porta rusica

Kamenná cesta Porta Rusica

V katastrálnom území bývalej obce Ruské, v oblasti vodárenskej nádrže Starina, sa nachádza kamenná cesta Porta Rusica, ktorá bola vyhlásená za kultúrnu pamiatku.

Táto cesta bola vybudovaná v rokoch 1861 – 1865 a pôvodne viedla z Michaloviec cez hraničný prechod Ruské sedlo do poľského mesta Baligród, odkiaľ, pravdepodobne, pokračovala až do Ľvova. Kamenná cesta Porta Rusica tak spájala Uhorsko s Malopoľskom. Je jedinou cestou, ktorá sa zo spomínaného obdobia na území Slovenska zachovala.

Kamenná cesta Porta Rusica je dodnes zachovaná na úseku s dĺžkou 4 km, so 16 zákrutami a s prevýšením 247 m. Na poľskej strane je to len krátky, asi 200 m dlhý úsek. 

Porta Rusica je tiež súčasťou turistického hraničného prechodu s Poľskom – Osadné – Balnica.

 

POZRI TIEŽ:

Národný park Poloniny

Národný park Poloniny je najvýchodnejším slovenským národným parkom a do siete slovenských národných parkov pribudol v roku 1997. Je lokalizovaný na slovensko-poľsko-ukrajinskom

Drevený chrám, Topoľa

Gréckokatolícky drevený chrám sv. Michala Archanjela je situovaný v malej obci Topoľa, ktorá leží v okrese Snina, v oblasti Národného parku Poloniny. Práve v tejto obci sa začiatkom 19.

Snina

Okres, ktorý sa nachádza v najvýchodnejšej časti Slovenska. Miesto, kde uvidíte drevené sakrálne stavby, ktoré tu zanechala byzantská a rímska kultúra...

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Penzión Kremenec16.89 km
Reštaurácia Rozkvet20.27 km
Penzión Poloniny20.37 km
Hotel Bystrá Snina20.79 km
Reštaurácia Minos20.81 km
Villa GOLD4.86 km
Ubytovanie v obci Runina8.79 km
Ubytovanie Ďurkovec8.84 km
Ubytovanie u Jara v Topoli9.71 km
Útulne v Poloninách10.50 km