lacnov_pribulova

Lačnovský kaňon

Lačnovský kaňon je malebnou tiesňavou v severovýchodnej časti Braniska medzi obcami Lipovce a Lačnov, ktorú vyhĺbil Lačnovský potok.

Túto krásnu lokalitu možno nájsť nielen v mapách, ale aj v literatúre pod rôznymi názvami – najčastejšie sa označuje ako Lačnovský kaňon, no niektorí ju nazývajú aj Malým Slovenským rajom. Tiesňava je dlhá asi 2 km a na dne sa v niektorých miestach rozširuje. V úžinách sa vytvorili dokonca aj vodopády.

Lačnovský kaňon má strmé svahy a vysoké steny s bizarnými skalnými útvarmi. Medzi najznámejšie patrí Kamenná Baba, ktorá svojím tvarom pripomína ženu s dieťaťom v náručí. Legenda vraví, že ide o zlú macochu, ktorá chcela svoje nevlastné dieťa zhodiť zo skaly, no než tak stihla učiniť, skamenela. Medzi ďalší zaujímavý útvar patrí Mojžišov stĺp vysoký 60 m a skalné okno Vrátnica.

 Foto: Lýdia Pribulová
Foto: Lýdia Pribulová

V roku 1965 bolo toto územie vyhlásené za štátnu prírodnú rezerváciu s názvom Kamenná baba. Môžeme v nej obdivovať vzácnu a rôznorodú vegetáciu. V skalách sa nachádzajú aj známe jaskyne Komín či Zlá Diera.
Kaňonom možno prejsť po červenej značke z Lipoviec do Lačnova,so začiatkom na rázcestí Lačnovského kaňonu 

Nedotknutá dedinka Lačnov v horskej lokalite je ako jedna z mála na Slovensku úplne zachovalá. Atmosféru dotvárajú chalupy so studňami a drevenými žľabmi, v ktorých je priezračná voda. V dedinke žije len 10 obyvateľov.

 

Zdroj: www.zsbertot.edu.sk, Wikipédia, KOCR SVS

Titulná foto: Lýdia Pribulová

 

POZRI TIEŽ:

Jaskyňa Zlá diera

V pieskovcovom pohorí Bachureň, pri obci Lipovce, sa nachádza chránená prírodná pamiatka jaskyňa Zlá diera, známa aj ako Lipovecká jaskyňa.

Kamenná baba

Kamenná baba predstavuje národnú prírodnú rezerváciu a zároveň územie európskeho významu. Situovaná je v katastroch obcí Lipovce a Lačnov v okrese Prešov, má rozlohu 340 hektárov a

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Reštaurácia XXL9.09 km
Troja9.16 km
Bowling u Piťa9.47 km
Pizzeria Biely Dom9.66 km
Hotel Torysa ***12.76 km
Kaštieľ Péchy7.33 km
Troja9.16 km
Ubytovanie Magnólia Rožkovany9.25 km
Hotel Mladosť **9.70 km
Penzión - Renesance Restaurant10.11 km