Tank v mestskom parku

Tank v mestskom parku mesta Kežmarok

V dobe svojho vzniku bol najlepším stredným tankom, ktorý skĺbil dobrú mobilitu, pancierovanie aj palebnú silu. Tank T-34/85, zvaný tiež Jánošík nájde návštevník v mestskom parku za hradom v Kežmarku. Je pamiatkou oslobodenia mesta počas druhej svetovej vojny, kedy patril medzi najlepšie útočné pozemné mechanizmy.

Prvýkrát bol tank typu T-34 použitý počas druhej svetovej vojny a  získal si veľké uznanie aj u Nemcov. Vynikal jednoduchosťou výroby, ktorá umožnila prečísliť nemecké stroje. Zaujímavosťou je, že tank T-34/85 bolo možné skompletizovať za 40 hodín, samozrejme ak bol dostupný všetok materiál. 

Do parku umiestnený v roku 1969 pri 700. výročí založenia mesta Kežmarok. Podstavec tanku tvorí kamenný základ, na ktorom sa nachádza text:

Nech sa tento pamätník stane symbolom hrdinstva príslušníkov 1. Československej samostatnej tankovej brigády vzniklej v ZSSR, ktorá sa po ťažkých bojoch pri oslobodzovaní našej vlasti na týchto miestach v Kežmarku v januári a februári 1945 znova sformovala, aby mohla zasiahnuť do ďalších bojov proti fašistom.“

Každoročne sa pri tanku konajú pietne zhromaždenia a kladenia vencov na počesť padlých hrdinov z celého sveta.

Spracovala: Gabriela Bodnárová

Zdroj a foto : Ondrej Miškovič, Noviny Kežmarok

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Reštaurácia Classica0.46 km
Hotel Club***0.50 km
Reštaurácia Severka0.55 km
Kežmarská reštaurácia0.55 km
Reštaurácia Fontána0.69 km
Ranč Čajka0.15 km
Hotel Club***0.50 km
Penzión Andrea0.67 km
Boutique Hotel Hviezdoslav****1.09 km
Penzión U Jakuba1.19 km