Bardejov, Svidník a ich okolie pripravili atraktívne leto

Bardejov, Svidník a ich okolie pripravili atraktívne leto

Bardejov/Svidník - Kúpaliská a wellness sú otvorené, turistické vláčiky jazdia, vynovené rozhľadne poskytujú nádherné výhľady, počasie je akurát, návštevníci prichádzajú. Severovýchod Slovenska má všetky predpoklady na úspešnú letnú turistickú sezónu. Región Bardejova, Bardejovských Kúpeľov, Svidníka a ich okolia má všetky atribúty komplexnej turistickej destinácie. 

Zahopujte si vo vláčiku

Turistický vláčik Dráčik premáva na okružnej trase Bardejov - Bardejovské Kúpele. Premáva od 7. júla v piatky, soboty a nedele. Dospelý zaplatí za lístok 8,5 €, deti, ZŤP a dôchodcovia 6 €. Vláčik ide 7-krát denne a zatiaľ je predpoklad, že prevádzka potrvá do konca leta,“ informuje zástupca prevádzkovateľa Martin Demský.

Lístky sú celodenné, vystúpiť a nastúpiť môžu cestujúci na hociktorej zastávke. Systém HOP On-HOP Off znamená, že  do autobusov môže cestujúci naskočiť  a vyskočiť na ktorejkoľvek zastávke, môže si tam urobiť prestávku, podrobnejšie pozrieť dôležité miesta, alebo sa najesť či okúpať a pokračovať kedy sa mu zachce. Za jazdu vláčikom Dráčikom získajú deti súťažnú pečiatku Legendarium.

vlacik dracik

Vláčik Dukeláčik stojí aj v Kapišovej

Premáva už aj turistický vláčik Dukeláčik vo Svidníku a to denne od stredy do nedele, do konca prázdnin. Trasa je Svidník - Údolie smrti, frekvencia 3-krát denne, trvanie jazdy je cca 1,5 hod. a má 5 zastávok (aquapark Aquaruthenia, Pešia zóna-Hotel Rubín, TIC Svidník, Údolie smrti a Kapišová). Vláčik má v rámci svojho grafikonu naplánovanú aj návštevu Údolia smrti, v ktorom je možné vystúpiť.  Jazda vláčikom je sprevádzaná audiosprievodcom a ľudovou hudbou svidníckeho súboru Makovica.

Vláčik-Svidnik 1

Cestovné platí celý deň, dospelí platia obojsmerne 5 €, deti do 6 rokov, ZŤP a dôchodcovia 3 €. V rámci jednej ceny je možné nastupovať a vystupovať na zastávkach na trase. Za jazdu vláčikom Dukeláčikom získajú deti súťažnú pečiatku Legendarium.

OOCR-CP SK  (1)

Bardejovské Kúpele a poľskú Krynicu spojilo pravidelné autobusové spojenie

Od tohto leta premáva nová cezhraničná linka v prímestskej autobusovej doprave na trase Bardejovské Kúpele – Bardejov – Krynica. Je to pilotný projekt na podporu  cezhraničnej dopravy a turizmu. Spoj financuje Prešovský samosprávny kraj. Autobus jazdí dvakrát denne v každom smere. Spoje sú nastavené tak, aby umožňovali absolvovať jednodňový výlet poľským turistom na Slovensko. Rovnako tak aj slovenským návštevníkom v Poľsku. Prevádzka bude každodenná po celý rok, čiže atraktívna nielen pre turistov a kúpeľných hostí, ale aj pre bežných cestujúcich. Odchody z Bardejovských Kúpeľov sú o 8.03 h a 16.03 h, V opačnom smere sú odchody zo stanice v Krynici o 9.17 h a 17.17 h. Cesta trvá približne jednu hodinu.

 krynica-bardejov_autobus-plagat_2023

Vyhliadkové veže

Vyhliadky, vyhliadkové veže a rozhľadne sú obľúbenými cieľmi turistov. Najznámejšou vyhliadkou regiónu je Vyhliadková veža na Dukle, vysoká 49 m. Nachádza sa na mieste, kde v októbri 1944 veliteľ 1. československého armádneho zboru v ZSSR brigádny generál Ludvík Svoboda mal jednu z veliteľských pozorovateľní počas bojov o Dukliansky priesmyk. Vo vstupnej hale veže si môžete prezrieť viaceré výstavy od nálezov zbraní, munície, výstroje Červenej armády, 1. československého armádneho zboru v ZSSR a nemeckého Wehrmachtu. Z Vyhliadkovej veže je vidieť široký priestor Duklianskeho priesmyku a okolia.

