Náučný chodník Tajch ponúka poučenie aj zážitok

Náučný chodník Tajch ponúka poučenie aj zážitok

Neďaleko obce Pavlovce na úpätí Slanských vrchov sa nachádza lesný náučný chodník Tajch. Chodník je zameraný hlavne na lesnícku činnosť v Slanských vrchoch, faunu a flóru lokality a život v lese. Má dva okruhy, kratší je dlhý 2,5 km s prevýšením 80 m dlhší meria 5,4 km s prevýšením až 230 m.

Prejsť sa dá podľa kondície turistu a okruhu za 1 ž 2,5 hodiny. Na trase je 7 zastávok (kratší okruh) a ďalších 16 zastávok na dlhšom okruhu. Chodník je prístupný celoročne, no v úseku k vyhliadke na Krkavčej skale je v zime terén šmykľavý a je nutné byť opatrný. Vstupná brána sa nachádza približne 1,5 km za dedinou. Dostaneme sa k nej popri kúpalisku po asfaltovej ceste pri potoku. Na parkovisku pri vstupnej bráne je udržiavaný altánok, kde si možno oddýchnuť a načerpať sily. Hneď vedľa turisti z Vranovského okresu odhalili v decembri 2019 pamätnú tabuľu propagátorovi turizmu v Prešovskom kraji Martinovi Balogovi.

tajch

Hneď za vstupnou bránou chodník vedie do mierneho kopca. Po krátkom stúpaní sa terén vyrovnáva a dostávame sa k prvým informačným tabuliam a objektom, ako sú sklzy na dopravu dreva či drevené sane, ktorými sa drevo v zime zvážalo do dediny. Pokračujeme cez semenný sad, v ktorom rastú exempláre pôvodných druhov stromov. Jedinečné semenné sady uchovávajú genofond brestu horského, ktorý je v niektorých európskych lokalitách ohrozený. O 50 sadeníc brestu z tejto škôlky požiadal po návšteve Slovenska anglický princ Charles, a tak stromčeky pochádzajúce zo Šimonky v Slanských vrchoch vysadili v zámockom parku kráľovského sídla Highgrove na západe Anglicka.

Zo semenného sadu postupujeme hrebeňom k ďalšej zástavke, kde si prezrieme miniatúrnu lesnú škôlku, snežnú jamu a altánok. Zaujímavá je unikátna zelená strecha na drevenej kôlni. Celá je pokrytá hustým kobercom machu neuveriteľne zelenej farby. Pokračujeme ďalej k rázcestiu, kde sa odbočuje na skrátenú verziu chodníka. My však ideme ďalej po tej dlhšej trase. Pri soche Márie Terézie sa začína prudké stúpanie ku Krkavčej skale. Zostupujeme dolu a pokračujem po chodníku. V jeho záverečnej časti môžeme vidieť prírodnú pamiatku - zárez Stravného potoka. Na krátkom úseku tu potok vytvára kaňonovitú dolinu s kaskádami a skalnými stenami výšky až 15 metrov. Zostupuje sa po krátkom zráze a prichádza sa k altánku, z ktorého sme pred necelými dvoma hodinami vyrážali. V ohnisku pri altánku už horí oheň, tak si opečiem tradičné špekáčiky a pri stole si vymieňame zážitky z dnešného výletu. Všetci sme spokojne unavení. Prijemne strávený deň.

POZRI TIEŽ:

Ranč Breziny

Ranč Breziny sa nachádza na úpätí Slanských vrchov v obci Pavlovce. Ranč sa venuje naplno westernovému a turistickému jazdeniu. V stajniach s výbeh...

 

 


 

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Reštaurácia u Hricka5.49 km
Penzión Eden6.46 km
Penzión Farmer7.41 km
Motorest Čepcov9.52 km
Steakhouse Preshow10.98 km
Penzión Eden6.46 km
Penzión Farmer7.41 km
Hotel Polo11.28 km
Reštaurácia a penzión Zwicker11.51 km
Villa Plaza Boutique Hotel & Spa****11.71 km