Hrad Šebeš. Foto Jano Štovka, MQEP

Hrad Šebeš

Nad obcou Podhradík sa vo výške 529 metrov črtá národná pamiatka – ruiny hradu Šebeš. Turistov láka nielen spomienka na dávne časy, ale aj zaujímavá archeologická lokalita či krásna slovenská príroda.

Predchodcami mnohých kamenných hradov boli hrady drevené. Rovnako to bolo aj s hradom Šebeš. Jeho predchodcom bol v 13. storočí strážny hrádok Havran. Ten združoval rytiersky rád odetý v čiernych plášťoch. O dve storočia neskôr bol prestavaný na Castum Sebes, Sebeswar. Dnes sa mu hovorí Šebešský hrad.

Hrad Šebeš bol charakteristický kruhovou vežou s hrubými múrmi, ako aj obytným palácom s obrannou stenou. Mesto Košice ho dostalo ako dar od kráľa Vladislava. To sa však znepáčilo Prešovčanom a v roku 1550 ho vypálili. Hradného pána Sebesiho a kastelána Gerakiho dal prešovský richtár obesiť na hradnú bránu a hrad nechal podpáliť. Panovník za to zosadil richtára a potrestal občanov mesta Prešov. Hrad však už neobnovili a po čase zanikol.

 Hrad Šebeš podvečer. Foto Marta Nandražiová, fotosúťaž Choď a foť 2017
Hrad Šebeš podvečer. Foto...

Šebešský hrad dlhé roky pustol a postupne zarastal, až sa zdalo, že po bývalom hrade niet stopy. V roku 2012 sa začali intenzívne práce na jeho obnove vďaka projektu Obnovy hradov. Keďže išlo o neprebádaný hrad, prácam predchádzalo náročné odstraňovanie náletových drevín a potom pokračoval archeologický výskum.

Hradné bralo je dnes rozdelené na nádvorie, východnú vežu a západnú vežu. Viditeľné je murivo a časť pôvodných hradieb. Hrad Šebeš ponúka nádherné výhľady na bohatú okolitú prírodu. Cestou na hrad sa nachádza informačná tabuľa.

Tradičným podujatím sú Hradné hody v Podhradíku.

HRAD ŠEBEŠ je súčasťou kampane Hradná cesta Prešovského kraja

SVS-2021---hradna-cesta-PROMO---FB-1640x624px (3)

Titulná foto: Jano Štovka, MQEP

 

POZRI TIEŽ:

Soľnohrad (Zbojnícky hrad)

Na okraji Slanských vrchov, južne od obce Ruská Nová Ves sa nachádzajú ruiny Soľnohradu, ktorý je nazývaný aj Zbojnícky hrad. Dôvod jeho vzniku je veľmi zaujímavý - chránil vzácne

Prešov

Metropolou severovýchodného Slovenska, ktoré v sebe skrýva jedinečnosť a kultúrnu zmes Slovákov, Poliakov, Ukrajincov a Rusínov, je PREŠOV, mesto s bohatou minulosťou a dynamickou súčasnosťou.

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Penzión Farmer5.88 km
Hotel Polo6.14 km
McDonald's6.33 km
Steakhouse Preshow6.39 km
Plaza Beach restaurant6.51 km
Penzión Farmer5.88 km
Hotel Polo6.14 km
Villa Plaza Boutique Hotel & Spa****6.50 km
Reštaurácia a penzión Zwicker6.72 km
CenterCity Apartments7.97 km