vyhliadka-poloniny_full
Ruské sedlo

Ruské sedlo

Ruské sedlo dosahuje výšku 801 m n. m. a rozdeľuje Slovenslú a Poľskú republiku. Je to priesmyk ktorý sa nachádza v hrebeni Bukovských vrchov, medzi vrchmi Kruhliak a Rypy.

Náročnosť: Hard

Dĺžka: 19,58 km

Čas: 1:58 h

Prevýšenie: ⇗ 665 m n. m. ⇘ 244 m n. m.

Začiatok: Topoľa 366 m n. m.

Koniec: Ruské sedlo 801 m n. m.

Povrch: Lesná cesta, asfalt, šotolina

Typ bicykla: Horský

Fotopoint: Ruské sedlo

Popis trasy pre cyklistov: Z Topole sa na Ruské sedlo dostane po žltej cyklotrase cez obec Ruské, odtiaľ vedie do sedla červená a zelená cyklotrasa.

MAPA CYKLOVÝLETU

Sedlo bolo oficiálne vyhlásené za miesto na táborenie. Priamo v sedle sa nachádza turisticky obľúbená útulňa, ktorá má kapacitu 8 miest na spanie. Je nutné mať vlastný spací vak a karimatku. Oblasťou vedie viacero náučných chodníkov ako aj cyklotrás.

V blízkosti sedla pramení rieka Cirocha, ktorej vodu zachýtáva nižšie v údolí vodná nádrž Starina. Z tohto dôvodu zaniklo v minulosti niekoľko rusínksych obcí čím sa do sedla zo slovenskej strany zhoršil prístup.

Sedlom v minulosti viedla spojnica Uhorska a Haliča, tzv. Porta Rusica z r. 1861. Kamenná cesta "Porta Rusica" je kultúrnou pamiatkou.

Trasa zo Slovenska:

Pozri tiež:

Vodárenská nádrž Starina

Na území Národného parku Poloniny leží vodná nádrž Starina. Nádrž zásobuje pitnou vodou takmer celé východné Slovensko a je najväčšou nádržou na pitnú vodu v strednej Európe. Okrem toho znižuje

Kamenná cesta Porta Rusica

V katastrálnom území bývalej obce Ruské, v oblasti vodárenskej nádrže Starina sa nachádza kamenná cesta Porta Rusica, ktorá bola vyhlásená za kultúrnu pamiatku. Táto cesta bola

Pľaša

Národná prírodná rezervácia (NPR) Pľaša je vyhlásená od roku 1967 na ochranu pôvodného zachovalého komplexu lesných porastov pralesovitého charakteru s výskytom buka a prímesou javora, bresta a jaseňa na vedeckovýskumné, náučné a kultúrno-výchovné ciele.

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Penzión Kremenec17.48 km
Reštaurácia Rozkvet20.99 km
Penzión Poloniny21.24 km
Reštaurácia Minos21.53 km
Hotel Bystrá Snina21.59 km
Villa GOLD5.22 km
Ubytovanie v obci Runina9.51 km
Ubytovanie Ďurkovec9.61 km
Ubytovanie u Jara v Topoli10.61 km
Útulne v Poloninách11.34 km