dsc06296

Mengusovská dolina

Národná prírodná rezervácia Mengusovská dolina, ktorou preteká riečka Poprad, ponúka hneď niekoľko turistických možností. V hornej časti to sú Hincová kotlina a kotlina Žabích plies. Zlomisková dolina, nachádzajúca sa v strede, je známa Popradským plesom. Nad ním sa hrdo týči vrch Ostrva.

Náročnosť: EASY

Dĺžka: 5,7 km

Čas: 0:38 h

Prevýšenie: ⇗ 262 m n. m. ⇘ 59 m n. m.

Začiatok: Štrbské pleso 1 320 m n. m.

Koniec: Popradské pleso 1 512 m n. m.

Povrch: Asfalt

Typ bicykla: Horský, Cestný

Fotopoint: Popradské pleso 

Popis trasy pre cyklistov: Zo Štrbského plesa na Popradské vedie modro značený cykloturistický chodník. Popradské pleso so svojou rozlohou 6,8 ha je v poradí štvrtým najväčším plesom na Slovensku.

MAPA CYKLOVÝLETU

Medzi najnavštevovanejšie lokality doliny patria práve plesá. Najväčšie a najhlbšie pleso slovenských Vysokých Tatier Veľké Hincovo pleso sa nachádza pod Kôprovským štítom v závere doliny. Známe sú aj ďalšie tri plesá v Kotline Žabích plies: Veľké Žabie, Malé Žabie a Vyšné Žabie pleso.

 Popradské pleso
Popradské pleso

Prvým majiteľom Mengusovskej doliny bol gróf Botyz. V roku 1824 mu ju daroval kráľ Belo IV. Od roku 1928 je Mengusovská dolina vlastníctvom štátu. Jej najväčší turistický rozmach sa začal v druhej polovici 19. storočia. Dôvodom bolo vybudovanie chodníkov k Popradskému a Štrbskému plesu, neskôr aj k Hincovým plesám, Žabím plesám, na Ostrvu a Rysy.

Súčasťou Mengusovskej doliny nie je len prírodné dedičstvo. V blízkosti Popradského plesa leží symbolický cintorín, ktorý je spomienkou na obete Vysokých Tatier. S nápadom uctiť si mŕtvych prišiel v roku 1936 akademický maliar Otakar Štáfl. Od roku 1940 je cintorín prístupný verejnosti. Charakterizuje ho motto: „Mŕtvym na pamiatku, živým na výstrahu".

 Symbolický cintorín
Symbolický cintorín

Krásy Mengusovskej doliny je možné pozorovať z turistických chodníkov. Zo Štrbského plesa na Popradské je to červená značka. Modrý chodník vedie z Troch Studničiek Kôprovou dolinou cez Vyšné Kôprovské sedlo.

Pozri tiež:

Popradské pleso

Popradské pleso je ikonickou lokalitou každej turistiky vo Vysokých Tatrách. Je to miesto, ktoré by žiadny návštevník Tatier nemal vynechať.

Veľké Hincovo pleso

Najväčšie a najhlbšie pleso s rozlohou 20,08 ha na slovenskej strane Vysokých Tatier nesie názov Veľké Hincovo pleso. Pre tatranských turistov nie je žiadnou neznámou, a preto nemá núdzu o početnú návštevnosť. Leží pod majestátnym Kôprovským štítom v závere Mengusovskej doline v nadmorskej výške 1 945 m n. m.

Kôprovský štít (Vysoké Tatry)

Kôprovský štít (2367 m) je výrazný vrchol, prvý v krivánskej rázsoche, ktorá vychádza z Čubriny. Na vrchol vedie turistický chodník z Vyšného Kôprovského sedla. Zo štítu je

Žabie plesá (Vysoké Tatry)

Žabie plesá vo Vysokých Tatrách sú tri karovo-morénové jazerá nachádzajúce sa v Mengusovskej doline, v Kotline Žabích plies.

Ostrva (Vysoké Tatry)

Ostrva (1926 m.n.m) je rozložitý vrchol na konci bočného juhozápadného hrebeňa Končistej. Pred nevýrazným vrcholom prechádza cez sedlo pod Ostrvou Tatranská magistrála. Je to

Symbolický cintorín pri Popradskom plese (Vysoké Tatry)

Symbolický cintorín (1525 m.n.m) je turistami hojne navštevované pamätné miesto v blízkosti Popradského plesa pod západnými stranami Ostrvy, kde v limbovom poraste sa nachádza

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Horský Hotel Popradské pleso *0.59 km
Mountain hotel Horský Hotel Popradské pleso*0.59 km
Grand Hotel Kempinski High Tatras *****4.43 km
Hotel Crocus****4.43 km
Hotel SOLISKO****4.46 km
Mountain hotel Horský Hotel Popradské pleso*0.59 km
Horský Hotel Popradské pleso *0.59 km
Chata pod Rysmi2.37 km
Chata pod Soliskom2.89 km
Solisko Cottage2.89 km