šebeš1

Hrad Šebeš

Nad obcou Podhradík sa vo výške 529 metrov črtá národná pamiatka – ruiny hradu Šebeš. Turistov láka nielen spomienka na dávne časy, ale aj zaujímavá archeologická lokalita či krásna slovenská príroda.

Predchodcami mnohých kamenných hradov boli hrady drevené. Rovnako to bolo aj s hradom Šebeš. Jeho predchodcom bol v 13. storočí strážny hrádok Havran. Ten združoval rytiersky rád odetý v čiernych plášťoch. O dve storočia neskôr bol prestavaný na Castum Sebes, Sebeswar. Dnes sa mu hovorí Šebešský hrad. Hrad Šebeš bol charakteristický kruhovou vežou s hrubými múrmi, ako aj obytným palácom s obrannou stenou.

%C5%A1ebe%C5%A11.png

Mesto Košice ho dostalo ako dar od kráľa Vladislava. To sa však znepáčilo Prešovčanom a v roku 1550 ho vypálili. Hradného pána Sebesiho a kastelána Gerakiho dal prešovský richtár obesiť na hradnú bránu a hrad nechal podpáliť. Panovník za to zosadil richtára a potrestal občanov mesta Prešov. Hrad však už neobnovili a po čase zanikol.

Dlhé roky pustol a postupne zarastal, až sa zdalo, že po bývalom hrade niet stopy. V roku 2012 sa začali intenzívne práce na jeho obnove vďaka projektu Obnovy hradov. Keďže išlo o neprebádaný hrad, prácam predchádzalo náročné odstraňovanie náletových drevín a potom pokračoval archeologický výskum.

%C5%A1ebe%C5%A13.png

%C5%A1ebe%C5%A12.png

Hradné bralo je dnes rozdelené na nádvorie, východnú vežu a západnú vežu. Viditeľné je murivo a časť pôvodných hradieb. Hrad Šebeš ponúka nádherné výhľady na bohatú okolitú prírodu. Cestou na hrad sa nachádza informačná tabuľa.

Tradičným podujatím sú Hradné hody v Podhradíku

 

POZRI TIEŽ:

Soľnohrad (Zbojnícky hrad)

Na okraji Slanských vrchov, južne od obce Ruská Nová Ves sa nachádzajú ruiny Soľnohradu, ktorý je nazývaný aj Zbojnícky hrad. Dôvod jeho vzniku je veľmi zaujímavý - chránil vzácne

Prešov

Metropolou severovýchodného Slovenska, ktoré v sebe skrýva jedinečnosť a kultúrnu zmes Slovákov, Poliakov, Ukrajincov a Rusínov, je PREŠOV, mesto s bohatou minulosťou a dynamickou súčasnosťou.

 

 

 

 

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Hotel Dukla Prešov8.26 km
Hotel Zelená Lagúna ****24.62 km
Rekreačné zariadenie Zelený Breh6.52 km
Hotel Dukla Prešov8.26 km
Ranč Zaľubova18.23 km
Horský hotel Javorná22.87 km
Hotel Zelená Lagúna ****24.62 km