Lipovský hrad_OOCR Región Šariš
134-lipovsky-hrad-840

Lipovský hrad

Lipovský hrad, ináč nazývaný aj Zámčisko, Jazvečia hora, Varhoška. Nachádza sa pri obci Lipovce.

Zvyšky niekdajšieho ranogotického kráľovského hradu sa nachádzajú na hrebeni Jazvečieho kopca (kóta Zámčisko, 618 m n. m.) nad známou Lačnovskou tiesňavou. Hrad je prvýkrát písomne doložený z roku 1262, kedy ho dal postaviť kráľ Ondrej II.

134-lipovsky-hrad-840 

Bola to ranogotická stavba a plnil obrannú funkciu. Spustošený bol už v roku 1265, no čoskoro bol obnovený. Od 14. storočia patril Abovcom, ktorí v tom čase ovládali takmer celé východné Slovensko. Zbúraný bol koncom kuruckých vojen v roku 1591,  neskôr viackrát zmenil majiteľov a začiatkom 18. storočia definitívne zanikol.
Pôvodnou funkciou hradu bolo strážiť obchodnú cestu z Prešova do Levoče. Bol vybudovaný na strategickom mieste na konci úzkeho bralnatého výčnelku pohoria Branisko.

Lipovský hrad_OOCR Región Šariš

Napriek tomu, že je zrúcanina Lipovského hradu málo známa, je zaujímavá nielen vysokou kamennou vežou, s peknou skalnou vyhliadkou a pohľadom na Lačnovskú tiesňavu, ale aj zachovanými zvyškami hradných múrov. Hoci z hradu ostali už len fragmenty, stále je zaujímavým objektom, navyše v atraktívnom prostredí ostrého, skalnatého hrebienka. Pri návšteve sa rozhliadnite na ľavo,  kde sa jasne črtá bývalá hradná priekopa, na pravo spadajú strmé svahy, miestami aj steny do Lačnovskej tiesňavy. Kúsok ďalej po hrebienku, pri ďalších fragmentoch hradu, je pekná skalná vyhliadka s pohľadom na tiesňavu, Kamennú Babu i Mojžišov stĺp.

K hradu sa dostanete napojením na červenú turistickú značku v obci Lipovce. Od ústia Lačnovského kaňonu pokračujte ďalej cez kaňon po náučnom chodníku Kamenná Baba. Na rázcestí pri Jančovej chate odbočte vpravo až na vrchol hradu.

Zdroj: sarisskahradnacesta.sk

 

LIPOVSKÝ HRAD je súčasťou kampane Hradná cesta Prešovského kraja

SVS-2021---hradna-cesta-PROMO---FB-1640x624px (3)

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Reštaurácia XXL10.29 km
Troja10.34 km
Bowling u Piťa10.57 km
Pizzeria Biely Dom10.86 km
La Cucaracha11.02 km
Kaštieľ Péchy, Lovecký dom & park6.28 km
Kaštieľ Péchy6.28 km
Ubytovanie Magnólia Rožkovany10.13 km
Troja10.34 km
Penzión - Renesance Restaurant10.70 km