Drevený megafón Zlatá Baňa 1_ zdroj Plzeňský Prazdroj Slovensko

Drevený megafón v Slanských vrchoch

Spev vtákov, šum stromov či zvuk lesa. Na to všetko sa môžu tešiť milovníci prírody vďaka 4-metrovému drevenému megafónu. Keď si doň človek sadne, znásobia sa mu zvuky okolitej prírody, čo pôsobí blahodarne na dušu. Unikátnu atrakciu neďaleko Prešova nájdete v Slanských vrchoch.

Drevený megafón stojí neďaleko cyklotrasy spájajúcej Prešov s okolitými dedinami, približne jeden km za obcou Zlatá Baňa v Temnom lese 200 m od altánku a ohniska.

 Lokalizácia, Zdroj foto: O.Z. Hlas lesa
Lokalizácia, Zdroj foto: O.Z...

Megafón nemá v strednej ani západnej Európe konkurenciu. Podobný majú iba Estónci. S nápadom vytvoriť ho prišli štyria mladíci z občianskeho združenia Hlas lesa. Ich cieľom je dostať viac turistov do atraktívnych častí lesa na východe našej krajiny. Verejnosti bola atrakcia sprístupnená 1. septembra 2019.

Do megafónu si môže človek sadnúť a okamžite nasávať zvuky prírody. Obrovská 2,5 tonová stavba má tvar deväťhranného ihlanu, a to zámerne.

Jadro megafónu tvorí sedem prstencov, ktoré pozostávajú celkovo zo 63 častí. Prstence sú prepojené tromi štvormetrovými hranolmi. Tento tvar má vlastnosť, vďaka ktorej koncentruje lúče a vlny odrážajúce sa od jeho stien do jedného bodu. Človek, ktorý sedí v blízkosti tohto bodu, počuje zosilnené zvuky prichádzajúce z okolia a môže pohodlne načúvať, čo mu les hovorí.

 Autori projektu, Zdroj foto: Plzeňský prazdroj Slovensko
Autori projektu, Zdroj foto:...

Podpora turizmu v regióne

Jedinečný projekt vznikol s podporou samosprávy obce Zlatá Baňa a značky Birell.

„Obec prispela občianskemu združeniu pozemkom v našom katastri, a zároveň ďakujeme značke Birell, ktorá sumou 2905 eur pokryla finančné náklady na výstavbu megafónu,“ uviedol starosta obce Zlatá Baňa Maroš Železník.

 Drevený megafón, Zdroj foto: Plzeňský Prazdroj Slovensko
Drevený megafón, Zdroj foto...

 

Titulná foto: Plzeňský prazdroj Slovensko

 

POZRI TIEŽ:

Slovenské opálové bane

Krásne opály zo Slovenských opálových baní, ktoré sa nachádzajúcich na východnom Slovensku medzi obcami Červenica a Zlatá Baňa obdivuje celý svet a dnes sú banské diela vychytenou

Prešov

Metropolou severovýchodného Slovenska, ktoré v sebe skrýva jedinečnosť a kultúrnu zmes Slovákov, Poliakov, Ukrajincov a Rusínov, je PREŠOV, mesto s bohatou minulosťou a dynamickou súčasnosťou.

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Kaštieľ Fričovce0.00 km
Reštaurácia Kolkáreň0.00 km
Garni Hotel VELICKÝ ZÁMOČEK0.00 km
Hotel AVALANCHE***0.00 km
Penzión Opál0.00 km
Garni Hotel VELICKÝ ZÁMOČEK0.00 km
Garni Hotel TATRAMONTI***0.00 km
Kaštieľ Fričovce0.00 km
Hotel AVALANCHE***0.00 km
Penzión Opál0.00 km