Na Stebníckej Magure rastie Berzewiczová veža

Na Stebníckej Magure rastie Berzewiczová veža

Vyhliadková veža bude mať takmer 30 metrov

Neďaleko Bardejova (UNESCO) a Bardejovských Kúpeľov na vrchole Stebníckej Magury rastie nová atrakcia. Od jari 2023 tu budujú vyhliadkovú vežu, ktorá bude kópiou pôvodnej Berzewiczovej veže, ktorá bola zničená v 1. svetovej vojne.

 V októbri 2023 bola dokončená druhá etapa výstavby vyhliadkovej veže, hotová je z dvoch tretín. Dokončenie plánuje investor – Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) ,,ŠARIŠ“-Bardejov v roku 2024. Na dokončenie čaká ešte interiér, schodisko, zábradlie a úprava okolia.

Berzewitzova veza_Stebnicka MAagura_OOCR S-BJ

"Projekt je financovaný z rozpočtu OOCR ,,ŠARIŠ“-Bardejov, ktorého väčšiu časť  finančne podporilo  Ministerstvo dopravy (MD) SR. Na dokončenie stále chýba časť financií, a preto na pomoc s dofinancovaním veže vyhlásila OOCR v septembri 2023 verejnú zbierku. Sme vďační všetkým, ktorí prispeli, bez ohľadu na sumu. Vyzbieraná suma nebude stačiť na dokončenie, a preto rátame pri 4. etape s kofinancovaním z prostriedkov MD SR,“ informuje Radomír Jančošek, riaditeľ OOCR ,,ŠARIŠ“-Bardejov.

Berzewiczova veža_OOCR Saris Bardejov (3)

Cesta SNP dostane novú dominantu

Vyhliadkovú vežu na Stebníckej Magure (899,9 m n. m.), realizujú v blízkosti terajšieho vysielača od tohtoročnej jari. Nachádza sa na hlavnej turistickej magistrále – Ceste hrdinov SNP. Po dokončení sa bude podobať na takzvanú Berzewiczovú vežu, ktorá stála neďaleko a bola zničená v čase prvej svetovej vojny v roku 1918.

Celková výška po špičku veže bude 29,627 m. Po dokončení bude patriť k najvyšším vežiam Prešovského kraja. Pre výstup na ňu bude potrebné zdolať viac ako  90 schodov.  

Vo výške 20 metrov nad terénom je vyhliadková plošina. Za dobrého počasia poskytne výhľady až na Tatry.

Berzewitzova veza_Stebnicka Magura (2)

Prístup: Na vrchol Stebníckej Magury, je možné sa dostať turistickým chodníkom z Bardejovských Kúpeľoch, Stebníka, Zborova a Zlatého.

Ladislav Farbula - Stebnícka Magura s vysielačom na vrchole

Podporte aj vy dostavbu veže

Stavba sa pripravovala takmer 3 roky a jej rozpočet sa vzhľadom na infláciu a rast cien stavebných materiálov zvýšil. OOCR sa obrátila na širokú verejnosť, turistov i organizácie, aby prispeli na stavbu Berzewiczovej veže, každý podľa svojich možností. "Dobrovoľný finančný príspevok stále môžete poslať na číslo účtu neziskovej organizácie OOCR Šariš Bardejov Sk 03 5600 0000 0022 8325 5001. Podporte aj vy dobrovoľným finančným príspevkom dokončenie vyhliadkovej Berzeviczovej  veže,“ vyzýva R. Jančošek.

Berzewitzova veza_Stebnicka Magura (1)

Orientačné náklady stavby na kľúč by mali dosiahnuť cca 250 000 eur.

Veža bude jedinečná svojho druhu na Slovensku. Má železobetónovú konštrukciu a kovové schodisko.

História veže

Ako prvá vyhliadková veža na tomto mieste stála Berzewiczova veža, pomenovaná po vtedajšom ministrovi školstva a náboženstva Rakúsko-Uhorska, ktorým bol Albert Berzewiczy (1853-1936, historik a politik). Práve Berzewiczy oficiálne odhaľoval sochu cisárovnej Sisi v Bardejovských Kúpeľoch 16. augusta 1903 a jeho pričinením vznikla prvá drevená vyhliadková veža. V poslednom roku trvania prvej svetovej vojny (1918) bola zničená.

pourova_chata_1_ Berzewiczova veža_Bardejovske_Kupele

Ako druhá bola na tomto mieste v roku 1932 postavená tzv. Pourova chata a to členmi bardejovského Klubu československých turistov, s výdatnou podporou vojakov z miestnej vojenskej posádky. Okolo roku 1951 vyhorela.

 

POZRI TIEŽ:

Za slávnym spevákom, na hrad i na bicykel. Jesenné tipy horného Šariša

Okrem najznámejších lokalít ponúka Bardejov s okolím mnoho ďalších skvelých miest, ktoré stojí za to objaviť. Napríklad aj v jeseni, kedy miesta dotvára jedinečná paleta nádherných farieb.

 

Vyhliadkové veže v Prešovskom kraji