Župný dom. Foto: Jano Štovka, MQEP

Župný dom v Prešove

Župný dom v Prešove je rokokovo-klasicistickou budovou palácového typu určenou na administratívne účely bývalej Šarišskej stolice.

Ešte na konci stredoveku sa Prešov stal definitívne najvýznamnejším politickým, kultúrnym, hospodársko-správnym a tiež náboženským centrom Šarišskej stolice. Význam mesta vzrástol ešte viac, keď sa v roku 1723 stalo sídlom jednej zo štyroch novozriadených právnych inštitúcii v Uhorsku, a to dištriktuálnej súdnej tabule, určenej pre celú oblasť Potisia.

Po nariadení Márie Terézie, podľa ktorého bola každá stolica povinná postaviť si v mieste svojho sídla novú administratívnu budovu, bola v rokoch 1769 – 1770 postavená skutočne reprezentatívna budova – Župný dom.

Rozsiahlou prestavbou došlo k spojeniu dvoch poschodových renesančných domov s nárožným poschodovým domom prešovského kníhtlačiara F. Paracelsa. Vznikla tak monumentálna budova palácového typu s priestrannou sálou na poschodí, spojená sieťou chodieb s ďalšími miestnosťami.

Bohato členené priečelie s dvomi vstupnými portálmi bolo na vrchole zakončené trojuholníkovým štítom (tympanónom) s reliéfom súdu kráľa Šalamúna, ktorý je dodnes ozdobou tejto stavby. Zaujímavé je široké schodisko s balustrádou, ktoré vedie do priestrannej sály s korýtkovou klenbou.

Župný dom v Prešove slúžil svojmu pôvodnému účelu viac ako poldruha storočia, a to až do konca roka 1944. Po vojne bol postupne rekonštruovaný, aby poskytol priestor viacerým inštitúciám.

 

Zdroj: Švorc, P.: Sprievodca po historickom Prešove. Universum. 2006. Prešov. ISBN 80-89046-35-5

Titulná foto: Jano Štovka, MQEP

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Penzión A7 AVENUE 70.15 km
Apartmány Kolégium0.16 km
Reštaurácia Šarišská chiža0.20 km
ALEX Restaurant & Pension0.21 km
Double Tiffany0.23 km
Penzión Tavel0.03 km
Penzión A7 AVENUE 70.15 km
Apartmány Kolégium0.16 km
ALEX Restaurant & Pension0.21 km
Bella Sicilia - Pension & Restaurant0.22 km