Rušný víkend na Šariši

Rušný víkend na Šariši

September je spojený s návratom do práce a školských lavíc, no zároveň je aj mesiacom pretkaným množstvom pravidelných aj nových podujatí. Ich návštevníci stále môžu čerpať pozitívnu energiu pre nasledujúci pracovný kolobeh a zároveň si užívať teplé dni na podujatiach pod holým nebom.

Počas druhého septembrového víkendu si návštevníci a obyvatelia regiónu Šariš môžu užiť jeden z najrušnejších kultúrnych víkendov roka. V subdestináciách Prešov, Veľký Šariš, Lipany a Slovenské opálové bane na nich čakajú zaujímavé podujatia, pričom subdestinácie nie sú medzi sebou vzdialené viac ako 30 km a 40 minút cesty autom.

Festival dobrej chuti a vína (7. – 9. 9. 2017, Prešov)

Festival dobrej chuti a vína je trojdňovým sviatkom gastronómie a vinárstva. Ponúkne priestor pre dobré jedlo, kvalitné víno, cestovný ruch a skvelú zábavu v atraktívnej lokalite historického centra „Perly Šariša“. Festivalu sa zúčastní 30 vystavovateľov, ktorí pripravia rôzne špeciality národných kuchýň a ochutnávku domácich a zahraničných vín. Jedenásť krajín predstaví svoju národnú gastronómiu, medzi nimi nebudú chýbať ani exotické krajiny ako Tunis, Indonézia či Líbia. Súčasťou festivalu je vyhlásenie výsledkov 22. ročníka medzinárodnej prehliadky vín MUVINA 2017.
Súčasťou sú gastronomické vystúpenia a bohatý kultúrny program. Vstup na podujatie je bezplatný. Podrobný program

Festival-dobrej-chuti-2016.jpg Festival dobrej chuti 2016, Zdroj: OOCR Región Šariš

 

Dni mesta Lipany (8. - 10. 9. 2017, Lipany)

Program tohtoročných Dní mesta Lipany zahŕňa ľudovú aj súčasnú kultúru, tradičný jarmok a trh ľudových remesiel, dobré jedlo a umenie. Z hudobných vystúpení je najväčším lákadlom piatkový koncert skupiny No name. Počas 8. a 9. septembra vystúpia tiež skupiny: Exit, Rusnaks, Žinčica, Olympic revival, She&Me, Melódia, M&T a Kamélie, Neznámi a Top big band. Kultúrny program obohatí aj množstvo sprievodných akcií.
„O hasičstve úsmevne i vážene“ sa môžu návštevníci dozvedieť z výstavy kresleného humoru, poštových známok i hasičských kuriozít. Priaznivci volejbalu si môžu zmerať sily v piatok o 17:00, v súťaži o pohár prednostu MsÚ, v rámci tretieho ročníka Memoriálu MUDr. Milana Gaľu. Sobota prinesie zábavu pre najmenších a atrakcie pre rodiny s deťmi. Ochutnávku známej lipianskej špeciality „Lipianska Svadzba“, z kuchyne záujmových združení mesta Lipany, si môžu návštevníci užiť vďaka súťaži o najlepší recept. Mesto Lipany nezabúda ani na dôležitý duchovný rozmer Mariánskych dní. Nedeľný program zahŕňa Svätú omšu v Chráme sv. Martina a odpustovú slávnosť, so začiatkom o 10:30.

 

Cyklopátranie Prešov (9. 9. 2017, Prešov)

Letné objavovanie Prešovského kraja na bicykli vyvrcholí v sobotu 9. 9. 2017 Cyklopátraním v Prešove. Cyklisti vyštartujú z areálu Starej Dúbravy o 10.00 hod. V časovom limite 5 hodín môžu navštíviť 15 súťažných miest rôznej náročnosti (prírodné, kultúrne, historické a iné zaujímavosti). Cieľom Cyklopátraní je predstaviť cyklistom zábavnou - pátračskou formou zaujímavosti mesta Prešov a jeho okolia. Súťažné miesta sa dozvedia deň pred pretekmi - nájdu ich v aplikácii Objavujme a na stránke www.severovychod.sk. V Prešove sa Cyklopátranie uskutoční už po štvrtý raz. Určené je cyklistom všetkých vekových a výkonnostných kategórií, keďže trasu a súťažné miesta si každý cyklista vyberá sám podľa svojich schopností a záujmov. 

 

 

Hľadanie opálu pred Štôlňou Jozef  (9. 9. 2017, Slovenské opálové bane)

Kto by si nechal ujsť hľadanie drahocenného opálu? Vyskúšať šťastie môžu účastníci prvého ročníka netradičného podujatia s názvom „Hľadanie opálu“. 

