Prešov Tibor Sarissky

Prešov

Metropolou severovýchodného Slovenska, ktoré v sebe skrýva jedinečnosť a kultúrnu zmes Slovákov, Poliakov, Ukrajincov a Rusínov, je PREŠOV, mesto s bohatou minulosťou a dynamickou súčasnosťou. Počtom obyvateľov približne 90 000 je Prešov tretie najväčšie mesto na Slovensku. V Prešove okrem kultúry nájdete možnosti na aktívny oddych, či príjemné prechádzky.  

 Fontána. Foto: Tibor Šarišský
Fontána. Foto: Tibor Šariš...

Historické centrum Prešova

Historické centrum Prešova ponúka možnosť pokojnej prechádzky s rodinou. Hlavne deti ocenia Neptúnovú fontánu, ktorú dal v minulosti postaviť židovský obchodník mestu ako vďaku za to, že mu mesto umožnilo usadiť sa a podnikať v Prešove. Dominantou mesta je Konkatedrála sv. Mikuláša, kde máte možnosť vystúpiť na vežu a užiť si nádherný výhľad na celé historické centrum Prešova. K zaujímavostiam v centre patrí štvormetrová socha koňa, ktorá symbolizuje „koňarov“, ako sa Prešovčania nazývajú. V centre mesta sa nachádza aj Caraffova väznica, ktorá pôvodne slúžila ako vináreň. Keďže sa v blízkosti nachádzala radnica, vináreň začala slúžiť ako väzenie. Svoj názov dostala podľa Antonia Caraffa, ktorý nespravodlivo zabil 24 ľudí. Večer vás uchváti „nočná obloha“ na Floriánovej ulici, kde si môžete vychutnať dobrú kávu alebo zmrzlinu.

 Kostol sv. Mikuláša. Foto: Tibor Šarišský
Kostol sv. Mikuláša. Foto:...

Rákociho palác – Krajské múzeum

Najkrajší mestský palác Horného Uhorska – takýto titul mala renesančná stavba v tej najlukratívnejšej polohe Prešova v čase svojho vzniku v 16. storočí. Pýchou múzea je zbierka špeciálnej požiarníckej techniky z dávnej aj nedávnej minulosti, doplnená o dejiny hasičstva, ktorá je jediná svojho druhu na Slovensku. Zároveň sa v paláci nachádza historická expozícia – bohatstvo pánskeho sídla, umelecké diela, zbrane aj platidlá. V múzeu sa nachádza etnografická expozícia a vidieť môžete aj horniny, nerasty a skameneliny. 

Viac o Rákociho paláci TU

 Rákociho palác. Foto: Jano Štovka, KOCR SVS
Rákociho palác. Foto: Jano...

Múzeum NKP Solivar

Múzeum NKP Solivar patrí medzi najvýznamnejšie technické pamiatky na Slovensku. Unikátny komplex technických objektov na čerpanie a varenie soli zo soľanky pochádza zo 17. stor. K objektom na ťažbu kamennej soli a čerpanie soľanky v Solivare patrí najmä šachta Leopold. Už v stredoveku tu vyvierali soľné pramene, z ktorých sa získavala soľ.  Po tom, čo boli bane zatopené, vzniklo podzemné soľné jazero, čo si vyžadovalo zmenu technológie čerpania. Začali sa využívať gáple – čerpadlá poháňané koňmi alebo volmi, ktoré môžete v múzeu nájsť. Ak vás zaujíma ako sa ťažila soľ, neváhajte múzeum navštíviť.

 NKP Solivar. Foto: Jano Štovka, KOCR SVS
NKP Solivar. Foto: Jano Štov...

Lanové centrum Outdoor park

Skvelý aktívny deň s deťmi môžete zažiť v Lanovom centre Outdoor park, kde sú pripravené lanové prekážky vo výške 8 až 10 metrov nad zemou. Na svoje si prídu aj najmenší, a to na detskej dráhe Lanáčik. Vyskúšať môžete taktiež lezeckú stenu. V Lanovom centre si môžete zašportovať a zároveň vychutnať výbornú kávu v peknom prostredí.

Viac o Lanovom centre Outdoor park TU

 Lanové centrum Outdoor park. Zdroj: Outdoor park Prešov
Lanové centrum Outdoor park....

