Drevený chrám sv. Michala archanjela, Frička_Foto Jano Štovka, Zdroj KOCR Severovýchod Slovenska

Drevený chrám, Frička

Drevený gréckokatolícky chrám sv. archanjela Michala stojí uprostred obce Frička na miernej vyvýšenine od roku 1829. Z tohto obdobia si chrám zachoval svoju súčasnú podobu aj napriek tomu, že v rokoch 1933 a 1971 prešiel rozsiahlymi úpravami.

Trojdielnu zrubovú stavbu tvorí svätyňa, loď a predsieň. Vrch stavby pozostáva z dvoch veží a troch krížov. Na západnej strane dominuje mohutná veža s priestorom na tri zvony, z ktorých najstarší pochádza z roku 1697.

V interiéri chrámu sa nachádza drevený päťradový ikonostas pochádzajúci z 18. a 19. storočia. Súčasťou vnútra sú aj bohato vyrezávané cárske dvere so šiestimi medailónmi. Nad dvomi diakonskými dverami je ikona Poslednej večere a ikona Ukladania Ježiša do hrobu. Interiér vymaľoval v roku 1933 prešovský maliar J. Wagner.

Pýchou dreveného chrámu je tiež oltár z roku 1716 a vzácne obrazy.

 

Zdroj: www.drevenechramy.sk, www.muzeum.sk

Titulná foto: Jano Štovka, MQEP

 

POZRI TIEŽ:

Cigeľka

V minulosti sa obec Cigeľka preslávila kúpeľmi. Liečili sa v nich žalúdočné a kožné choroby, choroby horných dýchacích ciest, srdca a ciev. Kúpele zanikli, liečivé pramene sa

Hrad Zborov

Gotický hrad postavili na prelome 13. a 14. storočia ako ochranu obchodnej cesty do Poľska. K hradu vedie aj trasa cez alej prastarých dubov.

Bardejov (UNESCO)

Meštianske domy, radnica, Bazilika minor sv. Egídia, maľovaný dom, socha kata a množstvo ďalších zaujímavostí na každom kroku...

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Motorest Tarnov10.29 km
Motorest Javorina12.05 km
Cactus Rege Après & Ski Bar13.61 km
Reštaurácia Kryštál 15.66 km
Reštaurácia ľudových jedál U POLJAKA16.09 km
Cactus Rege Après & Ski Bar13.61 km
Apart Club Zora14.88 km
Penzión Zunama15.03 km
Apartmány Afrodita15.68 km
Kúpeľno-liečebný ústav DRUŽBA15.89 km