Do súťažného hľadania sa môžu zapojiť všetky deti a mládež do 15 rokov. Hľadači opálu sa stretnú pred Štôlňou Jozef. Prihlasovanie súťažiacich bude prebiehať od 9:00 do 10:00 hod., nasledujúce dve hodiny sa deti môžu venovať hľadaniu opálu a o 13:30 sa účastníci súťaže dozvedia výsledky. Pre toho, komu sa podarí nájsť najviac opálu je pripravená nezabudnuteľná a cenná odmena. Účastníci poplatok je 0,50 €.

4-b-Slov.-op%C3%A1l.-bane-b.jpg Štôlňa Jozef, vstupná brána do unikátnych Slovenských opálových baní.

 

Oslavy mesta Veľký Šariš a Šarišské hradné hry (9. - 10. 9. 2017, Veľký Šariš)

Mesto Veľký Šariš sa v tomto roku dožíva svojich 800 rokov existencie. Oslavy významného jubilea vyvrcholia v druhý septembrový víkend Šarišským jarmokom na námestí a Šarišskými hradnými hrami na hrade Šariš. Sobotný jarmok okrem predaja remeselných výrobkov, ukážky remesiel a ponuky tradičných slovenských jedál ponúka bohatý kultúrny program. V rámci prezentácie kultúry pohraničia sa predstavia folklórne súbory z Poľska - Echo Jaworza a Pogórzańskie dzieci. Ľudovú kultúru Šariša odprezentujú folklórne súbory Ďatelinka, Šariske gavaľire, Karpaťanin, Javorina, Čomovare a PUĽS.
Šarišské hradné hry tentoraz otvorí o 11:00 slávnostný historický sprievod mestom. Pripravený je pestrý program, divadelné vystúpenia, šermiari a mnoho ďalších atrakcií. Dopravu z Prešova do Veľkého Šariša a späť organizátori počas hradných hier posilnia v čase medzi 12:00 – 19:00 hod. Podrobný program

5-%C5%A0ari%C5%A1sk%C3%A9-hradn%C3%A9-hry-L.E.%C4%8C.-b.jpg Šarišské hradné dni. Foto: OOCR Región Šariš

 

Stretnutie štyroch okresov na Minčole (15. 9. 2017, Minčol) 

Tradičné stretnutie turistov štyroch okresov na Minčole (1 157 m.n.m.) organizuje Klub slovenských turistov Mladosť Odeva Lipany, v spolupráci s mestom Lipany a Regionálnou radou KST Prešov. Podujatie je určené pre všetkých, ktorí majú radi prírodu a chcú sa nielen pokochať jej nádherou, ale aj stretnúť priateľov a načerpať veľa fyzických i duchovných síl. 
Minčol je cieľom hviezdicovitého výstupu z rozličných východiskových bodov. Vedie k nemu sedem turistických trás. Z okresu Sabinov sa naň možno dostať napríklad z obcí Lúčka, Milpoš alebo Kamenica a taktiež z viacerých obcí ďalších troch susediacich okresov. Výstup môže mať rozličnú dĺžku, podľa východiskového bodu, ale priemerne trvá okolo dvoch hodín. Každoročne sa na stretnutí, bez ohľadu na počasie, zúčastňuje približne 400 – 500 ľudí. Na tých, ktorí dorazia na vrchol, čaká aj občerstvenie pri útulni pod Minčolom. Stretnutie sa už tradične koná 15. septembra, v deň štátneho a cirkevného sviatku. Otvoria ho turisti o 11:00 hod. príhovormi zástupcov štyroch okresov, nasleduje spoločný spev turistickej hymny a vrcholová fotografia. Pre deti sú pripravené športové a vedomostné súťaže. Na predvrchole Minčola, pri sv. kríži, sa o 13:00 hod. bude konať sv. omša pri príležitosti sviatku Sedembolestnej Panny Márie.

Mincol-2016.jpg Minčol 2016. Foto: Mesto Lipany

 

Zdroj: OOCR Región Šariš a KOCR SVS

Prečítaj si tiež:

V Bachledke chystajú chodník korunami stromov

LEGENDARIUM – Leto s legendami pre celú rodinu!

LETOHRAD: Objavte obnovené hrady

Cyklopátrania 2017: Spoznajte Prešovský kraj na bicykli 

Vedeli ste to o Prešovskom kraji?

Kalendárium podujatí Prešovský kraj 2017

LEGENDARIUM-slider-800x208.jpg