šebeš1

Hrad Šebeš

Nad obcou Podhradík sa vo výške 529 metrov črtá národná pamiatka – ruiny hradu Šebeš. Turistov láka nielen spomienka na dávne časy, ale aj zaujímavá archeologická lokalita či krásna slovenská príroda.

Predchodcami mnohých kamenných hradov boli hrady drevené. Rovnako to bolo aj s hradom Šebeš. Jeho predchodcom bol v 13. storočí strážny hrádok Havran. Ten združoval rytiersky  rád odetý v čiernych plášťoch. O dve storočia neskôr bol prestavaný na Castum Sebes, Sebeswar. Dnes sa mu hovorí Šebešský hrad. Hrad Šebeš bol charakteristický kruhovou vežou s hrubými múrmi, ako aj obytným palácom s obrannou stenou. 

%C5%A1ebe%C5%A11.png

Mesto Košice ho dostalo ako dar od kráľa Vladislava.  To sa však znepáčilo Prešovčanom a v r. 1550 ho vypálili. Hradného pána Sebesiho a kastelána Gerakiho dal prešovský richtár obesiť na hradnú bránu a hrad nechal podpáliť. Panovník za to zosadil richtára a potrestal občanov mesta Prešov. Hrad však už neobnovili a po čase zanikol.  Dlhé roky pustol, postupne zarastal, až sa zdalo, že po bývalom hrade niet stopy. V roku 2012 sa začali intenzívne práce na jeho obnove vďaka projektu Obnovy hradov. Keďže išlo o neprebádaný hrad, prácam predchádzalo náročné odstraňovanie náletových drevín  a potom pokračoval archeologický výskum. 

Hradné bralo je dnes rozdelené na nádvorie, východnú vežu  a západnú vežu. Viditeľné je murivo a časť pôvodných hradieb. Hrad Šebeš ponúka nádherné výhľady, bohatú okolitú prírodu. Cestou na hrad sa nachádza informačná tabuľa.

Tradičným podujatím sú Hradné hody v Podhradíku

%C5%A1ebe%C5%A12.png%C5%A1ebe%C5%A13.png

 

 

 

 

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Hotel Dukla Prešov8.26 km
Hotel Zelená Lagúna ****24.62 km
Rekreačné zariadenie Zelený Breh6.52 km
Hotel Dukla Prešov8.26 km
Ranč Zaľubova18.23 km
Horský hotel Javorná22.87 km
Hotel Zelená Lagúna ****24.62 km