Pamätná izba vo Veľkrope

Pamätná izba vo Veľkrope

Okrem najväčšieho cintorína z prvej svetovej vojny na Slovensku nájdete v obci Veľkrop (okres Stropkov) už niekoľko mesiacov aj pamätnú izbu venovanú tejto téme. Nachádza sa v budove starej školy, neďaleko nástupu na náučný chodník vedúci k cintorínu. V expozičnej miestnosti sa návštevník dozvie základné informácie o priebehu bojov v okolí Veľkropu. Súčasťou sú figuríny s uniformami vojakov a tiež vitríny s exponátmi. Vo vstupnej časti môže návštevník vidieť fotografickú výstavu, ktorá približuje proces obnovy vojnového cintorína v rokoch 2010 - 2018. V prípade, že si chcete pamätnú izbu pozrieť, kontaktujte starostu obce v dostatočnom predstihu na telefónnom čísle +421 917 169 706. 

V obci Veľkrop určite neobíďte už spomínaný najväčší cintorín na Slovensku z obdobia prvej svetovej vojny. Pochovaných je na ňom 8662 vojakov rakúsko-uhorskej a ruskej armády. Pri Veľkrope totiž prebiehala najmä od začiatku roka 1915 intenzívna bojová činnosť. Následkom nej bol po vzdialení sa frontu v rokoch 1916 až 1918 zriadený nad obcou tento vojnový cintorín, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou. Vznikal tak, že pozostatky z provizórnych hrobov zo širokého okolia boli exhumované a privezené na toto miesto.

O cintorín sa začal zaujímať Klub vojenskej histórie (KVH) Beskydy v čase, keď pripravoval publikáciu zameranú práve na mapovanie týchto pietnych miest v severovýchodnej časti Slovenska. Spoločne s obcou Veľkrop sa rozhodli túto pamiatku zachrániť. Obnova prebiehala od roku 2010 do roku 2018. Väčšinu prác vykonávali desiatky dobrovoľníkov a nadšencov nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia.

Z obdobia 1. svetovej vojny sa zachovalo veľmi málo dokumentov. Členovia KVH Beskydy na základe tých dostupných zistili okrem toho, ako cintorín pôvodne vyzeral, aj zopár mien vojakov - približne 11, ktorí sú na tomto mieste pochovaní. V pátraní po ďalších menách pokračujú aj naďalej.

K vojnovému cintorínu, ktorého dominantou je centrálny pamätník s krížmi, vedie náučný chodník od gréckokatolíckeho chrámu, kde je možné zaparkovať auto. Trasu dlhú približne dva kilometre lemujú tabule, ktoré návštevníka informujú o priebehu vojny v tejto oblasti severovýchodného Slovenska. Čas, za ktorý ju možno prejsť, predstavuje niečo vyše hodiny.

Pozri tiež:

Vojnový cintorín v obci Veľkrop

Na najväčšom vojnovom cintoríne severovýchodného Slovenska, ktorý sa nachádza v obci Veľkrop (okres Stropkov), je pochovaných 8662 vojakov rakúsko-uho...

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Hotel Ondava****7.24 km
Penzión u Pepina7.93 km
Penzión a reštaurácia Poľovníček8.05 km
Marhaba – reštaurácia a pizzéria8.10 km
Penzión Nezábudka8.48 km
Turistická ubytovňa - Infocentrum Vladiča7.12 km
Hotel Ondava****7.24 km
Penzión u Pepina7.93 km
Penzión a reštaurácia Poľovníček8.05 km
Penzión Nezábudka8.48 km