Prírodná rezervácia Udava

Prírodná rezervácia Udava

Prírodná rezervácia Udava je zapísaná v Zozname svetového dedičstva UNESCO. Nachádza sa v Národnom parku Poloniny, v katastri obce Osadné v okrese Snina. Predstavuje mimoriadne hodnotný lesný areál s prirodzeným výskytom jedle.

Rezerváciou prechádza Medzinárodný lesnícky náučný chodník Udava - Solinka. Začína na mieste zvanom Uhliská, pokračuje starým „krčmárskym chodníkom“ až na hrebeň Beskýd, na štátnu hranicu s Poľskou republikou, do blízkosti bývalej obce Balnica, kde sa nachádza stanica Bieščadskej lesnej úzkokoľajky. Tu sa možno občerstviť v chate, ktorú dlhoročne prevádzkuje vášnivý fotograf Wojciech alebo v stánkoch popri koľajničkách.

Chodník je dlhý 2,2 km, stredne náročný a jeho prehliadka trvá približne 2 hodiny. Desať informačných panelov v slovensko-poľsko-anglickej mutácii, z ktorých prvý sa nachádza v centre obce Osadné (asi 6 km vzdialenej od vstupnej brány chodníka), ponúka okrem informácií o prírodných danostiach územia aj zaujímavosti z histórie tohto prostredia. Na trase môžete natrafiť na viaceré pobytové znaky vlka či dokonca zubra hrivnatého. 

Návštevu rezervácie možno spojiť aj s obhliadkou Krypty, v ktorej sú uložené kostrové pozostatky 1025 vojakov z prvej svetovej vojny. Po náročnej túre sa možno občerstviť v miestnom pohostinstve.

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Reštaurácia Rozkvet20.31 km
Penzión sv. Hubert - Juhás Blažej20.78 km
Reštaurácia Minos20.85 km
Hotel Kamei ***21.02 km
Penzión Adria21.13 km
Turistická ubytovňa Borovka4.99 km
Villa GOLD7.01 km
Ubytovanie u Jara v Topoli17.29 km
Ubytovanie Ďurkovec17.94 km
Ubytovanie v obci Runina18.08 km