Ruské sedlo
Ruské sedlo dosahuje výšku 801 m n. m. a rozdeľuje Slovenslú a Poľskú republiku. Je to priesmyk ktorý sa nachádza v hrebeni Bukovských vrchov, medzi vrchmi Kruhliak a Rypy.
Náročnosť: Hard
Dĺžka: 19,58 km
Čas: 1:58 h
Prevýšenie: ⇗ 665 m n. m. ⇘ 244 m n. m.
Začiatok: Topoľa 366 m n. m.
Koniec: Ruské sedlo 801 m n. m.
Povrch: Lesná cesta, asfalt, šotolina
Typ bicykla: Horský
Fotopoint: Ruské sedlo
Popis trasy pre cyklistov: Z Topole sa na Ruské sedlo dostane po žltej cyklotrase cez obec Ruské, odtiaľ vedie do sedla červená a zelená cyklotrasa.
Sedlo bolo oficiálne vyhlásené za miesto na táborenie. Priamo v sedle sa nachádza turisticky obľúbená útulňa, ktorá má kapacitu 8 miest na spanie. Je nutné mať vlastný spací vak a karimatku. Oblasťou vedie viacero náučných chodníkov ako aj cyklotrás.
V blízkosti sedla pramení rieka Cirocha, ktorej vodu zachýtáva nižšie v údolí vodná nádrž Starina. Z tohto dôvodu zaniklo v minulosti niekoľko rusínksych obcí čím sa do sedla zo slovenskej strany zhoršil prístup.
Sedlom v minulosti viedla spojnica Uhorska a Haliča, tzv. Porta Rusica z r. 1861. Kamenná cesta "Porta Rusica" je kultúrnou pamiatkou.
Trasa zo Slovenska:
- po
značke Runina – Ruské – Ruské sedlo
- po
značke, ktorá je súčasťou Medzinárodnej diaľkovej turistickej trasy E8 a Východokarpatskej magistrály, vedúcich od Laboreckého priesmyku ďalej na Vysoký grúň (904,9 m n. m.)
Pozri tiež:
Vodárenská nádrž Starina
Na území Národného parku Poloniny leží vodná nádrž Starina. Nádrž zásobuje pitnou vodou takmer celé východné Slovensko a je najväčšou nádržou na pitnú vodu v strednej Európe. Okrem toho znižuje
Kamenná cesta Porta Rusica
V katastrálnom území bývalej obce Ruské, v oblasti vodárenskej nádrže Starina sa nachádza kamenná cesta Porta Rusica, ktorá bola vyhlásená za kultúrnu pamiatku. Táto cesta bola
Pľaša
Národná prírodná rezervácia (NPR) Pľaša je vyhlásená od roku 1967 na ochranu pôvodného zachovalého komplexu lesných porastov pralesovitého charakteru s výskytom buka a prímesou javora, bresta a jaseňa na vedeckovýskumné, náučné a kultúrno-výchovné ciele.