lačnov
lacnov_pribulova

Lačnovský kaňon

Lačnovský kaňon je malebnou tiesňavou v severovýchodnej časti Braniska medzi obcami Lipovce a Lačnov, ktorú vyhĺbil Lačňovský potok.Túto krásnu lokalitu možno nájsť v mapách ale aj v literatúre pod rôznymi menami; najčastejšie sa označuje ako Lačnovský kaňon, niektorí ju však nazývajú i Malým Slovenským rajom.

 Foto: Lýdia Pribulová
Foto: Lýdia Pribulová

Dno tiesňavy Lačnovského kaňona sa v niektorých miestach rozširuje, v úžinách sa vytvorili vodopády, je dlhá asi 2 km, má strmé svahy a vysoké steny s bizarnými skalnými útvarmi. Medzi najznámejšie patrí Kamenná Baba,ktorá tvarom pripomína ženu s dieťaťom v náručí.Legenda vraví, že ide o zlú macochu, ktorá chcela svoje nevlastné dieťa zhodiť zo skaly, no než tak stihla učiniť, skamenela.

 Foto: Lýdia Pribulová
Foto: Lýdia Pribulová

Medzi ďalší patrí Mojžišov stĺp vysoký 60 m a skalné okno Vrátnica. V roku 1965 toto územie vyhlásili za štátnu prírodnú rezerváciu s názvom Kamenná baba, v ktorej môžeme obdivovať vzácnu a rôznorodú vegetáciu. V skalách sa nachádzajú aj známe jaskyne Komín či Zlá Diera.  Kaňonom možno prejsť po červenej značke z Lipoviec do Lačnova.

Nedotknutá dedinka Lačnov – horská lokalita, ktorá je ako jedna z mála na Slovensku úplne zachovalá. Atmosféru dotvárajú chalupy so studňami a drevenými žľabmi, v ktorých je priezračná voda. V dedinke žije len 10 obyvateľov.

Pri potulkách okolím nevynechajte návštevu jaskyne Zlá diera

Zdroj: www.zsbertot.edu.sk, Wikipedia, KOCR SVS

Pozri tiež:

Jaskyňa Zlá diera

V pieskovcovom pohorí Bachureň, pri obci Lipovce, sa nachádza chránená prírodná pamiatka jaskyňa Zlá diera, známa aj ako Lipovecká jaskyňa.

Kamenná baba

Národná prírodná rezervácia Kamenná je situovaná v katastroch obcí Lipovce a Lačnov v okrese Prešov. Kamenná baba je zaradená v rámci európskej sústavy chránených území NATURA