levocska hora 3

Bazilika Navštívenia Panny Márie na Mariánskej hore

Na Mariánskej hore pri Levoči sa nachádza Bazilika Navštívenia Panny Márie, ktorá patrí medzi najstaršie pútnické miesta východného Slovenska.

Prvý kostolík sa spomína v kronikách už v roku 1247, teda asi vtedy, keď vznikla nová Levoča. Podľa kroniky Lányiho postavili Levočania kostolík, či kaplnku na dnešnej Olivovej hore. Neveľký kostolík bol na hore vystavený nepriaznivým poveternostným podmienkam postupne chátral a museli ho zbúrať. Kostol sa postupne niekoľko krát prestavoval, zväčšoval a rekonštruoval až do dnešnej podoby. 

Foto Jano Štovka MQEP
Foto Jano Štovka MQEP

Postupne sa z tohto pútnického miesta pre veriacich zo stredného a východného Slovenska stalo celoslovenské pútnické miesto. Kedysi kostol Navštívenia Panny Márie povýšil pápež Ján Pavol II. na baziliku. Za jeho prítomnosti sa tu v roku 1995 konala obrovská púť, ktorej sa zúčastnilo cez 650 000 ľudí. Každoročne sa tu v prvý júlový víkend koná hlavná púť. Dostanete sa sem peši, prípadne kyvadlovou autobusovou dopravou. Z centra Levoče to máte k bazilike okolo 6 kilometrov.

 Foto Jano Štovka MQEP
Foto Jano Štovka MQEP

Kostol (bazilika menšia) je neogotická krížová stavba, postavená podľa projektu staviteľa Antona Müllera. Pozdĺžna loď je široká 27 metrov, krížna 16 metrov. Kostol je dlhý 42,5 metra. Slávnostná posviacka chrámu sa konala 2. júla 1922 za účasti veľkého počtu veriacich. Posviacku vykonal Ján Vojtaššák, spišský biskup. Milostivá socha Panny Márie na hlavnom oltári v bazilike na Mariánskej hore je perlou a klenotom, pochádzajúcim z prvej polovice 15. storočia, ktorý dosvedčuje hlboké korene mariánskej úcty v slovenskom národe.

 Foto Jano Štovka MQEP
Foto Jano Štovka MQEP

Pozri tiež:

Oltár Majstra Pavla a historické centrum Levoče (UNESCO)

Najvyšší gotický drevený oltár na svete (18,62 m), radnica, klietka hanby a celkovo viac ako 300 kultúrno-historických pamiatok za takmer kompletne zachovaným systémom mestských hradieb.

Spišská Kapitula a Spišský hrad

Spišská Kapitula nesie prívlastok slovenský Vatikán. Kedysi bola výlučne kňazskou osadou, dnes je sídlom Spišského biskupstva a pamiatkou UNESCO. Na Spišský hrad, najväčší hradný komplex strednej Európy, je to len skok.

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Ranč Čajka15.42 km
Camp ZLATÉ KOPYTO24.12 km
Hotel Kontakt26.64 km
Koliba Studnička Vyšné Ružbachy28.98 km
Hotel Hubert **** Vital Resort29.11 km
Camp ZLATÉ KOPYTO24.12 km
Hotel Kontakt26.64 km
Grandhotel Praha27.24 km
CROCUS Kežmarské Žľaby27.48 km
Wellness Grandhotel Strand Vyšné Ružbachy28.98 km