Koprivnica Kúria

Koprivnica Kúria

Kúria Koprivnica

Zaujímavou atrakciou v regióne Šariš je kúria v obci Koprivnica. Obec Koprivnica patrí k najstarším dedinám na Slovensku. V roku 1427 bola vo vlastníctve rodiny makovických Cudarovcov, mala 62 poddanských usadlostí a bola to jedna z najľudnatejších obcí Šariša.

Neskôr v obci mal sídlo aj gróf Dessewffy, po ktorom obci ostala krásna kúria. Tá je z 19. storočia je jednou z najzaujímavejších architektonických pamiatok v Koprivnici. Jednopodlažná kúria z kameňa sa nachádzala v Koprivnici, patrila Ľudovítovi Bertótymu, a bola zastrešená sčasti len slamou, strecha si vždy vyžadovala opravu. Kúria má trojtraktovú dispozíciu, nepravidelný pôdorys, je jednopodlažná. Tamojší statkári tu mali sídlo a odtiaľto riadili svoje hospodárstvo v celom okolí. Po druhej svetovej vojne tu umiestnili základnú školu, ktorá sa však neskôr presídlila do vlastnej budovy a objekt postupne chátral.
V 90. rokoch v rámci reštitúcií si na kúriu a ďalšie majetky nárokovali jej niekdajší majitelia. Objekt bol však v zlom technickom stave, a tak ho neprevzali a prijali kompenzáciu. V priebehu niekoľkých rokov sa obci podarilo kúriu získať do vlastníctva a následne ju zrekonštruovať.

Do miestneho kaštieľa, ako tento objekt všetci nazývajú, umiestnili najskôr obecnú knižnicu. Následne sa tu vytvorili spoločenské priestory, ktoré slúžia dedinčanom na rôzne príležitosti. Kúria Koprivnica je súčasťou Šarišske hradnej cesty.
Región Šariš ponúka mnoho výnimočných pamiatok a atrakcií, ktoré sú lákadlom pre turistov z rôznych kútov Slovenska.

Zdroj/foto: https://www.regionsaris.sk/historia/kuria-koprivnica/

Koprivnica Kúria

POZRI TIEŽ:

Barokový kaštieľ, Raslavice

Kaštieľ \"Horný\" Raslavice. V období stredoveku patrila obec Raslavice k stredne veľkým sídlam a bola majetkom rôznych šľachtických rodov. Ako v Sloven...

 

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Bowling pub Duet6.25 km
Motorest Čepcov7.35 km
Hotel Alfa ***9.93 km
Sypanec – Pizza & Bar10.11 km
Penzión Farmer12.46 km
Hotel Alfa ***9.93 km
Sypanec – Pizza & Bar10.11 km
Penzión Farmer12.46 km
Penzión Eden16.29 km
Penzión Le Monde17.53 km