Livovska jelsina

Livovská jelšina

Livovská jelšina je prírodná rezervácia, ktorá zaberá oblasť v poriečnej nive rieky Topľa od Livova k Lukovu, v okrese Bardejov. Za prírodnú rezerváciu s rozlohou 13,17 ha bola vyhlásená v roku 1986.

V Livovskej jelšine sa nachádzajú mimoriadne cenné brehové porasty jelše sivej a masový výskyt chránenej paprade perovníka pštrosieho. Perovník pštrosí (lat. Matteucia struthiopteris) sa nachádza v okolí potoka až k obci Lukov, ale jeho najväčší výskyt môžeme pozorovať priamo v rezervácii Livovská jelšina. Papraď tvorí súvislé porasty viditeľných rozmerov.

 

Zdroj textu a titulnej foto: OOCR ŠARIŠ BARDEJOV

 

POZRI TIEŽ:

Drevený chrám, Lukov – Venécia

Gréckokatolícky drevený chrám svätých Kozmu a Damiána v Lukove – Venécii stál pôvodne v obci Nová Ves pri Novom Sonči v Poľsku. Obyvatelia Venécie chrám odkúpili a previezli do svojej obce.

Drevený kostol, Hervartov (UNESCO)

Najstarší drevený kostol na Slovensku, postavený v 15. storočí z červeného smreka. V každom storočí pribudli v kostolíku nové prvky výzdoby, k najcennejším patria nástenné maľby.

Drevený chrám, Krivé

Gréckokatolícky drevený chrám svätého Lukáša v obci Krivé upúta svojou krásou každého návštevníka. Zrubový chrám pochádzajúci z roku 1826 stojí na mieste staršej stavby z roku 1718,

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Motorest Javorina7.67 km
Motorest Tarnov7.69 km
Motorest Jose9.69 km
Hotel Bellevue*** Bardejov10.29 km
Sabaraca pub12.30 km
Hotel Bellevue*** Bardejov10.29 km
Chata Čergov12.52 km
Penzión Magura12.91 km
Hotel Šariš***13.08 km
Hotel Artin***13.23 km