09. Ján Paulík - Sivá Brada

Sivá Brada

Národná prírodná rezervácia Sivá Brada sa nachádza v katastri obce Spišské Podhradie.

Je to chránené územie, ktoré je okrem iného zajímavé aj tým, že sa jedná o "živú" travertínovú plochu, ktorá sa stále rozširuje vďaka vyvierajúcej vode. Na Sivej brade vyvierajú tri minerálne pramene a v minulosti tu bol gejzír, ktorý zanikol a ostal po ňom výver bublajúcej vody. Svoj názov nesie podľa tvaru naplaveniny travertínu, ktorá pochádza z tunajšieho minerálneho prameňa. 

Na Sivej Brade a vyviera dvanásť minerálnych prameňov. V minulosti vyvieral trikrát do dňa na tomto mieste dokonca aj gejzír, ktorý dosahoval výšku pätnásť metrov. Voda o teplote 11°C vystrekovala z vrtu hlbokého 132 metrov. Vodné erupcie dokázali spod zemského povrchu vytlačiť za dve minúty až 1 000 litrov. Dnes po tomto výnimočnom prírodnom výjave ostal už len výver bublajúcej vody spôsobený únikom oxidu uhličitého. Dvadsaťpäť metrov vysoká travertínová kopa Sivá Brada sa od ostatných jej podobných kôp odlišuje najmä tým, že je ´živá´, keďže sa každým rokom stále viac rozširuje. Za to vďačí práve minerálnej vode, ktorá najvýraznejšie vyviera okrem bývalého gejzíru na severe a juhu kopca. Pod južnou stranou kopca v minulosti fungovali kúpele na liečbu chorôb tráviacej sústavy a látkovej premeny. Práve pri budovaní kúpeľov a tvorbe vrtu bol objavený pretlakový prameň, v minulosti známy ako gejzír.

DJP-Sivá_brada-01 Daniel Pajonko2

Voda v tomto prameni je plná minerálnych látok, ktoré sa po vyvretí usádzajú na okraji jazierka, v dôsledku čoho dochádza k spomínanému rozširovaniu kopca. Minerálna voda z prameňov na Sivej Brade dosahuje vysokú mineralizáciu od 6 000 mg/l do 8000 mg/l. Názov Sivá Brada je odvodený podľa tvaru naplaveniny travertínu, ktorá pochádza z tunajšieho minerálneho prameňa. Podľa miestnych obyvateľov má minerálna voda z prameňov liečivé účinkykaždý prameň chutí odlišne. Okrem hlavných prameňov sa na tomto kopci nachádzajú aj bublajúce diery v zemi, z ktorých je možné počuť zvuky podzemných vôd. Atmosféru Sivej Brady dotvára Kaplnka sv. Kríža z roku 1675, ktorá je posledným zastavením najstaršej prírodnej kalvárie na Slovensku známej ako Spišský Jeruzalem.

DJP-Sivá_brada- Daniel Pajonko

Vlastnosti

  • Lokálny prameň
  • Mineralizácia 6000 – 8000 mg/l
  • Teplota vody 11°C

 

V neďalekej Spišsej Kapitule začína Katedrálou sv. Martina a na Sivej brade končí Spišský Jeruzalem, ktorý je pravdepodobne najstaršou kalváriou na Slovensku. V mierke 1:1 kopíruje jeruzalemskú kalváriu Calvario Jerusalem.

Krajinou v okolí Spišského hradu vedie pohodlný náučný chodník Sivá Brada – Dreveník. Turisti sa môžu na ôsmich zastávkach oboznámiť s históriou tejto oblasti ako aj jej prírodnými zaujímavosťami.

Ako prvý v rámci Slovenska bol do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO v roku 1993 zapísaný neďaleký Spišský hrad a pamiatky okolia. V roku 2009 k nim bola zaradená Levoča a došlo k rozšíreniu lokality pod dnešný názov - Levoča, Spišský hrad a kultúrne pamiatky okolia. 

 

  •  

 

Titulná foto: Ján Paulík, Choď a foť 2017

Pozri tiež:

Spišská Kapitula a Spišský hrad

Spišská Kapitula nesie prívlastok slovenský Vatikán. Kedysi bola výlučne kňazskou osadou, dnes je sídlom Spišského biskupstva a pamiatkou UNESCO. Na Spišský hrad, najväčší hradný komplex strednej Európy, je to len skok.

Oltár Majstra Pavla a historické centrum Levoče (UNESCO)

Najvyšší gotický drevený oltár na svete (18,62 m), radnica, klietka hanby a celkovo viac ako 300 kultúrno-historických pamiatok za takmer kompletne zachovaným systémom mestských hradieb.

 

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Penzión Podzámok2.31 km
Spišský salaš2.38 km
Penzión u Pacáka2.38 km
Penzión U Kastelána2.54 km
Rezort Levočská dolina9.65 km
Penzión Chalúpka2.17 km
Penzión Podzámok2.31 km
Penzión u Pacáka2.38 km
Penzión U Kastelána2.54 km
Rezort Levočská dolina9.65 km