Vyhliadkova veza na Dukle_VHU Bratislava

Veža bola v závere júna 2023 opätovne otvorená po komplexnej obnove. Už počas leta sa návštveníci môžu tešiť na novú expozíciu v interiéri hornej vyhliadkovej kupoly.

Pri Bardejovských Kúpeľoch v roku 2017 obnovili drevenú rozhľadňu Kamenná hora. V závere roka 2021 uviedli do prevádzky aj v meste Svidník (nad bývalým vlekom) Vyhliadku s útulňou. Jedinečný výhľad z veže ukazuje panorámu mesta Svidník od Pamätníka sovietskej armády až po lesný komplex Osy.

veza_3

Slovenským unikátom je rozhľadňa v Kružlovej. Veža poskytuje nádherné výhľady do okolia, vidno z nej takmer celé Údolie smrti, okolité obce, časť Svidníka a v prípade priaznivého počasia aj Vysoké Tatry. Vstup je celoročne zadarmo. Rozhľadňa má nezvyčajný tvar vojenského náboja.

Kružlová_vyhliadka v tvare náboja a nápis Údolie smrti

Rozhľadne pri vrchu Žobrák

Blízko vrchu Žobrák, v pohorí Čergov, sa v nadmorskej výške 893 m nachádzajú dve drevené vyhliadkové veže. Súčasťou veží sú aj turistické útulne (v každej môže prespať cca 5 ľudí). Rozhľadne ponúkajú krásne výhľady vrátane pohľadu na hlavný hrebeň Čergova.

 

Rozhľadňa Nový Žobrák

Turistov, ktorí uprednostňujú menej frekventované turistické trasy určite zaujme vrch Žobrák. Na vrch Žobrák vedie značený turistiký chodník z obce Kr...

Atrakcie sú prístupné

Nikde na Slovensku nie je toľko pamätníkov a pamätných miest na obe svetové vojny ako v okolí Dukly a Svidníka. V areáli prírodného múzea ako aj okolo cesty do Svidníka je rozmiestnených 55 kusov  ťažkej bojovej techniky. Vhodné sú predovšetkým pre rodinné výlety s deťmi, tu si môžu ohmatať tanky, delá, lietadlá a vojenskú techniku. Centrálna expozícia Vojenského historického múzea umiestnená vo Svidníku na Bardejovskej ulici je od 3. októbra znovu otvorená. Celoročne prístupné je Údolie smrti.

VUHUdoliesmrti6

V Bardejove (UNESCO) návštevníci môžu obdivovať Radničné námestie s nádhernými gotickými meštianskymi domami, Bazilikou minor sv. Egídia, s bývalou Mestskou radnicou - prvou stavbou renesancie na území Slovenska, v ktorej je umiestnená expozícia Šarišského múzea. Medzi klenoty patrí Židovské suburbium - Stará synagóga v Bardejove. Lákajú i drevené kostolíky.

Bardejov (UNESCO)

Meštianske domy, radnica, Bazilika minor sv. Egídia, maľovaný dom, socha kata a množstvo ďalších zaujímavostí na každom kroku...

10. 7. 2023, Zdroj: OOCR "Šariš" - Bardejov

 

POZRI TIEŽ:

V Prešovskom kraji čaká rodiny hravé leto

Tipy na výlety vytvorené na mieru rodinám s deťmi a rekordný počet zapojených zariadení prináša počas leta 2023 projekt Legendarium.