kapusiansky hrad

Kapušiansky hrad

Len niekoľko kilometrov od Prešova, v obci Kapušany, stojí zrúcanina Kapušianskeho hradu. Oku návštevníka určite neunikne, pretože svojou polohou, na kopci Zámčisko, je viditeľný aj z okolitých dedín.

Zachovali sa z neho vysoké kamenné múry či zvyšky omietok, okien a strieľní. Veľká časť hradu bola v posledných rokoch obnovená, a to vrátane vybudovania vyhliadkovej veže.

 Foto: archív obce Kapušany, autor Zdeno Petrásek
Foto: archív obce Kapušany,...

Na výbežku lesa Dubník na vrchu Zámčisko sa nachádza zrúcanina kedysi dôležitého Kapušianskeho hradu. Významným bol vďaka svojej strategickej polohe. Obec Kapušany, nad ktorou sa vyníma, bola nielen pohraničným pásom, ale aj dôležitou križovatkou krajinských ciest. Hrad slúžil aj ako ochrana kráľovskej cesty z Prešova do Bardejova. Tieto skutočnosti si v 13. storočí vyžiadali jeho vystavanie.

V historických listinách sa prvýkrát spomína v roku 1249 pod názvom Tobul. Prvým majiteľom bol rod Maglód, posledným a najdlhším rod Kapyovcov, ktorý ho vlastnil až do roku 1918. V súvislosti s tureckým nebezpečenstvom prešiel hrad v druhej polovici 16. storočia stavebnými úpravami vrátane opevnenia. 

Uhorský snem v roku 1715 rozhodol o jeho zániku podpálením, ktoré musela uskutočniť jeho majiteľka Eva Gergelakyová, aby sa hrad nestal centrom protihabsburgského povstania. 

V posledných rokoch zo zrúcaniny Kapušianskeho hradu opäť rastú múry, zveľaďuje sa areál a vyrástla aj vyhliadková veža s impozantným výhľadom. Správcovský objekt slúži ako infocentrum.

Turistická trasa:

Ku hradu sa turista dostane od železničnej stanice Kapušany pri Prešove po zelenej značke. Vedú k nemu dve cesty, jedna dlhšia a menej náročná, druhá kratšia a náročnejšia. Turista, ktorý túži dostať sa na hrad, minie futbalové ihrisko a dostane sa k informačnej tabuli. Priamo okolo informačnej tabule vedie zelená značka priamo na strmú cestu na hrad. Cesta z hradu vedie okolo hradu a z kopca smerom do dediny. Mierne náročná trasa trvá 40 minút.

 Foto: KOCR SVS
Foto: KOCR SVS

 

 
 

Aktuálne informácie o hrade: Kapušiansky hrad na Facebooku

 

POZRI TIEŽ:

Šarišský hrad

Šarišský hrad patrí k najrozsiahlejším stredovekým hradom na Slovensku. Jeho celková zastavaná plocha prevyšuje 2,7 hektára. Je postavený na Šarišskom vrchu nad mestečkom

Soľnohrad (Zbojnícky hrad)

Na okraji Slanských vrchov, južne od obce Ruská Nová Ves sa nachádzajú ruiny Soľnohradu, ktorý je nazývaný aj Zbojnícky hrad. Dôvod jeho vzniku je veľmi zaujímavý - chránil vzácne

Hrad Šebeš

Nad obcou Podhradík sa vo výške 529 metrov črtá národná pamiatka – ruiny hradu Šebeš. Turistov láka nielen spomienka na dávne časy, ale aj zaujímavá archeologická lokalita či

Deväť hradných zrúcanín, ktoré ťa očaria

V Prešovskom kraji sa turisti môžu tešiť z dvoch veľkých hradov (Kežmarský hrad a hrad Ľubovňa), 14 zrúcanín, 6 zachovalých kaštieľov a 2 palácov.

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Hotel Dukla Prešov8.86 km
Hotel Zelená Lagúna ****27.85 km
Camp ZLATÉ KOPYTO28.75 km
Hotel Dukla Prešov8.86 km
Rekreačné zariadenie Zelený Breh12.31 km
Horský hotel Javorná17.45 km
Ranč Zaľubova24.17 km
Hotel Bellevue Bardejov25.38 km