Múzeum školy v Zboji

Múzeum školy v Zboji

Národný park Poloniny ponúka okrem prírodných krás aj návrat do minulosti. A to konkrétne v obci Zboj, kde v tomto roku otvorili Múzeum školy. Sídli v jednej z najstarších obecných budov. Kamenný objekt v centre obce postavili začiatkom minulého storočia. Pôvodne mala slúžiť ako železničná stanica. Riadnu železnicu do Haliče však nepostavili. Budova stanice bola značne poškodená počas prvej svetovej vojny. Po druhej svetovej vojne sa z opustenej budovy stala obecná škola, neskôr slúžila aj na iné účely – kino či pobočka bardejovského JAS-u. Novú školu začali stavať v roku 1956. Chodievalo do nej aj 460 žiakov. V roku 2010 museli školu pre nízky počet žiakov zatvoriť.

Škola patrila medzi najmodernejšie a najlepšie vybavené školy v Českoslovenku. K dispozícii tam bol napríklad mikroskop, zariadenie na lom svetla, prístroj na vyvolávanie fotografií, prevodovky, meotar, premietačky, kostry ľudského tela a živočíchov. Viaceré z nich teraz nájdete v Múzeu školy. Dokonca si ich môžete vyskúšať, ohmatať a keďže sa tam nachádzajú aj hudobné nástroje, môžete si na nich dokonca aj zahrať.

Návštevu múzea si môžete dohodnúť telefonicky na číslach 057 769 41 16 alebo 0917 746 323.

Múzeum školy v Zboji

POZRI TIEŽ:

Drevený chrám, Zboj (Bardejovské Kúpele)

Gréckokatolícky drevený chrám svätého Mikuláša z roku 1775 je považovaný za jeden z najkrajších zrubových drevených chrámov na našom území.

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Penzión Kremenec2.31 km
Penzión Poloniny8.71 km
Hotel Bystrá Snina22.53 km
Reštaurácia Rozkvet24.34 km
Reštaurácia Minos24.65 km
Penzión Kremenec2.31 km
Hostinec Beskyd2.69 km
Útulne v Poloninách7.31 km
Ubytovanie v obci Runina7.67 km
Ubytovanie Ďurkovec7.80 km