index (1)

Vodná nádrž Veľká Domaša

V Ondavskej vrchovine sa nachádza zelená perla východného Slovenska – Veľká Domaša. Vodná nádrž slúži na reguláciu prítokov vôd do Východoslovenskej nížiny, zásobuje úžitkovú aj pitnú vodu. Je ideálnym miestom pre rekreáciu, dovolenky a vodné športy. U turistov je obľúbená kvôli čistej, zelenej až zelenomodrej vode, ktorá dosahuje počas sezóny (od júna do polovice septembra) teplotou 23 °C. 

 

História

Vodná nádrž vznikla prehradením rieky Ondava pri obci Veľká Domaša. Výstavba sa začala v roku 1962 a trvala do roku 1967. Pod vodnou hladinou zmizli obce Veľká Domaša, Dobrá nad Ondavou, Trepec, Kelča, Valkov a Petejovce. Na mieste vzniklo viacúčelové vodné dielo s dĺžkou 14 km, šírkou 4 km a s rozlohou 1510 ha. Priemerná hĺbka Veľkej Domaše je 18 m, maximálne v nej namerali 32,5 m. 

 

Rekreačné strediská

Na brehoch priehrady sa nachádza  päť rekreačných stredísk  – Dobrá, Poľany, Holčíkovce, Nová Keľča a Vaľkov. Každé z nich ponúka možnosť ubytovania v hoteloch, penziónoch alebo stanovanie v kempingoch. Okrem toho disponujú stravovacími zariadeniami, upravenými plážami, požičovňami športových potrieb, ihriskami. 

 

Rekreácia a rybolov

Zalesnená západná strana a lúky na východe sú vyhľadávaným miestom hubárov a poľovníkov. Nádherné, tiché zákutia vytvárajú ideálne podmienky pre rybárov. V priehrade žije 23 druhov rýb. Bohaté možnosti rybolovu poskytuje aj priľahlá vyrovnávacia nádrž Malá Domaša pri obciach Malá Domaša a Slovenská Kajňa. 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Hotel Zelená Lagúna ****1.67 km
Hotel Zelená Lagúna ****1.67 km
Ranč Zaľubova16.90 km
Rekreačné stredisko MH BYSTRÁ18.24 km
Rekreačné zariadenie Zelený Breh27.60 km