11 Spoločná vrcholovka

Rozhľadňa Rohuľa

Na svet sa vraj najlepšie pozerá zhora. A to je dôvod, prečo je mnoho rozhľadní na samotných vrchoch. Jedna sa nachádza aj na vrchu Rohuľa vo výške 595,6 m n. m. Ten leží v Ondavskej vrchovine, v Nízkych Beskydách, severne od mesta Svidník.

História a súčasnosť

Rozhľadňa stojí na mieste, kde kedysi stáli meračské veže. Vysoká bola vyše 20 metrov a fungovala až do roku 1962. 

Súčasnú rozhľadňu dokončilo občianske združenie Nízke Beskydy Svidník v roku 2005. Má štyri vyhliadkové plošiny a tvar štvorbokého ihlana. Štvrté a zároveň posledné podlažie siaha do výšky 14 m. Spolu s rozhľadňou na vrchu vystavali aj turistickú útulňu, ktorá slúži ako útočisko pred nepriaznivým počasím. Aj vďaka nej sa z vrchu Rohuľa stalo vyhľadávané a turisticky atraktívne miesto. Rozhľadňa ponúka výhľad na hrebene Ondavskej a Laboreckej vrchoviny, Čergov, Vihorlat, Slánske vrchy a Poloniny. Počas pekného počasia je možné vidieť aj končiare Vysokých Tatier.

Turistická trasa

Na Rohuli sa každoročne koná pálenie Jánskych ohňov či turistické výstupy. Červená trasa vedie zo Svidníka do obce Nižná Jedľová. Odtiaľ sa dá pokračovať po modrej značke na Rohuľu k rozhľadni. Z Rohule vedie trasa do obce Belejovce, ďalej po lúke k smerovníku vo Vápenickom sedle, kde sa modrá turistická trasa stretáva so zelenou. Modrá pokračuje do obce Vápeník a tam sa končí. Z Vápenického sedla je možné pokračovať po zelenej trase do Filipovského sedla a tam sa napojiť na červenú trasu, ktorá je súčasťou európskej diaľkovej trasy E3.

 

POZRI TIEŽ:

Skanzen vo Svidníku

Národopisná expozícia v prírode – Múzeum ukrajinsko-rusínskej kultúry vo Svidníku, sústreďuje mnoho najtypickejších pamiatok ľudovej architektúry charakteristických pre túto kultúru.

Drevený chrám sv. Michala archanjela, Ladomirová (UNESCO)

Drevený gréckokatolícky chrám v Ladomirovej patrí k architektonicky najhodnotnejším a najreprezentatívnejším chrámom východného obradu na Slovenskej strane Karpát.

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Slnečný majer, Stebnícka Huta23.33 km
Penzión Polianka12.29 km
Slnečný majer, Stebnícka Huta23.33 km
Hotel Bellevue Bardejov24.99 km
Rekreačné stredisko FALKO DANOVÁ26.88 km