Kaštieľ Marhaň

Kaštieľ Marhaň

Kaštieľ Marhaň

Región Šariš ponúka mnoho atraktívnych miest a pamiatok, ktoré sú lákadlom pre domácich aj zahraničných návštevníkov. Jedným z nich je aj kaštieľ v obci Marhaň.
Obec Marhaň sa nachádza 25 kilometrov od mesta Bardejov. Názov obce pochádza od jej prvého majiteľa alebo veliteľa. Zaužívané boli varianty Margón, Margóna, Margala. Obec v priebehu stáročí patrila rôznym šľachtickým rodom – od Abovcov cez Soósovcov a ďalších až po Dessewffyovcov. V obci boli pôvodne dva kaštiele, novší z nich však nebol nikdy obývaný. Starší kaštieľ dal v 30. rokoch 19. storočia postaviť Andrej Dessewffy mladší. Z tejto rodiny je snáď najznámejší Arisztid Dessewffy – syn Gašpara, ktorý bol v r. 1848 honvédskym generálom, ale bol vojenským súdom odsúdený a 6.9.1849 popravený v Arabe. Jeho telesné pozostatky boli dovezené do tunajšej hrobky.

Klasicistický kaštieľ s rokokovými prvkami je dvojpodlažnou blokovou stavbou. Stojí približne v strede obce v jednej z bočných uličiek, viditeľný z hlavnej cesty. V priebehu 20. storočia prešiel objekt niekoľkými opravami a slúžil na viaceré účely (škola, kino, skladové priestory pre jednotné roľnícke družstvo) Po poslednej rekonštrukcii je opäť využívaný ako obecné kultúrne stredisko aj ako galéria. Ďalšou zaujímavosťou je aj hrobka generála Aristid Dessewffy. Hrobka sa nachádza v lese za obcou a je tiež zaujímavým tipom na výlet. Kaštieľ Marhaň je súčasťou Šarišske hradnej cesty.


Zdroj textua a foto: www.regionsaris.sk

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Motorest Čepcov7.54 km
Hotel Alfa ***7.80 km
Bowling pub Duet10.10 km
Sypanec – Pizza & Bar13.17 km
Penzión a reštaurácia Poľovníček15.01 km
Hotel Alfa ***7.80 km
Sypanec – Pizza & Bar13.17 km
Internát Teslák14.75 km
Penzión a reštaurácia Poľovníček15.01 km
Penzión Nezábudka15.10 km