folklor a pivnice Liptovska Teplicka foto: Lukas Fendek

Liptovská Teplička

Rázovitá podhorská obec Liptovská Teplička (okr. Poprad) je známa najmä unikátnymi zemiakovými pivnicami. Návštevníkom pripomínajú drobné hobitie domčeky. Turisti však túto obec obľubujú aj vďaka zachovanej tradičnej architektúre, najväčšiemu stodolištiu na Slovensku a malebnej prírode. V posledných rokoch sa obľube tešia aj tradičné BIO výrobky.

 Pastier. Zdroj foto: Milouš Chab
Pastier. Zdroj foto: Milouš...

V dedine pod Kráľovou hoľou, ktorú obklopujú Nízke Tatry a ponúka výhľady na neďaleké Vysoké Tatry, sa na okolitých kopcoch dodnes pasú stáda oviec. K lákadlám patrí návšteva BIO farmy, kde si po dohode môžete pozrieť výrobu syra, bryndze, syrových výrobkov a iných produktov a nakúpiť si BIO produkty v miestnej predajni. Určite každého z vás zaujme aj dojáreň a poľnohospodársky dvor.

Posledný júlový víkend každoročne patrí folklórnym slávnostiam Pod Kráľovou hoľou, ktoré sú živou prehliadkou folklórnych súborov, remesiel a tradícií. Festival dopĺňa alegorický sprievod, sprievodné podujatia, výstavy a školy remesiel.

 Folklór a pivnice. Zdroj foto: Milouš Chab
Folklór a pivnice. Zdroj fot...

Unikátne zemiakové pivnice dosahujú hĺbku okolo 2,5 – 3 m. Vďaka vápencu, do ktorého sú vyhĺbené a stabilnej teplote 2 až 6 °C, si uskladnené zemiaky a zelenina udržia dobrú kvalitu po celý rok. Dodnes sa zachovalo okolo 400 zemiakových pivníc, nachádzajú sa v areáli pri amfiteátri a stodolišti.

 

Minerálne pramene

O obciach, ktoré ležia pod Nízkymi Tatrami je známe, že sú bohaté na výskyt minerálnych prameňov. Inak to nie ani v prípade Liptovskej Tepličky, kde sa ich nachádza hneď niekoľko. Na území obce sa totiž vyskytujú ochranné pásma vodných zdrojov, ktoré dokonca zásobujú vodovody Popradského, Kežmarského, Levočského a Spišskonovoveského okresu. Táto rázovitá podhorská obec je okrem unikátnych zemiakových pivničiek známa aj inými lokalitami, kde sa môžu turisti priamo občerstviť. V blízkosti zemiakových pivničiek, priamo v skalnom útvare, je umiestnené oddychové miesto zvané Škverkovec, kde vyviera minerálny prameň. Obyvatelia Liptovskej Tepličky nazývajú tento zdroj ´Voda spod Škverkofca´. Prameň je výnimočný aj tým, že je ukazovateľom stavu podzemnej vody v obci a blízkom okolí.

oddychové miesto a prameň Škverkovec pri pivničkách (1)

prameň Škvrkovec1

Minerálna voda z tohto prameňa ponúka od nepamäti občerstvenie pre ľudí, ktorí sa vydali za prácou na pole alebo na turistiku, keďže popri prameni vedie cesta smerujúca na náučný chodník Okolím obce a turistickú trasu na Kráľovu hoľu. V Liptovskej Tepličke sú k dispozícii aj ďalšie pramene s príjemnými oddychovými zónami. Prameň Čierny grúň sa nachádza oproti penziónu, ktorý je umiestnený pod svahom lyžiarskeho strediska. Ak zavítate do najstaršej časti obce, ktorá bola ako prvá osídlená, nevynechajte návštevu prameňa Pred Vernarcem. Na prechádzke po náučnom chodníku Okolím obce nájdete Matejov prameň (Prameň pod Kratinami) a na turistickej trase smerom na Kráľovú hoľu a útuľňu Andrejcová, približne šesť kilometrov za obcou, je k dispozícii Prameň pod Staníkovom. Voda z týchto prameňov je mierne mineralizovaná, vhodná na každodenné užívanie.

oddychové miesto Čierny grúň a prameň Čierny gruň (2)

Vlastnosti

  • Lokálny prameň

 

Zdroj: OOCR Vysoké Tatry – Podhorie

Titulná foto: Lukáš Fendek, obec Liptovská Teplička

 

POZRI TIEŽ:

Poprad

Vstupná brána do Vysokých Tatier. Aj takto prezývajú mesto Poprad, kde nájdete mnoho príležitostí ako si spríjemniť čas. Tatranská galéria Sídli v b...

Kráľova hoľa

Vyberte sa s rodinou, či priateľmi na Kráľovu Hoľu. Svoju túru môžete začať v Telgárte alebo Šumianci a potom po vyznačenej trase sa dostanete až na s...

 

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Biofarma Liptovská Teplička0.44 km
Penzión Vikartovský mlyn1.46 km
Čerešňový sad12.27 km
Hotel Rysy***13.02 km
Penzión Štrba***13.41 km
Penzión Váh0.46 km
Apartmány Teplička1.10 km
Penzión Vikartovský mlyn1.46 km
Penzión Dolinka1.84 km
Penzión MI - TATRY Kravany s wellness8.95 km