folklor a pivnice Liptovska Teplicka foto: Lukas Fendek

Liptovská Teplička

Rázovitá podhorská obec Liptovská Teplička (okr. Poprad) je známa najmä unikátnymi zemiakovými pivnicami. Návštevníkom pripomínajú drobné hobitie domčeky. Turisti však túto obec obľubujú aj vďaka zachovanej tradičnej architektúre, najväčšiemu stodolištiu na Slovensku a malebnej prírode. V posledných rokoch sa obľube tešia aj tradičné BIO výrobky.

 Pastier. Zdroj foto: Milouš Chab
Pastier. Zdroj foto: Milouš...

V dedine pod Kráľovou hoľou, ktorú obklopujú Nízke Tatry a ponúka výhľady na neďaleké Vysoké Tatry, sa na okolitých kopcoch dodnes pasú stáda oviec. K lákadlám patrí návšteva BIO farmy, kde si po dohode môžete pozrieť výrobu syra, bryndze, syrových výrobkov a iných produktov a nakúpiť si BIO produkty v miestnej predajni. Určite každého z vás zaujme aj dojáreň a poľnohospodársky dvor.

Posledný júlový víkend každoročne patrí folklórnym slávnostiam Pod Kráľovou hoľou, ktoré sú živou prehliadkou folklórnych súborov, remesiel a tradícií. Festival dopĺňa alegorický sprievod, sprievodné podujatia, výstavy a školy remesiel.

 Folklór a pivnice. Zdroj foto: Milouš Chab
Folklór a pivnice. Zdroj fot...

Unikátne zemiakové pivnice dosahujú hĺbku okolo 2,5 – 3 m. Vďaka vápencu, do ktorého sú vyhĺbené a stabilnej teplote 2 až 6 °C, si uskladnené zemiaky a zelenina udržia dobrú kvalitu po celý rok. Dodnes sa zachovalo okolo 400 zemiakových pivníc, nachádzajú sa v areáli pri amfiteátri a stodolišti.

 

Zdroj: OOCR Vysoké Tatry – Podhorie

Titulná foto: Lukáš Fendek, obec Liptovská Teplička

 

POZRI TIEŽ:

Poprad

Vstupná brána do Vysokých Tatier. Aj takto prezývajú mesto Poprad, kde nájdete mnoho príležitostí ako si spríjemniť čas. Tatranská galéria Sídli v b...

Kráľova hoľa

Vyberte sa s rodinou, či priateľmi na Kráľovu Hoľu. Svoju túru môžete začať v Telgárte alebo Šumianci a potom po vyznačenej trase sa dostanete až na s...

 

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Penzión Vikartovský mlyn1.46 km
Čerešňový sad12.27 km
Hotel Rysy***13.02 km
Penzión Štrba***13.41 km
Penzión Gašperov Mlyn13.85 km
Penzión Váh0.46 km
Penzión Vikartovský mlyn1.46 km
Penzión Dolinka1.84 km
Penzión MI - TATRY Kravany s wellness8.95 km
Apartmán Korenko9.49 km