Nestville PArk Hniezdne

Nestville park

Objavte čaro jedného z najkrajších kútov severného Slovenska, údolia Tatranského národného parku, Pieninského národného parku a Levočskej vrchoviny, kde v roku 2012 vyrástla expozícia liehovarníctva a tradičných ľudovných remesial histórie a súčasnosti – Nestville park.

Názov Nestville Park vznikol spojením slov NEST, z anglického hniezdo, a VILLE, skratka z anglického slova village – obec, čiže v plnom preklade Hniezdne.

Malebná dedinka Hniezdne sa nachádza len 5 km západne od Starej Ľubovne. Prvá písomná zmienka o tejto obci je z roku 1286. Hniezdne bolo v minulosti najmenším kráľovským mestom Uhorska a bolo mu pridelené aj výčapné právo.

 Foto: Nestville Distillery
Foto: Nestville Distillery

Expozícia Nestville Parku je unikátnym projektom v rámci oživenia turistického ruchu severného Spiša. Cieľom je znázorniť a priblížiť návštevníkom históriu, tradičné remeslá, výnimočnú zručnosť ľudí žijúcich na tomto území a náradie, ktoré sa používalo v jednotlivých časových obdobiach.

Expozícia Nestville Park pozostáva z troch častí: 

  1. Historická – ukážky ľudových remesiel súvisiacich s liehovarníctvom.
  2. Moderná – jedna z najmodernejších rafinérií na výrobu liehu v Európe.
  3. Tradičná – rezbárska sála s ručne vyrezávaným obrazom a sklady zrenia whisky.

Dokonalou bodkou na záver je návšteva podnikovej predajne s pamätnými suvenírmi a produktmi Nestville Distillery. Prehliadka trvá cca 60 minút.

 Foto: Nestville Distillery
Foto: Nestville Distillery

A ak obľubujete sladké, zavítajte aj do čokoládového kráľovstva Nestville Chocolate. Oddýchnuť si môžete pri šálke horúcej čokolády, kvalitnej káve, chuti belgických praliniek či sladkých zákuskoch domácej výroby a popritom cez sklo pozorovať výrobný proces čokolády.

 

Zdroj textu a titulnej foto: OOCR Severný Spiš – Pieniny

 

POZRI TIEŽ:

Ľubovniansky hrad a skanzen

V minulosti sa hrad preslávil stretnutiami kráľov aj väznením Mórica Beňovského. Dnes žije podujatiami a pestrými expozíciami. Pod hradom sa rozprestiera skanzen ľudovej dediny a stredoveký vojenský tábor.

Dom ľubovnianskeho mešťana

Dom ľubovnianskeho mešťana približuje život strednej, meštianskej vrstvy v Starej Ľubovni. Dom je zariadený dobovým nábytkom prevažne z 19. storočia v...

Hrad Plaveč

Hrad Plaveč postavili na obranu cesty do Poľska približne okolo roku 1294. Hrad prechádza obnovou, je ľahko dostupný a ponúka nádherný výhľad na široké okolie.

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Koliba Studnička Vyšné Ružbachy5.30 km
Reštaurácia KÚPELE ČERVENÝ KLÁŠTOR Smerdžonka18.57 km
Ranč Čajka24.62 km
Hotel Kontakt29.49 km
Koliba Studnička Vyšné Ružbachy5.30 km
Wellness Grandhotel Strand Vyšné Ružbachy5.30 km
CROCUS Kežmarské Žľaby27.37 km
Hotel Kontakt29.49 km