Hrad Čičva_Foto: Jano Štovka (MQEP) (c)

Hrad Čičva

V 16. a 17. storočí sa na hrade Čičva nachádzala Kniha lží a luhárov. Spolu s menami luhárov sa do nej zapisovali aj všetky ich klamstvá. Z hradu sú nádherné výhľady na okolie. Istý čas hrad patril aj krvavej grófke Alžbete Báthoryovej.

Na pravom brehu rieky Ondava, nad obcou Sedliská, stoja zrúcaniny hradu Čičva. Bol postavený ako strážny hrad na obchodnej ceste do Poľska. Po vojenských nájazdoch a opakovanom vypaľovaní po ňom ostali zachovalé múry s okennými a dverovými otvormi. Vďaka obnove hrad opäť rastie do krásy a je tiež miestom obľúbeného podujatia Čičvianske hradné slávnosti (august).

Hrad bol postavený bol v rokoch 1309 - 1316 a stal sa strážnou pevnôstkou pri priesmyku „Poľská brána“. Bol strediskom rozsiahleho panstva, ku ktorému patrilo viac než 60 obcí.

Hrad Čičva a okolie_Foto: Jano Šrtovka (MQEP) (c)

V roku 1527 bol župným zhromaždiskom a sídlom archívu Zemplínskej stolice. V tom istom roku ho Ján Zápoľský dobyl a podpálil. Pri požiari zhorel i archív Zemplínskej stolice. Hrad však znovu opravili a zrenovovali.

V roku 1575 sa v neďalekom Vranove nad Topľou konala svadba Františka Nádašdyho s Alžbetou Báthoryovou, ktorá sa do legiend zapísala ako krvavá grófka kúpajúca sa v krvi panien. Súčasťou nevestinho vena bol aj hrad Čičva. Grófka na ňom pobývala len výnimočne. K legendám patria aj dohady, že i na samotnom hrade Čičva zmárnila dve slúžky. Legendy o krvavej grófke však nikdy neboli potvrdené. V roku 1610 hrad dostala do vena Alžbetina dcéra Katarína, ktorá sa vydala za Juraja Drugeta z Humenného. Týmto sa dostal hrad do rúk Drugetovcov, ktorí sa zaslúžili o jeho najväčší rozmach. V roku 1684 ho dobyli Tököliho vojská. V roku 1704 sa ho zmocnili vojská Františka II. Rákociho. Poškodené časti opravili a hrad zabezpečili. V rukách rákociovských povstalcov bol až do roku 1711, kedy sa rákociovský veliteľ gróf František Barkóci pridal na stranu cisárskych vojsk a vydal im hrad, ktorý dal cisársky generál Lauckena zbúrať.

V 16. a 17. storočí sa v hrade nachádzala tzv. Kniha lží a luhárov, ktorá bola známa na celom Slovensku ako „Čičavská kniha“. Spolu s menami luhárov sa do nej zapisovali všetky možné i nemožné klamstvá a nepravdy. Podľa tejto knihy vznikol aj známy slovenský zvrat: „Aj toto by sa malo zapísať do Čičavskej knihy“.

PRÍSTUP: autom na parkovisko za obcou Sedliská, odtiaľ pešo po kamenných schodoch a strmom chodníku asi 20 min., pešo z obce Sedliská-Podčičva (autobusová zastávka) po zelenej značke asi 20 min. Vstup na zrúcaninu hradu Čičva je voľný. 

 

Pozri tiež:

Bazilika minor Narodenia Panny Márie vo Vranove nad Topľou

Kostol je najcennejšou?historickou pamiatkou v meste Vranov nad Topľou. Bol postavený v roku 1580. Dňa 6. septembra 2008 bol kostol povýšený do stavu?...

Hrad Brekov

Hrad Brekov, národná kultúrna pamiatka, patrí k hradom, na ktoré sa vďaka obnove a nadšencom opäť vrátil život. Zážitok z návštevy hradu umocňuje nádherný, ďaleký kruhový výhľad na okolitú prírodu.

Hrad Jasenov

Hrad vznikol po vpáde Tatárov v 13. storočí. Patrí medzi prvé hrady na Slovensku, ktroé sa začali opravovať a to hneď začiatkom 19. storočia. Z hradu sú krásne výhľady na okolitú prírodu.

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Hotel Zelená Lagúna ****10.35 km
Hotel Zelená Lagúna ****10.35 km
Rekreačné stredisko MH BYSTRÁ12.16 km
Ranč Zaľubova13.68 km
Rekreačné zariadenie Zelený Breh29.57 km