Rozhľadňa Rohuľa. Foto: www.dukladestination.com

Rozhľadňa Rohuľa

Na svet sa vraj najlepšie pozerá zhora. A to je dôvod, prečo je mnoho rozhľadní na samotných vrchoch. Jedna sa nachádza aj na vrchu Rohuľa vo výške 595,6 m n. m. Ten leží v Ondavskej vrchovine v Nízkych Beskydách severne od mesta Svidník.

Turistická rozhľadňa je umiestnená na pôvodnom mieste, kde od 40. rokov 20. storočia stáli meračské veže. Rozhľadňa Rohuľa má štyri vyhliadkové plošiny, pričom posledné štvrté podlažie sa nachádza vo výške 14 m.

V tesnej blízkosti vedľa rozhľadne je turistická útulňa, ktorá poskytuje turistom a ostatným návštevníkom útočisko v prípade nepriaznivého počasia a v ojedinelých prípadoch i nocľah.

Na Rohuli sa každoročne organizujú akcie ako pálenie Jánskych ohňov podľa juliánskeho kalendára, novoročný výstup a iné turistické výstupy.

Turistická trasa:

Zo Svidníka vedie červená značka do obce Nižná Jedľová ku križovatke so smerovníkom s modrou značkou. Odtiaľ pokračuje modrá značka na Rohuľu k rozhľadni. Z Rohule vedie trasa do obce Belejovce (463 m n. m.), ďalej po lúke k smerovníku vo Vápenickom sedle (503 m n. m.), kde sa modrá značka stretáva so zelenou. Modrá pokračuje vpravo do obce Vápeník (448 m n. m.), kde končí.

 

Zdroj textu a titulnej foto: www.dukladestination.com

 

POZRI TIEŽ:

Skanzen vo Svidníku

Národopisná expozícia v prírode – Múzeum ukrajinsko-rusínskej kultúry vo Svidníku, sústreďuje mnoho najtypickejších pamiatok ľudovej architektúry charakteristických pre túto kultúru.

Drevený chrám, Ladomirová (UNESCO)

Drevený gréckokatolícky chrám v Ladomirovej patrí k architektonicky najhodnotnejším a najreprezentatívnejším chrámom východného obradu na Slovenskej strane Karpát.

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Reštaurácia Martin4.77 km
Royal restaurant & pizzeria5.23 km
Stavbet5.85 km
Famb restaurant & Cocktail bar5.86 km
Venti 205.95 km
Stavbet5.85 km
Penzión Alnus15.09 km
Turistická ubytovňa - Infocentrum Vladiča17.31 km
Hotel Ondava****17.54 km
Penzión u Pepina17.94 km