Kalvária Prešov

Príjemnú prechádzku zažijete pri návšteve kalvárie, ktorá bola v minulosti považovaná za druhú najkrajšiu v Uhorsku. Prešovská kalvária je ako stvorená na príjemný výlet alebo prechádzku s deťmi, keďže okrem krásneho prostredia a cennej architektúry ponúka aj očarujúci výhľad na celé mesto.

 Kalvária Prešov. Foto: Tibor Šarišský
Kalvária Prešov. Foto: Tibo...

Kolmanová záhrada – Ekopark Prešov

Ekopark Prešov v Kolomanovej záhrade zaujme hlavne deti. Krásne prostredie lesoparkového areálu je priam ideálne miesto na oddych. Na detských návštevníkov čakajú preliezky, hojdačky a ihrisko. Zvedavých návštevníkov čakajú kone, kozy, zajace a ďalšie zvieratká, ktoré si môžete pohladkať aj nakŕmiť.

 Ekopark Prešov. Zdroj: Ekopark Prešov
Ekopark Prešov. Zdroj: Ekopa...

Plaza Beach Solivar

Areál sa v lete mení na exotické miesto pripomínajúce známe dovolenkové stredomorské destinácie. Jeho architektonické stvárnenie inšpirované Gaudim, palmy, plážové postele a ležadlá pre každého návštevníka, sa odlišujú od všedných kúpalísk a podobných komplexov na Slovensku. Rezort Vás presvedčí, že ste na dovolenke pri mori a večer zasa v pohodlí domova. V areáli sa nechádza aj detský bazén s novými atrakciami, kde môzu deti zažiť tajomstvá skalného hradu s vodnými šmýkačkami. Tenisový kurt, stolný tenis či plavecký bazén pod vyhliadkovým majákom – to všetko spolu s kvalitným jedlom a občerstvením ponúka Plaza Beach Solivar.

 Plaza Beach Resort. Foto: Plaza Beach Resort
Plaza Beach Resort. Foto: Pla...

Aj okolie Prešova ponúka zaujímavosti, ktoré by ste rozhodne nemali vynechať.

Slovenské opálové bane

Slovenské opálové bane predstavujú svetový skvost a národný poklad Slovákov, ktorý stále ukrýva množstvo neprebádaných chodieb, tajomstiev a legendárneho opálu. Slovenské opálové bane sú najstaršie na svete a jediné na našom kontinente. Bane sa nachádzajú medzi obcami Červenica a Zlatá Baňa.

Viac o Slovenských opálových baniach TU

 Slovenské opálové bane. Zdroj foto: Jano Štovka, KOCR SVS
Slovenské opálové bane. Zd...

Raslavkameň, Abranovce

Prírodnou zaujímavosťou, ktorú môžete za obcou Abranovce nájsť, je kultový Raslavkameň. Táto prírodná zaujímavosť opradená legendami má vraj čarovnú moc. Traduje sa, že voda nachádzajúca sa v jamkách skaly, je liečivá. Raslavkameň láka aj vydajachtivé mladé ženy. Hovorí sa, že kúsok oblečenia zavesený nad kameňom splní sen o vydaji. Skúsite to?

 Raslavkameň. Foto: KOCR SVS
Raslavkameň. Foto: KOCR SVS

 

POZRI TIEŽ:

Slovenské opálové bane

Krásne opály zo Slovenských opálových baní, ktoré sa nachádzajúcich na východnom Slovensku medzi obcami Červenica a Zlatá Baňa obdivuje celý svet a dnes sú banské diela vychytenou

Šarišský hrad

Šarišský hrad patrí k najrozsiahlejším stredovekým hradom na Slovensku. Jeho celková zastavaná plocha prevyšuje 2,7 hektára. Je postavený na Šarišskom vrchu nad mestečkom

Jaskyňa Zlá diera

V pieskovcovom pohorí Bachureň, pri obci Lipovce, sa nachádza chránená prírodná pamiatka jaskyňa Zlá diera, známa aj ako Lipovecká jaskyňa.

 

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Hotel Dukla Prešov1.06 km
Camp ZLATÉ KOPYTO24.04 km
Hotel Dukla Prešov1.06 km
Rekreačné zariadenie Zelený Breh9.48 km
Horský hotel Javorná16.86 km
Camp ZLATÉ KOPYTO24.04 km
Ranč Zaľubova25.51 km