Námestie Spišská Sobota, FOTO: Jano Štovka (MQEP)

Historické centrum v Spišskej Sobote

Historicky najvýznamnejšou časťou Popradu, turistického východiska do Tatier, je jeho mestská časť  SPIŠSKÁ SOBOTA. Dnes predstavuje jeden z najlepšie zachovaných stredovekých urbanistických celkov Slovenska.

Jadrom jedinečného mestského celku je trojuholníkové námestie, ktoré ohraničuje radová zástavba meštianskych domov. Rímskokatolícky Kostol sv. Juraja postavili pred rokom 1273 ako neskororománsky. V roku 1464 ho goticky prestavali. Kostol má päť gotických oltárov. Neskorogotické krídlové oltáre sv. Juraja a sv. Antona vytvorili v rokoch 1503 až 1520 v dielni Majstra Pavla z Levoče.

Pri kostole stojí renesančná zvonica z roku 1598 a baroková socha Immaculaty z roku 1772. V parku sa nachádza mierka na obilie predstavujúca jedinečnú pamiatku na významné spišskosobotské trhy. Voľne stojaci mestský dom postavili ako neskorobarokovú palácovú stavbu koncom 18. storočia. Budovu evanjelického kostola stavitelia začlenili v roku 1777 do radovej zástavby námestia. V jeho interiéri sa nachádza cenný oltárny obraz Kristus na Olivovej hore z roku 1852.

O tom, že toto krásne miesto objavil už aj kráľ Matej Korvín svedčí mramorová tabuľa s nápisom na dome, v ktorom prenocoval.

Dnes je romantická Spišská Sobota obľúbenou zastávkou turistov, ktorí si tu môžu v niekoľkých štýlových reštauráciách vychutnať dobré jedlo alebo prežiť noc v jednom z krásne zrekonštruovaných penziónov.  

 

Spiš Castle

Zdroj: vydavateľstvo Dajama

Titulná foto: Jano Štovka, MQEP

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Hotel Sobota***0.24 km
Penzión Minipivovar Tatras1.55 km
Apartmány Village3.74 km
Hotel AGRO **6.10 km
Salaš Goralský dvor6.17 km
Penzión Borievka0.16 km
Hotel Sobota***0.24 km
Penzión Plesnivec0.40 km
Penzión Aqualand Poprad0.83 km
Penzión Fantázia1.40 km