Hrad Čičva_Foto: Jano Štovka (MQEP) (c)

Hrad Čičva

Na pravom brehu rieky Ondava nad obcou Sedliská stoja zrúcaniny hradu Čičva, ktorý bol postavený v rokoch 1309 – 1316 ako strážna pevnosť na obchodnej ceste do Poľska. Po vojenských nájazdoch a opakovanom vypaľovaní po ňom ostali zachovalé múry s okennými a dverovými otvormi. Z hradu sú nádherné výhľady na okolie.

V 16. a 17. storočí sa v hrade nachádzala tzv. Kniha lží a luhárov, ktorá bola známa na celom Slovensku ako „Čičavská kniha”. Spolu s menami luhárov sa do nej zapisovali všetky možné i nemožné klamstvá a nepravdy. Podľa tejto knihy vznikol aj známy slovenský zvrat (fráza): „Aj toto by sa malo zapísať do Čičavskej knihy”.

 Hrad Čičva. Foto: Jano Štovka
Hrad Čičva. Foto: Jano Što...

Hrad Čičva bol strediskom rozsiahleho panstva, ku ktorému patrilo viac než 60 obcí. V roku 1527 bol župným zhromaždiskom a sídlom archívu Zemplínskej stolice. V tom istom roku ho Ján Zápoľský dobyl a podpálil. Pri požiari zhorel i spomínaný archív. Hrad však znovu opravili a zrenovovali.

V roku 1575 sa v neďalekom Vranove nad Topľou konala svadba Františka Nádašdyho s Alžbetou Báthoryovou, ktorá sa do legiend zapísala ako krvavá grófka kúpajúca sa v krvi panien. Súčasťou nevestinho vena bol aj hrad Čičva. Grófka však na ňom pobývala len výnimočne. K legendám patria aj dohady, že i na samotnom hrade Čičva zmárnila dve slúžky. Potvrdené však nikdy neboli.

V roku 1610 dostala do vena hrad Alžbetina dcéra Katarína, ktorá sa vydala za Juraja Drugeta z Humenného. Týmto sa dostal hrad do rúk Drugetovcov, ktorí sa zaslúžili o jeho najväčší rozmach. Po ďalších zmenách majiteľov dal napokon po roku 1711 cisársky generál Lauckena hrad Čičva zbúrať.

 Hrad Čičva. Foto: Choď a Foť 2015 – David Sabol
Hrad Čičva. Foto: Choď a F...

Vďaka obnove hrad opäť rastie do krásy a je tiež miestom obľúbeného podujatia Čičvianske hradné slávnosti.

PRÍSTUP NA HRAD ČIČVA:

  • autom na parkovisko za obcou Sedliská, odtiaľ pešo po kamenných schodoch a strmom chodníku asi 20 minút
  • pešo z obce Sedliská – Podčičva (autobusová zastávka) po zelenej značke asi 20 minút

Vstup na hrad je voľný.

HRAD ČIČVA je súčasťou kampane Hradná cesta Prešovského kraja

SVS-2021---hradna-cesta-PROMO---FB-1640x624px (3)

Titulná foto: Jano Štovka

POZRI TIEŽ:

Bazilika minor Narodenia Panny Márie vo Vranove nad Topľou

Kostol je najcennejšou?historickou pamiatkou v meste Vranov nad Topľou. Bol postavený v roku 1580. Dňa 6. septembra 2008 bol kostol povýšený do stavu?...

Hrad Brekov

Hrad Brekov, národná kultúrna pamiatka, patrí k hradom, na ktoré sa vďaka obnove a nadšencom opäť vrátil život. Zážitok z návštevy hradu umocňuje nádherný, ďaleký kruhový výhľad na okolitú prírodu.

Hrad Jasenov

Hrad vznikol po vpáde Tatárov v 13. storočí. Patrí medzi prvé hrady na Slovensku, ktroé sa začali opravovať a to hneď začiatkom 19. storočia. Z hradu sú krásne výhľady na okolitú prírodu.

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Penzión s reštauráciou Čičva0.24 km
Hotel Zátoka4.86 km
Reštaurácia Bonnes5.08 km
House Hamm5.25 km
Hotel Patriot ***5.48 km
Penzión s reštauráciou Čičva0.24 km
Hotel Zátoka4.86 km
House Hamm5.25 km
Hotel Patriot ***5.48 km
Penzión Família6.88 km