IMG-4162
Kostolík na Trepci má svoje čaro aj v zime

Kostol Trepec

V okolí vodnej nádrže Domaša nájdete tri kostoly, ktoré boli uchránené pred jej vodami. Jedným z nich je kostol Najsvätejšieho srdca Ježišovho vysídlenej obce Trepec. Najprístupnejšia cesta k nemu vedie z rekreačnej oblasti Dobrá, kde kotví aj výletná loď Bohemia. V kostole sa každoročne v júli koná tradičná odpustová slávnosť, na ktorej sa schádzajú trepeckí rodáci. V roku 2021 jej predchádzali prvé Slovenské Navalis - Slávnosti sv. Jána Nepomúckeho, patróna všetkých námorníkov a ľudí od vody.  

Náročnosť: EASY

Dĺžka: 8,9 km

Čas: 0:43 h

Prevýšenie: ⇗ 193 m n. m. ⇘ 181 m n. m.

Začiatok: Dobrá 162 m n. m.

Koniec: Tíšava 162 m n. m.

Povrch: Asfalt, lesná cesta

Typ bicykla: Horský

Fotopoint: Kostol Trepec

Popis trasy pre cyklistov: Cesta na Trepec je súčasťou cyklotrasy Okolo Domaše, ďalej teda môžete pokračovať až do rekreačnej oblasti Tíšava. Nie veľmi pozitívnym prvkom tejto cyklotrasy sú hlboké koľaje, ktoré je potrebné obchádzať.

MAPA CYKLOVÝLETU

Kostol na Trepci je vyhľadávaným miestom turistov hlavne v letných mesiacoch. Najjednoduchšie sa k nemu dostať z rekreačnej oblasti Dobrá po asfaltovej komunikácii okolo Hotela Garden, kde nájdete smerovníky na rekreačnú oblasť Valkov Tíšava a Trepeckú cestu, po ktorej sa dostanete ku chrámu. Zhruba po 15 minútach narazíte v lese na betónový múr, za ktorým sa ukrýva starý židovský cintorín. 

Lesná cesta je tichá a vhodná na relax a vyčistenie hlavy. Stúpanie je väčšinou mierne a vodnú nádrž vidno až po zdolaní polovice trasy. 

Trasa ku kostolíku je dlhá približne päť kilometrov a vedie hlavne po lesnej ceste, ktorá je miestami spevnená kameňom. Je vhodná aj pre rodiny s deťmi, keďže stúpania sú pomerne nenáročné. V letných mesiacoch ju využívajú hlavne cyklisti. 

POZRI TIEŽ:

Vodná nádrž Veľká Domaša

V Ondavskej vrchovine sa nachádza zelená perla východného Slovenska – Veľká Domaša. Vodná nádrž slúži na reguláciu prítokov vôd do Východoslovenskej nížiny, zásobuje

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Penzión Goral1.15 km
Motorest Alpina 2.37 km
Hotel Šport3.47 km
Motorest Breznica9.13 km
Penzión Eden13.53 km
Penzión Goral1.15 km
Motorest Alpina 2.37 km
Kemp Tíšava2.40 km
Garden Hotel Domaša ***2.89 km
Penzión Tatra3.41 km