Domasa letecky_zdroj_Jan Stovka_2019

Vodná nádrž Veľká Domaša

V Ondavskej vrchovine sa nachádza zelená perla východného Slovenska – Veľká Domaša. Vodná nádrž slúži na reguláciu prítokov vôd do Východoslovenskej nížiny, zásobuje úžitkovú aj pitnú vodu. Je ideálnym miestom na rekreáciu, dovolenky a vodné športy. U turistov je obľúbená kvôli čistej zelenej až zelenomodrej vode, ktorá dosahuje počas sezóny (od júna do polovice septembra) teplotou 23 °C. 

Vodná nádrž vznikla prehradením rieky Ondava pri obci Veľká Domaša. Výstavba sa začala v roku 1962 a trvala do roku 1967. Pod vodnou hladinou zmizli obce Veľká Domaša, Dobrá nad Ondavou, Trepec, Kelča, Valkov a Petejovce. Na mieste vzniklo viacúčelové vodné dielo s dĺžkou 14 km, šírkou 4 km a s rozlohou 1 510 ha. Priemerná hĺbka Veľkej Domaše je 18 m, pričom maximálne v nej namerali 32,5 m.

 Vodná nádrž Veľká Domaša. Jano Štovka, MQEP
Vodná nádrž Veľká Domaš...

Rekreačné strediská

Na brehoch priehrady sa nachádza päť rekreačných stredísk – Dobrá, Poľany, Holčíkovce, Nová Keľča a Valkov. Každé z nich ponúka možnosť ubytovania v hoteloch, penziónoch alebo stanovanie v kempingoch. Okrem toho disponujú stravovacími zariadeniami, upravenými plážami, požičovňami športových potrieb a ihriskami.

Rekreácia a rybolov

Zalesnená západná strana a lúky na východe sú vyhľadávaným miestom hubárov a poľovníkov. Nádherné tiché zákutia vytvárajú ideálne podmienky pre rybárov. V priehrade žije 23 druhov rýb. Bohaté možnosti rybolovu poskytuje aj priľahlá vyrovnávacia nádrž Malá Domaša pri obciach Malá Domaša a Slovenská Kajňa.

Plavba loďou Bohemia

Niekoľkoročná snaha samospráv v okolí Domaše, nadšencov a občianskych združení sa vyplatila. Pri návšteve Domaše si tak od leta 2019 môžete vychutnať plavbu ľodou Bohemia. Viac info k plavbám sa dozviete tu

 Loď Bohemia, Foto: plavbydomasa.sk
Loď Bohemia, Foto: plavbydom...

 

Titulná foto: Jano Štovka, MQEP

POZRI TIEŽ:

Kostol sv. Štefana – kráľa, Domaša

Keď sa v 60. rokoch minulého storočia plánovala výstavba vodnej nádrže Domaša, niekoľko obcí, ktoré mali ležať pod jej hladinou, bolo asanovaných. Takýto osud stihol i obec Kelča. Jedinou stavbou,

Hrad Čičva

Na pravom brehu rieky Ondava, nad obcou Sedliská, stoja zrúcaniny hradu Čičva. Bol postavený ako strážny hrad na obchodnej ceste do Poľska. Po vojenských nájazdoch a opakovanom

Vranov nad Topľou

Navštívte mesto, ktorého názov je odvodený od vrany. Príďte si vychutnať Vranov nad Topľou a okolie, kde si určite na svoje prídu deti aj dospelí.

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Penzión Goral3.60 km
Motorest Alpina 5.00 km
Hotel Šport5.71 km
Motorest Breznica11.73 km
Penzión s reštauráciou Čičva12.21 km
Garden Hotel Domaša ***1.31 km
Ubytovanie v okolí Domaše1.68 km
Penzión Goral3.60 km
Kemp Tíšava4.60 km
Motorest Alpina 5.00 km