór a pivnice Zdroj foto...

Unikátne zemiakové pivnice dosahujú hĺbku okolo 2,5 – 3 m. Vďaka vápencu, do ktorého sú vyhĺbené a stabilnej teplote 2 až 6 °C, si uskladnené zemiaky a zelenina udržia dobrú kvalitu po celý rok. Dodnes sa zachovalo okolo 400 zemiakových pivníc, nachádzajú sa v areáli pri amfiteátri a stodolišti.

Zdroj titulná foto: Lukáš Fendek, Obec Lipt. Teplička

 

Pozri tiež:

Legendarium 2019: Cestuj, zbieraj nálepky a vyhraj!

Viac ako 100 tipov na výlety, príbehy legiend v komikse a možnosť zbierať súťažné nálepky počas cestovania. Opäť je tu LEGENDARIUM! Pokračovanie obľúbeného projektu pre celé rodiny, vďaka ktorému sa počas leta rozhodne nebudete nudiť.

 

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Hotel Hubert **** Vital Resort16.82 km
Grand Hotel Kempinski High Tatras16.97 km
Hotel Kontakt26.66 km
Wellness Hotel Borovica16.77 km
Hotel Hubert **** Vital Resort16.82 km
Grand Hotel Kempinski High Tatras16.97 km
Wellness a kongresový Hotel Patria16.99 km
Horský hotel Sliezsky dom pod Gerlachom18.57 km