2 kežmarok hrad

Kežmarský hrad

Dominantou podtatranského mesta Kežmarok je Kežmarský hrad, ktorý sa zapísal do dejín tatranskej turistiky, ako východisko prvého známeho turistického výletu do Vysokých Tatier. Je jediným úplne zachovalým hradom na Spiši. 

 

Unikátna expozícia historických vozidiel a hasičskej techniky

Na hrade sa môžete pokochať jedinečnou expozíciou historických vozidiel a hasičskej techniky, v ktorej môžete vidieť unikátne autá a motorky zapožičané od členov Veteran Car klubu z Popradu a zo zbierky Múzea v Kežmarku hasičskú techniku. Unikátne hasičské auto Škoda 154 (1929), jediné svojho druhu v Európe, hasičské vozy s ručnými striekačkami a mnohé iné.

Medzi stále expozície hradu patria expozícia venovaná cechom a remeslám, expozícia zbraní, streleckého spolku, expozícia lekára Dr. Alexandra, (ktorý si ako prvý na Slovensku zaobstaral röntgenový prístroj a vo významnej miere prispel k výskumu vynálezu "X" lúčov) a iné zaujímavé expozície.

 Foto: Ing. Drahomír Thomay
Foto: Ing. Drahomír Thomay


Prvý známy výlet do Vysokých Tatier

Hrad preslávila historickým činom hradná pani Beata Laská, ktorá sa v roku 1565 vydala v spoločnosti niekoľkých mešťanov z Kežmarku na výlet do neďalekých Snežných hôr, dnes nazývaných Tatry. Keď sa kňažná o tri dni vrátila od Zeleného plesa domov, rozhnevaný manžel, hradný pán Albert Laský, ju za trest uvrhol do hradnej veže, kde ju v drsných podmienkach väznil dlhých šesť rokov. Jediným milosrdenstvom pre nešťastnú kňažnú boli dve malé okná, jedno s výhľadom na milované Snežné hory a druhé na podávanie jedla.

V roku 1931 v časti hradného komplexu otvorili prvé expozície regionálneho múzea. Po generálnej oprave hradu v rokoch 1962 až 1985 sa muzeálne zbierky rozšírili a v súčasnosti si návštevníci môžu prehliadnuť viaceré expozície a v letnej sezóne aj divadelné predstavenia počas nočných prehliadok hradu.

Veľkou výhodou je prístup autom až k hradu - hrad sa nachádza v centre mesta.

Titulná fotka: Jano Štovka, MQEP

 

Pozri tiež: 

EĽRO 2018

XXVIII. ročník Európskeho ľudového remesla bude venovaný cechu krajčírskemu a farbiarskemu.  Vždy počas druhého júlového týždňa sa na tri dni Kežmaro...

Evanjelické lýceum a knižnica v Kežmarku

V lýceu v 16. – 20. stor. študovali mnohé osobnosti slovenského národa. Súčasťou budovy je najväčšia školská historická knižnica v strednej Európe, tvorí ju 150 000 zväzkov kníh vrátane vzácnych originálov diel a rukopisov.

Drevený artikulárny kostol v Kežmarku (UNESCO)

Kostol bol postavený v r. 1717 bez použitia kovových klincov. Na stavbe pracovali švédski námorníci, vďaka čomu strop pripomína obrátenú provu lode a okrúhle okná sú podobné lodným oknám. Do kostola sa vojde až 1540 ľudí!

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Ranč Čajka1.37 km
Hotel Kontakt11.20 km
Hotel Hubert **** Vital Resort17.13 km
Koliba Studnička Vyšné Ružbachy20.61 km
Grand Hotel Kempinski High Tatras26.94 km
Hotel Kontakt11.20 km
CROCUS Kežmarské Žľaby11.54 km
Grandhotel Praha12.06 km
Kúpele Nový Smokovec - Hotel Branisko16.11 km
Hotel Atrium16.11 km