Krater, ZDROJ - Kúpele Vyšné Ružbachy

Ružbašské krátery a kúpele Ružbachy

Ružbašské krátery sa nachádzajú v kúpeľnom meste Vyšné Ružbachy na rozhraní Pienin a Spišskej Magury. Ide o štvoricu veľkých travertínových kráterov spolu s niekoľkými menšími krátermi. Najznámejším z nich je hlavný prameň nazývaný Kráter.

Chránený prírodný útvar Kráter je jedinečným prameňom svojho druhu nielen na Slovensku, ale aj na celom svete. Existujú len tri pramene rovnakého charakteru ako Kráter v Ružbachoch. Miestni obyvatelia roky využívali Kráter na vlastnú rekreáciu. Kúpanie je v prírodnom jazierku zakázané, no návštevníci sa v letných mesiacoch môžu slniť v jeho blízkosti.

Ružbašské krátery pútajú pozornosť okrem Hlavného prameňa aj ďalšími travertínovými prepadlinami, a to hlavne Kaplnkovým kráterom, ktorý je nazvaný podľa kaplnky stojacej na jeho okraji. Netradičný je aj kráter, z ktorého dodnes uniká oxid uhličitý, vďaka čomu si vyslúžil pomenovanie Jama smrti.

 Prameň lásky a zabudnutia, Vyšné Ružbachy. Foto: OOCR Severný Spiš Pieniny
Prameň lásky a zabudnutia,...

Okrem obdivovania ružbašských kráterov si môžu návštevníci vychutnať aj procedúry Kúpeľov Ružbachy. Medzi kúpeľmi na Slovensku majú mimoriadne postavenie.

Liečivé uhličité pramene už od 16. storočia uzdravujú telo a čarovná okolitá príroda upokojuje dušu. Liečia sa tu nervové, duševné a srdcovo-cievne choroby. Hotel Strand ponúka rôzne druhy samostatných procedúr, saunu a termálne kúpalisko aj pri krátkodobej návšteve.

Pri procedúrach sa často využívajú minerálne pramene. Minerálna voda prameniaca v areáli kúpeľov je teplá zemitá kyselka.

 Biely dom. Foto: Jano Štovka, MQEP
Biely dom. Foto: Jano Štovka...

Okrem procedúr je návštevníkom v Ružbašských kúpeľoch k dispozícii aj termálne kúpalisko Izabela, jazdiareň, masáže, balneoterapia a mnohé ďalšie služby.

Pri návšteve upúta pozornosť aj významná pamiatka Biely dom, ktorý bol vystavaný z bieleho travertínu v biedermeierovskom slohu v roku 1931. Na jeho stavbu bol použitý travertín – názov domu je teda odvodený od jeho bielych travertínových fasád. V blízkosti obce sa nachádza aj Areál sochárskeho sympózia, ktorý je bezbariérový.

 

Viac o Kúpeľoch Ružbachy: www.ruzbachy.sk

Titulná foto: Kúpele Ružbachy

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Nestville Taberna5.42 km
Hotel Familia8.56 km
Salaš u Franka8.76 km
Penzión Gurmen9.29 km
Stredoveká história v modernom šate - Castle Distillery9.91 km
Nestville apartments5.31 km
Penzión Litmanová8.34 km
Hotel Familia8.56 km
Penzión Gurmen9.29 km
Goralský dvor - Haligovce10.13 km