levocska hora 3

Bazilika Navštívenia Panny Márie na Mariánskej hore

Na Mariánskej hore pri Levoči sa nachádza Bazilika Navštívenia Panny Márie, ktorá patrí medzi najstaršie pútnické miesta východného Slovenska.

Prvý kostolík sa spomína v kronikách už v roku 1247, teda asi vtedy, keď vznikla nová Levoča. Podľa kroniky Lányiho postavili Levočania kostolík, či kaplnku na dnešnej Olivovej hore. Neveľký kostolík bol na hore vystavený nepriaznivým poveternostným podmienkam, postupne chátral a museli ho zbúrať. Kostol sa postupne niekoľkokrát prestavoval, zväčšoval a rekonštruoval až do dnešnej podoby.

 Foto: Jano Štovka MQEP
Foto: Jano Štovka MQEP

Kostol Navštívenia Panny Márie je neogotická krížová stavba, postavená podľa projektu staviteľa Antona Müllera. Pozdĺžna loď je široká 27 metrov, krížna 16 metrov. Kostol je dlhý 42,5 metra. Milostivá socha Panny Márie na hlavnom oltári v bazilike na Mariánskej hore je perlou a klenotom. Pochádza z prvej polovice 15. storočia a dosvedčuje hlboké korene mariánskej úcty v slovenskom národe.

Slávnostná posviacka chrámu sa konala 2. júla 1922 za účasti veľkého počtu veriacich. Posviacku vykonal Ján Vojtaššák, spišský biskup.

 Foto: Jano Štovka MQEP
Foto: Jano Štovka MQEP

Postupne sa z tohto pútnického miesta pre veriacich zo stredného a východného Slovenska stalo celoslovenské pútnické miesto.

Kostol Navštívenia Panny Márie povýšil pápež Ján Pavol II. na baziliku. Za jeho prítomnosti sa tu v roku 1995 konala obrovská púť, ktorej sa zúčastnilo vyše 650 000 ľudí.

 Foto: Jano Štovka MQEP
Foto: Jano Štovka MQEP

Každoročne sa tu v prvý júlový víkend koná hlavná púť. Dostanete sa sem peši, prípadne kyvadlovou autobusovou dopravou. Z centra Levoče je to k bazilike na Mariánskej hore približne 6 kilometrov.

Turistická prístupnosť

Mariánska hora ponúka najkrajší výhľad na celé mesto Levoča. Pohodlne sa tam dostaneš po modrej turistickej značke a asfaltovom chodníku. Už v priebehu cesty sa ti začne črtať dominanta Mariánskej hory – Bazilika Navštívenia Panny Márie. Aj keď je hora pútnickým miestom, svoje čaro si zachováva i mimo pútnickej sezóny.

Začiatok trasy: Levoča (570 m n. m.)

Koniec trasy: Mariánska hora (775 m n. m.)

Čas: 0:50 h

Vzdialenosť: 2,1 km

Stúpanie: ↗ 230 m

Klesanie: ↘ 25 m

Najvyšší bod: 784 m n. m.

Najnižší bod: 553 m n. m.

 

Titulná foto: Jano Štovka MQEP

 

POZRI TIEŽ:

Oltár Majstra Pavla a historické centrum Levoče (UNESCO)

Najvyšší gotický drevený oltár na svete (18,62 m), radnica, klietka hanby a celkovo viac ako 300 kultúrno-historických pamiatok za takmer kompletne zachovaným systémom mestských hradieb.

Spišská Kapitula a Spišský hrad

Spišská Kapitula nesie prívlastok slovenský Vatikán. Kedysi bola výlučne kňazskou osadou, dnes je sídlom Spišského biskupstva a pamiatkou UNESCO. Na Spišský hrad, najväčší hradný komplex strednej Európy, je to len skok.

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Rezort Levočská dolina1.12 km
Hotel Barbakan1.83 km
Hotel Stela ****1.90 km
Hotel u Leva2.09 km
Hotel ARKADA ***2.16 km
Rezort Levočská dolina1.12 km
Hotel Barbakan1.83 km
Hotel Stela ****1.90 km
Hotel u Leva2.09 km
Hotel ARKADA ***2.16 km