miroľa

Drevený chrám, Miroľa

Gréckokatolícky drevený chrám Ochrany Presvätej Bohorodičky v Miroli bol postavený na dominantnej plošine v roku 1770.

Po skončení 2. svetovej vojny, kedy bol značne poškodený, bol opravovaný hneď v roku 1945. Ide o typický trojdielny, trojpriestorový a trojvežový objekt s troma krížmi. Pôvodne bol celý areál chrámu obohnaný dreveným plotom s drevenou bránkou. Dnes už zostala iba bránka.

 Drevený chrám, Miroľa. Foto KOCR Severovýchod Slovenska
Drevený chrám, Miroľa. Fot...

Konštrukcia chrámu je zrubová, veže stĺpová. Stavba je osadená na nízkej podmurovke. Veža vyrastá z predsiene a sú v nej umiestnené tri zvony. Strecha každej veže je pyramidálna s osadenou plochou cibuľou. Nad jej strieškou je menšia cibuľa a nad cibuľkou trojramenný kríž. Vstup do dreveného chrámu v Miroli je cez predsieň zo západnej strany.

Ikonostas so štvorradovou architektúrou je charakteristický svojou pestrosťou farieb. Hlavný rad a sviatky pochádzajú z polovice 18. storočia, apoštoli a proroci z konca 18. storočia. Diakonské dvere nie sú osadené krídlom. Cárske dvojkrídlové dvere sú osadené šiestimi medailónmi – štyria evanjelisti a hore dva medailóny Zvestovania.

V chrámovej lodi visí staršia ikona Zosnutia Presvätej Bohorodičky zo 17. storočia. Celý ikonostas bol v 70. rokoch 20. storočia reštaurovaný.

Návštevu si dohodnite deň vopred na t.č. +421 54759 34 96

Zdroj: www.drevenechramy.sk

Titulná foto: Jano Štovka, MQEP

 

POZRI TIEŽ:

Drevený chrám, Bodružal (UNESCO)

Gréckokatolícky drevený chrám sv. Mikuláša v obci Bodružal v okrese Svidník je klenotom medzi cerkvami. Je to jeden z najstarších a najkrajších drevených chrámov na Slovensku.

Drevený chrám, Ladomirová (UNESCO)

Drevený gréckokatolícky chrám v Ladomirovej patrí k architektonicky najhodnotnejším a najreprezentatívnejším chrámom východného obradu na Slovenskej strane Karpát.

Drevený chrám, Príkra

Gréckokatolícky drevený chrám svätého Michala archanjela v obci Príkra bol postavený v roku 1777. V 30. rokoch 20. storočia bol chrám z pôvodného miesta prenesený o niekoľko desiatok metrov vyššie.

Duklianske bojisko a pamätník na Dukle

Pamätník Československej armády na Dukle je národná kultúrna pamiatka pripomínajúca spoločnú operáciu sovietskych a česko-slovenských vojsk o Dukliansky priesmyk, ktorá sa tu odohrala na jeseň v roku 1944.

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Penzión Driečna **4.99 km
Reštaurácia Pizza express Svidník10.86 km
Reštaurácia Martin11.43 km
Royal restaurant & pizzeria11.51 km
Sportcentrumsk11.58 km
Turistická ubytovňa - Infocentrum Vladiča4.52 km
Penzión Driečna **4.99 km
Penzión Habura9.55 km
Penzión Alexander9.56 km
Stavbet12.39 km