Vojnovy cintorin v obci Velkrop zdroj OOCR Horný Zemplín Horný Šariš

Vojnový cintorín v obci Veľkrop

Na najväčšom vojnovom cintoríne severovýchodného Slovenska, ktorý sa nachádza v obci Veľkrop (okres Stropkov), je pochovaných 8662 vojakov rakúsko-uhorskej a ruskej armády. Ako informoval Martin Drobňák z Klubu vojenskej histórie Beskydy, pri Veľkrope prebiehala najmä od začiatku roka 1915 intenzívna bojová činnosť. Následkom nej vznikol po vzdialení sa frontu v rokoch 1916 až 1918 nad obcou tento vojnový cintorín, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou.

"A vznikal tak, že pozostatky z provizórnych hrobov zo širokého okolia boli exhumované a privezené na toto miesto" priblížil.

O cintorín sa začal klub bližšie zaujímať v roku 2009, keď pripravoval publikáciu zameranú práve na mapovanie týchto pietnych miest v severovýchodnej časti Slovenska.

"V rámci tohto výskumu sme navštívili aj obec Veľkrop, kde sme si chceli pozrieť vojnový cintorín, o existencii ktorého sme našli dokumenty vo Vojenskom historickom archíve" spomenul.

Spoločne s obcou Veľkrop sa rozhodli túto pamiatku zachrániť.

"Obnova prebiehala od roku 2010 do roku 2018. Väčšinu prác v prvých rokoch nám zabrali čistenie cintorína od náletových drevín, popadaných drevín, pňov a pod. Od roku 2012 sme po vypracovaní plánu obnovy odbornými architektmi začali so samotnou realizáciou obnovy. Väčšinu prác tu vykonávali dobrovoľníci a nadšenci nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia" vysvetlil Drobňák.

 Okrem iného tam vybudovali aj náučný chodník.

Z obdobia 1. svetovej vojny sa podľa jeho ďalších slov zachovalo veľmi málo dokumentov. Na základe tých dostupných zistili okrem toho, ako cintorín pôvodne vyzeral, aj zopár mien vojakov - približne 11, ktorí sú na tomto mieste pochovaní. V bádaní pokračujú aj naďalej.

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Hotel Ondava****7.22 km
Penzión u Pepina7.92 km
Penzión a reštaurácia Poľovníček8.03 km
Marhaba – reštaurácia a pizzéria8.09 km
Penzión Nezábudka8.47 km
Turistická ubytovňa - Infocentrum Vladiča7.11 km
Hotel Ondava****7.22 km
Penzión u Pepina7.92 km
Penzión a reštaurácia Poľovníček8.03 km
Penzión Nezábudka8.47 km