prechadzka-na-hrad-cicva-vedie-aj-cez-velky-inovec

Prechádzka na hrad Čičva vedie aj cez Veľký Inovec

Výstup na Veľký Inovec (341 m n. m) s konečným cieľom na hrade Čičva je 11 km dlhá prechádzka s miernym stúpaním, ktorá privedie človeka na iné myšlienky a vyčistí hlavu. Trasa vedúca z obce Benkovce ponúka atraktívnu a nenáročnú turistiku. Vedie zväčša lesnými a jednou poľnou cestou. Túru si tak možno vychutnať v akomkoľvek ročnom období.

 

Pri tradičných organizovaných výstupoch začínajú turisti pred obecným úradom Benkovce, odkiaľ vyrážajú poza sady/pozemky miestnych obyvateľov po zelenej turistickej značke popod les na tzv. „Majer“. Ďalšou možnosťou je vynechať obecný prechod a zaparkovať auto pri ihrisku, ktoré sa nachádza na okraji obce smerom od Vranova nad Topľou. Odtiaľ sa turisti vydajú miernym stúpaním po poľnej ceste popod les zelenou turistickou trasou na spomínaný „Majer“.

 

V rohu, kde poľná cesta končí, turisti vstupujú do lesa, odkiaľ pokračujú lesnou cestou okolo rúbaniska miernym stúpaním na Malý Inovec. Tam zvyknú mať druhú zastávku. Odtiaľ pokračuje zelená turistická trasa lesnou cestou okolo vybudovaného altánku, nie príliš prudkým stálym stúpaním na Veľký Inovec, odkiaľ pokračuje po hrebeni miernym klesaním až k hradu Čičva. Ten stojí na zalesnenom výbežku nad obcou Sedliská. Z hradu je krásny výhľad na okolie v každom ročnom období (viď fotografia).

 

Turisti si môžu vybrať, akou trasou sa vydajú naspäť do obce Benkovce. Môžu využiť tú, po ktorej prišli cez Veľký Inovec, alebo využiť skrátenú trasu priamo na Malý Inovec a následne môžu pokračovať po zelenej turistickej značke do Benkoviec. Kto chce, môže na hrade túru ukončiť a zísť turistickým chodníkom (cca 20 minút pohodovej chôdze) okolo rodinnej hrobky Barkóczyovcov ku kostolíku pod hradom, kde sa nachádza parkovisko a neďaleko aj autobusová zastávka.

 

Značka trasy: zelená

Trvanie túry: 2 hodiny a 15 minút s tromi prestávkami (Majer, Malý Inovec, Veľký Inovec)

POZRI TIEŽ:

Hrad Čičva

Na pravom brehu rieky Ondava, nad obcou Sedliská, stoja zrúcaniny hradu Čičva. Bol postavený ako strážny hrad na obchodnej ceste do Poľska. Po vojenských nájazdoch a opakovanom

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Penzión s reštauráciou Čičva2.34 km
Hotel Zátoka5.28 km
Reštaurácia Bonnes5.50 km
House Hamm5.70 km
Hotel Patriot ***5.90 km
Penzión s reštauráciou Čičva2.34 km
Hotel Zátoka5.28 km
House Hamm5.70 km
Hotel Patriot ***5.90 km
Penzión Família7.42 km

Aktuálne podujatia: