Kostol sv. Štefana Kráľa

Vranov nad Topľou

Navštívte mesto, ktorého názov je odvodený od vrany. Príďte si vychutnať Vranov nad Topľou a okolie, kde si určite na svoje prídu deti aj dospelí.

Archeopark a kaštieľ, Hanušovce nad Topľou

V múzeách nebýva zvykom, že sa v expozícii môžete niečoho dotknúť. V Archeoparku v Hanušovciach nad Topľou je to ale úplne naopak. Výraz „Nedotýkajte sa!“ je tu zakázaný. Archeopark ponúka interaktívny priestor pre kreativitu návštevníka – tak, aby si odniesol zážitok dotyku s minulosťou. V archeoparku, ktorý susedí s kaštieľom, nájdete obydlia od praveku až do novoveku. Všetko si môžete vyskúšať na vlastnej koži a vstúpiť do obydlí, v akých bývali naši predkovia pred tisíckami rokov. Veľký areál dopĺňajú zvieratá, takže si na svoje prídu aj tí najmenší. S Archeoparkom susedí kaštieľ, v ktorého vnútri sa môžete pokochať pohľadom na historický nábytok, ukážky zvierat alebo lovecké trofeje.

 Archeopark a kaštieľ. Zdroj foto: Jano Štovka, KOCR SVS
Archeopark a kaštieľ. Zdroj...

Ranč Breziny, Pavlovce

Len šesť kilometrov od Hanušoviec sa v dedinke Pavlovce rozprestiera ranč Breziny. Užiť si tu môžete jazdu na koni i spoločnosť rozmanitých domácich zvierat.

 Ranč Breziny, Pavlovce. Zdroj foto: Ranč Breziny
Ranč Breziny, Pavlovce. Zdro...

Náučný chodník, Pavlovce

V Pavlovciach si rezervujte čas aj na nenáročnú turistiku. Cestou z ranča sa zastavte pri Náučnom chodníku Tajch a skúste si minimálne detský okruh trasy. Má len 2,4 kilometra a prevedie vás okolitým lesom, lúkou a opäť lesom až k malým vodopádom. Na chodníku sú umiestnené informačné tabule. Dozviete sa, ako sa ťažilo drevo, ako sú značené stromy alebo čo rastie a žije v okolí Pavloviec. Pre zdatnejších turistov je tu aj veľký okruh s dĺžkou 5,4 km.

 Náučný chodník, Pavlovce. Zdroj foto: KOCR SVS
Náučný chodník, Pavlovce....

Rekreačný areál Lysá Hora, Vyšný Kazimír

Ak vám je blízka tradičná ľudová architektúra a slovenská kuchyňa, potom sa určite vydajte do Vyšného Kazimíra. V rekreačnom areáli Lysá Hora sa na amfiteátri konajú počas leta viaceré podujatia. Nájdete tu aj jazierko na kúpanie, bazén pre najmenších, múzeum poľnohospodárskych strojov, športoviská a všade naokolo krásnu prírodu.

 Rekreačný areál Lysá Hora. Zdroj foto: Rekreačný areál Lysá Hora
Rekreačný areál Lysá Hora...

Kostol sv. Štefana kráľa, Nová Kelča

Keď sa v 60. rokoch minulého storočia plánovala výstavba vodnej nádrže Domaša, niekoľko obcí, ktoré mali ležať pod jej hladinou, bolo asanovaných. Takýto osud stihol i obec Kelča. Jedinou stavbou, ktorú sa vďaka výhodnej polohe na vyvýšenom mieste podarilo zachrániť, bol starobylý barokovo-rokokový Kostol sv. Štefana kráľa. Kostol kvôli ochrane pred vodou novovybudovanej nádrže obohnali valom, čím vytvorili pôvabný polkruhový polostrov.

 Kostol sv. Štefana kráľa. Zdroj foto: Matúš Vavrek
Kostol sv. Štefana kráľa....

Hrad Čičva

Hrad Čičva bol pôvodne strážnou pevnôstkou pri priesmyku „Poľská brána“. Istý čas bol aj vlastníctvom Alžbety Báthoryovej, ktorá je známa ako „krvavá grófka“, ktorá sa kúpala v krvi pannien. Traduje sa, že aj na hrade zmárnila dve slúžky. Hrad je známy tým, že v 16. a 17. storočí sa na ňom nachádzala Kniha lží a luhárov. Spolu s menami luhárov sa do nej zapisovali aj všetky ich klamstvá.

 Hrad Čičva. Zdroj foto: Jano Štovka
Hrad Čičva. Zdroj foto: Jan...

Hrádok Medzianky

Nachádza sa približne 1 kilometer severovýchodne od rovnomennej obce Medzianky, nad ktorou sa jeho pozostatky týčia na vyvýšenom skalnom výbežku do výšky 140 m. V minulosti slúžil ako strážny hrad – jedným z dôvodov bol aj úžasný výhľad na susedné hrady Kapušany a Šariš, Slanské vrchy či Hanušovce nad Topľou. Aj preto sa Medziansky hrádok výborne uplatnil v signálnom systéme. Strážil dôležitý komunikačný spoj zo Zemplína do Šariša.

 Hrádok Medzianky. Zdroj foto: Tibor Šarišský
Hrádok Medzianky. Zdroj foto...

Domaša

Vodná nádrž s rekreačnou oblasťou ponúka množstvo príležitostí na relax a vodné športy.

 Domaša. Zdroj foto: Jano Štovka
Domaša. Zdroj foto: Jano Št...

Letné kúpalisko, Vranov nad Topľou

Letné kúpalisko vo Vranove nad Topľou ponúka 50-metrový plavecký bazén, dva detské bazény a kompletnú vybavenosť, vďaka čomu zažijú návštevníci v meste pohodlný relax.

Hanušovský viadukt

Hanušovský viadukt je najdlhší železničný oblúkový most v strednej Európe. Meria 389,9 metra a jeho najvyšší pilier 28 metrov. Dodnes slúži ako železničné spojenie medzi Kapušanmi a Vranovom nad Topľou.

 Hanušovský viadukt. Zdroj foto: Jano Štovka
Hanušovský viadukt. Zdroj f...

Slnečné hodiny

Na veži kalvínskeho kostola vo Vranove nad Topľou sa nachádzajú tri vertikálne slnečné hodiny. Všetky slnečné hodiny sú úplné s číselníkom na bielom polkruhu s rímskymi číslicami. Kostol sa v čase našej návštevy nachádzal v rekonštrukcii, takže najlepšie boli viditeľné hodiny nad vstupnou bránou, kde je rozsah od XI po V, čiže od deviatej hodiny rannej do piatej hodiny popoludní. Je otázne či hodiny po dokončení rekonštrukcie ostanú na pôvodnom stave alebo budú zrenovované, alebo odstránené.

 Slnečné hodiny. Zdroj foto: Lucia Mihoková
Slnečné hodiny. Zdroj foto:...

POZRI TIEŽ:

Kaštieľ Hanušovce nad Topľou

Miesto, kde sa vrátite v čase o 30 000 rokov späť! Päť obydlí archeoparku predstavuje päť období od praveku do včasného stredoveku. V kaštieli sídli múzeum s rôznymi expozíciami.

Vodná nádrž Veľká Domaša

V Ondavskej vrchovine sa nachádza zelená perla východného Slovenska – Veľká Domaša. Vodná nádrž slúži na reguláciu prítokov vôd do Východoslovenskej nížiny, zásobuje

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Hotel Zátoka0.04 km
Reštaurácia Bonnes0.23 km
House Hamm0.41 km
Hotel Patriot ***0.63 km
Penzión Família2.13 km
Hotel Zátoka0.04 km
House Hamm0.41 km
Hotel Patriot ***0.63 km
Penzión Família2.13 km
Penzión s reštauráciou Čičva4.82 km