Cyklotrasa Driečna - Pulawy

Cyklotrasa Driečna - Pulawy

Cyklotrasa začína v Stropkovskom okrese v obci Vladiča - časť Driečna. Je dlhá 203 km a vedie až do poľskej Pulawy. Na slovenskej strane sa nachádza jej kratšia časť (53 km). Ešte pred nasadnutím na sedadlo bicykla vám odporúčame navštíviť dedinské múzeum, ktoré vás prevedie od kolísky až po hrob. Okrem interiéru 200-ročného chrámu tam môžete obdivovať aj historickú hasičskú techniku a vojnovú výstroj.

Cyklotrasa, ktorú lemujú dvojjazyčne spracované informačné panely s mapou a informáciami pre cyklistov o okolitom prírodnom a kultúrnom dedičstve, prechádza územím obcí Vladiča, Staškovce, Makovce, Havaj, Malá Poľana, Miková, Rokytovce, Krásny Brod, mestom Medzilaborce, dedinkami Habura a Čertižné a smeruje na poľskú stranu, kde môžete pokračovať do obce Jaśliska, alebo sa vrátite cez najvyšší bod trasy - vrch Kút (697 m. n .m.) do Driečnej. Mapu trasy si môžete stiahnuť nižšie.

Trasa ponúka návštevníkovi nevšedné pohľady na Beskydy po upravených, prírodných a cestných komunikáciách. Nájdete na nej altánky s ohniskom, ktoré môžu slúžiť na príjemný oddych s občerstvením alebo nocľah vo vlastnom spacom vaku. Prechádzať budete cez zaujímavé miesta, a tak, ak si nájdete chvíľku čas, nezabudnite zájsť minimálne k monastyru v Krásnom Brode i neďalekému Čertovmu kameňu, neobíďte ani Múzeum moderného umenia Andyho Warhola či miniskanzen v Medzilaborciach a určite zájdite aj ku kniežaťu Laborec, ktorého socha sa vypína nad obcou Habura. Ak budete v Čertižnom, zájdite si pozrieť pamätnú izbu významného rusínskeho buditeľa Adolfa I. Dobrianskeho, ktorý je pochovaný na tamojšom cintoríne. 

mapa_cyklotrasa.pdf

POZRI TIEŽ:

Monastyr Krásny Brod

Jeden z najstarších monastierov a odpustových miest na Slovensku, označovaný aj ako „rusnácky Devín”, bol postavený v 14. storočí na mieste, kde sa zázračne uzdravil slepý žobrák.

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach

Múzeum ponúka niekoľko expozícií, ktoré predstavujú nielen život a revolučné diela zakladateľa pop artu, ale aj diela súčasných domácich i zahraničných umelcov.

 

 

 

 

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Penzión Driečna **1.00 km
Penzión Ľudmila9.21 km
Pizzeria Garfield9.57 km
Reštaurácia Buena9.62 km
Eurohotel Laborec9.70 km
Penzión Driečna **1.00 km
Turistická ubytovňa - Infocentrum Vladiča2.61 km
Penzión Alexander5.11 km
Penzión Habura5.11 km
Penzión Ľudmila9.21 km