Kralova studna_1

Rozhľadňa pri Kráľovej studni

Obec Lenartov sa nachádza v blízkosti slovensko-poľskej hranice, v bardejovskom okrese. Koncom 19. storočia cez ňu viedla obchodná cesta z Poľska do Galície. Ostali po nej spomienky v podobe studne (prameňa) a zrúcaniny hostinca Kráľova studňa. Dnes v obci pôsobí občianske združenie Kráľova studňa z Lenartova, ktoré sa zaslúžilo aj o výstavbu rozhľadne. Vybudovali ju nad Lenartovom v roku 2011

 

Rozhľadňa pozostáva zo štyroch podlaží, najvrchnejšie je prekryté strechou. Týči sa do výšky 13 metrov a ide o najvyššiu rozhľadňu v okrese Bardejov. Ponúka nádherné pohľady na celý  Čergovský hrebeň, vrch Busova, Magury, okolité obce a aj poľskú Javorinu. 

Pri rozhľadni sú umiestnené stoly a lavičky s ohniskom. V roku 2016 pribudla drevená Lavica troch kráľov, ktorá pripomína stretnutie trojice kráľov v roku 1471, kedy sa tu stretli vtedajší uhorský kráľ Matej Korvin s poľským kráľom Kažimírom IV. Jagellonskym a jeho synom Sv. Kazimírom.

lavica-3-kralov.jpg

Neďaleko je studnička, ktorá podľa legendy vznikla pod kopytami koňa kráľa Mateja Korvína, keď tadiaľ v čase sucha prechádzal so svojou družinou do Poľska. Odtiaľ pochádza aj názov lokality Kráľova studňa. Okolo prameňa viedla v dávnych dobách významná obchodná cesta z Poľska do Galície. Rozhľadňa poskytuje výhľad na celý Čergovský hrebeň, okolité obce aj poľskú Javorinu. Lokalita je miestom organizovaných turistických výstupov, podujatí a workshopov (Lenartovský rebrinák, Slovensko-poľský turistický prechod okolo Kráľovej studne, Zimný prechod, Beh do kopca na Kráľovu studňu a pod). 

[caption id="attachment_9792" align="alignnone" width="800"]kralova-studna-vyhlad.jpg Z Kráľovej studne je len na skok do Poľska. Na fotografii poľská strana Wojkowa.[/caption]

 

Turistická trasa:

K rozhľadni sa najjednoduchšie dostanete z obcí Lenartov (zelená turistická značka - ponad cintorín) a z obce Obručné (červená turistická značka).

Z obce Lenartov vedie neznačená trasa ponad cintorín a lúky až k rozhľadni. 

kralova-studna.jpg

 

Zdroj a foto: Obec Lenartov, archív KOCR SVS

Viac informácií o mieste a podujatiach: www.kralovastudna.eu

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Slnečný majer, Stebnícka Huta18.99 km
Hotel Bellevue Bardejov17.71 km
Slnečný majer, Stebnícka Huta18.99 km
Horský hotel Javorná24.30 km
Penzión Polianka29.51 km